Přelom měsíců bude opět teplotně nadprůměrný

Stručně

Po chladnějším a vlhčím týdnu nás čeká opět suché počasí a teplé. Významný nárůst teploty lze čekat již během pondělí. Příliv významně studeného vzduchu, který se projevuje zejména v Čechách, zeslábne. Teplé proudění vydrží a přelom měsíců tak bude teplotně nadprůměrný. Čeká nás převaha anticyklonálního počasí, v němž budou vznikat typické podzimní teplotní inverze.

Předpověď

Pokud jste dnes ztratili iluze o tom, že bude ještě před začátkem typicky studené části roku teplo, tak vás počasí příští týden přesvědčí o opaku. Teploty budou až výrazně nadprůměrné. Přelom října a listopadu přinese opět suché počasí s převahou malé oblačnosti. Jen je třeba počítat častěji s tvorbou mlh a nízké oblačnosti, které se budou častěji udržovat i do odpoledních hodin. Zpočátku týdne nebude mlhám přát vítr, silný vítr je třeba čekat od pondělního večera do úterního dne.

TEPLOTY

Nejnižší teploty 9 až 3°C, při oblačnosti kolem 10°C.

Nejvyšší teploty 12 až 18°C, místy přechodně 20°C, při oblačnosti kolem 12°C.

Průměrné teploty 10 až 14°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky do 10mm.

Shrnutí

Další týden přinese nejen u nás teploty občas i výrazně překračující dlouhodobý normál, velmi teplo bude zejména v jihovýchodní části střední Evropy a na jihovýchodě Evropy. Tepleji než by touto dobou mělo být bude i na severovýchodě Evropy. Opačné teploty čekají jihozápad Evropy.

Týden 28.10. až 4.11.2018 bude teplotně mírně nadprůměrný, srážkově výrazně podprůměrný.

Synoptická situace

Nad severovýchodní Evropu se přesune ze Skandinávie mohutná tlaková výše. Zpočátku týdne bude počasí u nás ovlivňovat vlnící se frontální rozhraní, které se přesune k severozápadu. Následně k nám bude v okrajovém vlivu mohutné tlakové výše pronikat teplý vzduch od jihovýchodu. Ke konci období bude pronikat tento teplý vzduch zejména do vyšších hladin atmosféry.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.