Velmi silný vítr a netradiční chod teploty
Přelom týdnů byl na území ČR ve znamení rychlých a významných změn počasí. Opět se nad naším územím vyskytl silný až velmi silný vítr a současně docházelo k významným teplotním i tlakovým změnám. Cílem tohoto příspěvku je poskytnout shrnutí nejsilnějších nárazů větru v ČR a konkrétního průběhu teploty vzduchu v místě měření (Praha), který se od běžného chodu teploty vzduchu v průběhu dne značně odlišoval. Dále je jeho cílem objasnit synoptické příčiny tohoto průběhu počasí. Nastal netradiční chod teploty, v ČR foukal velmi silný vítr.
Orkán na Sněžce, Šeráku a dalších
Počasí bylo na počátku tohoto týdne význačné zejména co se týče silného větru. Ten foukal v nárazech významně na severu, severovýchodě a východě Čech, ale též na Moravě. Tam působil problémy zejména v energetice a dopravě či v lesnictví. Nejvyšší nárazy byly, jak bylo předpokládáno, zaznamenány na hřebenech Krkonoš, Jeseníků, Beskyd a Žďárských vrchů.
Nejvyšší nárazy větru v noci na úterý 30.10.2018: 49.5m/s (176km/h) Sněžka, 37.1m/s Lysá hora, 36.8m/s Šerák, Svratouch 35.8m/s, Slaměnka 34.2m/s. Významně foukalo i mimo hory, například v Holešově téměř 30m/s nebo ve Skutči v Pardubickém kraji 28.6m/s.
Významný příliv teplého vzduchu a netradiční chod teploty
Zatímco víkend byl velmi studený, během pondělí došlo ke značnému oteplení. Asi vás překvapilo, když v pondělí odpoledne teplota dosahovala 8-9°C a mnohde i nižších hodnot a během večera nebo noci na úterý došlo k jejímu zvýšení i o více než 10°C. Oteplování probíhalo od jihovýchodu a bylo rychlé. V pondělí bylo na JV/V území (Morava) a ve východních Čechách teplo již během dne. Naopak západ Čech zůstal studený ještě v noci na úterý. Příliv teplého vzduchu způsobil velké teplotní rozdíly na malých územích, tedy mezi oblastmi kam ještě nepronikal a kam již naplno pronikl. Při přílivu teplého vzduchu současně zesiloval vítr, který foukal silný celou noc na úterý. Tato tak byla velmi teplá a šlo o netradiční chod teploty.
Nejvyšší noční minimální teploty 30.10.2018: 19.8°C Ostrava – Mošnov a jde o nejvyšší noční teplotu změřenou v říjnu na území ČR. Podobně teplo bylo i na ostatních slezských stanicích (viz mapka).
Maximální teploty dne byly dosaženy na jižní Moravě, nejvyšší teplota dosáhla 21.1°C.
Obr. 1 Netradiční chod teploty. Nejnižší ranní teplota dne 30.10.2018 v 6:00 SEČ, zdroj: ČHMÚ
Současně byla zaznamenána i velká tlaková změna, kdy nad střední Evropou vznikl značný tlakový rozdíl. V důsledku něho foukat velmi silný vítr od jihovýchodu.
Deštivá sváteční neděle
Všemu předcházelo deštivé počasí, kdy se po dlouhé době na území ČR vyskytly plošné a trvalé srážky. Pršelo od soboty a to zpočátku na jihozápadě a jihu Čech. Během sobotní noci se srážkové pásmo rozšířilo nad většinu území ČR a vydatněji pršelo od nedělního rána až do večera a to zejména v pásu jihozápadní až severovýchodní/severní Čechy. Nejméně srážek spadlo v neděli na jihu území ČR, tam byly srážky zanedbatelné. Naopak na druhé straně republiky jich spadlo nejvíce a to na návětří Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků či na Broumovsku. Srážky doplnily deficit za dlouhé předchozí období.
Nejvyšší srážkové úhrny v ČR za 24 hodin k 29.10.2018 8 SEČ: 71.8mm Pomezní Boudy, 46.1mm Pec pod Sněžkou.
Netradiční chod teploty: Synoptické příčiny proběhlého počasí
Za velké změny a extrémy počasí posledních dnů může zejména tlaková níže zvaná “Vaia” (Wája). V sobotu a neděli přešlo přes naše území zvlněné frontální rozhraní, které ukončilo příliv teplejšího vzduchu z konce pracovní části minulého týdne. Od severu až postupně severovýchodu k nám pronikal studený vzduch. To bylo znát už na sobotních teplotách. Zvlněné rozhraní přineslo v neděli zmíněný trvalý a vydatnější déšť. Studené počasí bylo znát zejména v západní části území, kde již od středních poloh sněžilo, od vyšších poloh napadlo několik centimetrů sněhu. Na jihovýchod území pronikal během neděle mírně teplejší vzduch.
Frontální systém spojený s tlakovou níží “Vaia” ovlivnil počasí u nás v pondělí. Přes ČR přecházela zvolna k severozápadu teplá fronta, která byla příčinou významného oteplení v podobě přílivu teplého vzduchu od jihovýchodu. Naše území se ocitlo postupně během noci na úterý v teplém sektoru této cyklony. Proto bylo ráno velmi, lze říci až extrémně, teplé. Silný vítr foukal v důsledku značného tlakového rozdílu mezi zmíněnou tlakovou níží a mohutnou tlakovou výší nad severní Evropou. Během úterý přešla naše území k severu až severozápadu studená fronta tohoto systému. Tato se projevila zejména krátkým zvětšením oblačnosti. Vítr v úterý ustával tak, jak se zmenšoval tlakový rozdíl mezi zmíněnými tlakovými útvary. Za studenou frontou k nám pronikal chladný vzduch a noc na středu byla již podstatně studenější. Teploty klesaly na celém území pod 10°C, místy pod 5°C. Svoji roli sehrálo i rychlé vyjasnění za frontou.
Obr. 2 Synoptická situace k 28.10.2018 13 SEČ a poloha tlakové níže “Vaia”, zdroj: met-fu.berlin.de/dwd.de
Příklad průběhu základních prvků na stanici v Praze
Dle našeho měření na stanici Praha 9, v nadmořské výšce 300m v sídlištní lokalitě, nabízíme přehled průběhu teploty a tlaku vzduchu zhruba od pondělního odpoledne do úterního rána.
Obr. 3 Netradiční chod teploty. Průběh teploty vzduchu (°C) na stanici Praha 29. až 30.10.2018
Obr. 4 Netradiční chod teploty. Průběh tlaku vzduchu (hPa) na stanici Praha 29. – 30.10.2018
Na závěr pro zajímavost dodejme, že zhruba před rokem (29.10.2017) ovlivnila počasí za jiné synoptické situace významná cyklona zvaná “Herwart” a nejvyšší náraz větru při této situaci činil v ČR 50.5m/s.
Použité zdroje
ČHMÚ (www.infomet.cz, hydro.chmi.cz)
DWD, Wetterpate (www.dwd.de, www.met.fu-berlin.de)