Velmi silný vítr a netradiční chod teploty

Hodnocení článku

Přelom týdnů byl na území ČR ve znamení rychlých a významných změn počasí. Opět se nad naším územím vyskytl silný až velmi silný vítr a současně docházelo k významným teplotním i tlakovým změnám. Cílem tohoto příspěvku je poskytnout shrnutí nejsilnějších nárazů větru v ČR a konkrétního průběhu teploty vzduchu v místě měření (Praha), který se od běžného chodu teploty vzduchu v průběhu dne značně odlišoval. Dále je jeho cílem objasnit synoptické příčiny tohoto průběhu počasí. Nastal netradiční chod teploty, v ČR foukal velmi silný vítr.

Orkán na Sněžce, Šeráku a dalších

Počasí bylo na počátku tohoto týdne význačné zejména co se týče silného větru. Ten foukal v nárazech významně na severu, severovýchodě a východě Čech, ale též na Moravě. Tam působil problémy zejména v energetice a dopravě či v lesnictví. Nejvyšší nárazy byly, jak bylo předpokládáno, zaznamenány na hřebenech Krkonoš, Jeseníků, Beskyd a Žďárských vrchů.

Silný vítr

Nejvyšší nárazy větru v noci na úterý 30.10.2018: 49.5m/s (176km/h) Sněžka, 37.1m/s Lysá hora, 36.8m/s Šerák, Svratouch 35.8m/s, Slaměnka 34.2m/s. Významně foukalo i mimo hory, například v Holešově téměř 30m/s nebo ve Skutči v Pardubickém kraji 28.6m/s.

Významný příliv teplého vzduchu

Zatímco víkend byl velmi studený, během pondělí došlo ke značnému oteplení. Asi vás překvapilo, když v pondělí odpoledne teplota dosahovala 8-9°C a mnohde i nižších hodnot a během večera nebo noci na úterý došlo k jejímu zvýšení i o více než 10°C. Oteplování probíhalo od jihovýchodu a bylo rychlé. V pondělí bylo na JV/V území (Morava) a ve východních Čechách teplo již během dne. Naopak západ Čech zůstal studený ještě v noci na úterý. Příliv teplého vzduchu způsobil velké teplotní rozdíly na malých územích, tedy mezi oblastmi kam ještě nepronikal a kam již naplno pronikl. Při přílivu teplého vzduchu současně zesiloval vítr, který foukal silný celou noc na úterý. Tato tak byla velmi teplá.

Nejvyšší noční minimální teploty 30.10.2018: 19.8°C Ostrava – Mošnov a jde o nejvyšší noční teplotu změřenou v říjnu na území ČR. Podobně teplo bylo i na ostatních slezských stanicích (viz mapka).

Maximální teploty dne byly dosaženy na jižní Moravě, nejvyšší teplota dosáhla 21.1°C.

text_big1540910845-3

Obr. 1 Nejnižší ranní teploty dne 30.10.2018 v 6:00 SEČ, zdroj: ČHMÚ

Současně byla zaznamenána i velká tlaková změna, kdy nad střední Evropou vznikl značný tlakový rozdíl. V důsledku něho foukat velmi silný vítr od jihovýchodu.

Deštivá sváteční neděle

Všemu předcházelo deštivé počasí, kdy se po dlouhé době na území ČR vyskytly plošné a trvalé srážky. Pršelo od soboty a to zpočátku na jihozápadě a jihu Čech. Během sobotní noci se srážkové pásmo rozšířilo nad většinu území ČR a vydatněji pršelo od nedělního rána až do večera a to zejména v pásu jihozápadní až severovýchodní/severní Čechy. Nejméně srážek spadlo v neděli na jihu území ČR, tam byly srážky zanedbatelné. Naopak na druhé straně republiky jich spadlo nejvíce a to na návětří Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků či na Broumovsku. Srážky doplnily deficit za dlouhé předchozí období.

Nejvyšší srážkové úhrny v ČR za 24 hodin k 29.10.2018 8 SEČ: 71.8mm Pomezní Boudy, 46.1mm Pec pod Sněžkou.

Synoptické příčiny proběhlého počasí

Za velké změny a extrémy počasí posledních dnů může zejména tlaková níže zvaná „Vaia“ (Wája). V sobotu a neděli přešlo přes naše území zvlněné frontální rozhraní, které ukončilo příliv teplejšího vzduchu z konce pracovní části minulého týdne. Od severu až postupně severovýchodu k nám pronikal studený vzduch. To bylo znát už na sobotních teplotách. Zvlněné rozhraní přineslo v neděli zmíněný trvalý a vydatnější déšť. Studené počasí bylo znát zejména v západní části území, kde již od středních poloh sněžilo, od vyšších poloh napadlo několik centimetrů sněhu. Na jihovýchod území pronikal během neděle mírně teplejší vzduch.

Frontální systém spojený s tlakovou níží „Vaia“ ovlivnil počasí u nás v pondělí. Přes ČR přecházela zvolna k severozápadu teplá fronta, která byla příčinou významného oteplení v podobě přílivu teplého vzduchu od jihovýchodu. Naše území se ocitlo postupně během noci na úterý v teplém sektoru této cyklony. Proto bylo ráno velmi, lze říci až extrémně, teplé. Silný vítr foukal v důsledku značného tlakového rozdílu mezi zmíněnou tlakovou níží a mohutnou tlakovou výší nad severní Evropou. Během úterý přešla naše území k severu až severozápadu studená fronta tohoto systému. Tato se projevila zejména krátkým zvětšením oblačnosti. Vítr v úterý ustával tak, jak se zmenšoval tlakový rozdíl mezi zmíněnými tlakovými útvary. Za studenou frontou k nám pronikal chladný vzduch a noc na středu byla již podstatně studenější. Teploty klesaly na celém území pod 10°C, místy pod 5°C. Svoji roli sehrálo i rychlé vyjasnění za frontou.

prognose_20181027

Obr. 2 Synoptická situace k 28.10.2018 13 SEČ a poloha tlakové níže „Vaia“, zdroj: met-fu.berlin.de/dwd.de

Příklad průběhu základních prvků na stanici v Praze

Dle našeho měření na stanici Praha 9, v nadmořské výšce 300m v sídlištní lokalitě, nabízíme přehled průběhu teploty a tlaku vzduchu zhruba od pondělního odpoledne do úterního rána.

Teplota Praha 29. - 30.10.2018

Obr. 3 Průběh teploty vzduchu (°C) na stanici Praha 29. až 30.10.2018

Tlak Praha 29. - 30.10.2018

Obr. 4 Průběh tlaku vzduchu (hPa) na stanici Praha 29. – 30.10.2018

Na závěr pro zajímavost dodejme, že zhruba před rokem (29.10.2017) ovlivnila počasí za jiné synoptické situace významná cyklona zvaná „Herwart“ a nejvyšší náraz větru při této situaci činil v ČR 50.5m/s.

Použité zdroje

ČHMÚ (www.infomet.cz, hydro.chmi.cz)

DWD, Wetterpate (www.dwd.de, www.met.fu-berlin.de)

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1036 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality