Velmi silný vítr a netradiční chod teploty

Hodnocení článku

Přelom týdnů byl na území ČR ve znamení rychlých a významných změn počasí. Opět se nad naším územím vyskytl silný až velmi silný vítr a současně docházelo k významným teplotním i tlakovým změnám. Cílem tohoto příspěvku je poskytnout shrnutí nejsilnějších nárazů větru v ČR a konkrétního průběhu teploty vzduchu v místě měření (Praha), který se od běžného chodu teploty vzduchu v průběhu dne značně odlišoval. Dále je jeho cílem objasnit synoptické příčiny tohoto průběhu počasí. Nastal netradiční chod teploty, v ČR foukal velmi silný vítr.

Orkán na Sněžce, Šeráku a dalších

Počasí bylo na počátku tohoto týdne význačné zejména co se týče silného větru. Ten foukal v nárazech významně na severu, severovýchodě a východě Čech, ale též na Moravě. Tam působil problémy zejména v energetice a dopravě či v lesnictví. Nejvyšší nárazy byly, jak bylo předpokládáno, zaznamenány na hřebenech Krkonoš, Jeseníků, Beskyd a Žďárských vrchů.

Silný vítr

Nejvyšší nárazy větru v noci na úterý 30.10.2018: 49.5m/s (176km/h) Sněžka, 37.1m/s Lysá hora, 36.8m/s Šerák, Svratouch 35.8m/s, Slaměnka 34.2m/s. Významně foukalo i mimo hory, například v Holešově téměř 30m/s nebo ve Skutči v Pardubickém kraji 28.6m/s.

Významný příliv teplého vzduchu

Zatímco víkend byl velmi studený, během pondělí došlo ke značnému oteplení. Asi vás překvapilo, když v pondělí odpoledne teplota dosahovala 8-9°C a mnohde i nižších hodnot a během večera nebo noci na úterý došlo k jejímu zvýšení i o více než 10°C. Oteplování probíhalo od jihovýchodu a bylo rychlé. V pondělí bylo na JV/V území (Morava) a ve východních Čechách teplo již během dne. Naopak západ Čech zůstal studený ještě v noci na úterý. Příliv teplého vzduchu způsobil velké teplotní rozdíly na malých územích, tedy mezi oblastmi kam ještě nepronikal a kam již naplno pronikl. Při přílivu teplého vzduchu současně zesiloval vítr, který foukal silný celou noc na úterý. Tato tak byla velmi teplá.

Nejvyšší noční minimální teploty 30.10.2018: 19.8°C Ostrava – Mošnov a jde o nejvyšší noční teplotu změřenou v říjnu na území ČR. Podobně teplo bylo i na ostatních slezských stanicích (viz mapka).

Maximální teploty dne byly dosaženy na jižní Moravě, nejvyšší teplota dosáhla 21.1°C.

text_big1540910845-3

Obr. 1 Nejnižší ranní teploty dne 30.10.2018 v 6:00 SEČ, zdroj: ČHMÚ

Současně byla zaznamenána i velká tlaková změna, kdy nad střední Evropou vznikl značný tlakový rozdíl. V důsledku něho foukat velmi silný vítr od jihovýchodu.

Deštivá sváteční neděle

Všemu předcházelo deštivé počasí, kdy se po dlouhé době na území ČR vyskytly plošné a trvalé srážky. Pršelo od soboty a to zpočátku na jihozápadě a jihu Čech. Během sobotní noci se srážkové pásmo rozšířilo nad většinu území ČR a vydatněji pršelo od nedělního rána až do večera a to zejména v pásu jihozápadní až severovýchodní/severní Čechy. Nejméně srážek spadlo v neděli na jihu území ČR, tam byly srážky zanedbatelné. Naopak na druhé straně republiky jich spadlo nejvíce a to na návětří Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků či na Broumovsku. Srážky doplnily deficit za dlouhé předchozí období.

Nejvyšší srážkové úhrny v ČR za 24 hodin k 29.10.2018 8 SEČ: 71.8mm Pomezní Boudy, 46.1mm Pec pod Sněžkou.

Synoptické příčiny proběhlého počasí

Za velké změny a extrémy počasí posledních dnů může zejména tlaková níže zvaná “Vaia” (Wája). V sobotu a neděli přešlo přes naše území zvlněné frontální rozhraní, které ukončilo příliv teplejšího vzduchu z konce pracovní části minulého týdne. Od severu až postupně severovýchodu k nám pronikal studený vzduch. To bylo znát už na sobotních teplotách. Zvlněné rozhraní přineslo v neděli zmíněný trvalý a vydatnější déšť. Studené počasí bylo znát zejména v západní části území, kde již od středních poloh sněžilo, od vyšších poloh napadlo několik centimetrů sněhu. Na jihovýchod území pronikal během neděle mírně teplejší vzduch.

Frontální systém spojený s tlakovou níží “Vaia” ovlivnil počasí u nás v pondělí. Přes ČR přecházela zvolna k severozápadu teplá fronta, která byla příčinou významného oteplení v podobě přílivu teplého vzduchu od jihovýchodu. Naše území se ocitlo postupně během noci na úterý v teplém sektoru této cyklony. Proto bylo ráno velmi, lze říci až extrémně, teplé. Silný vítr foukal v důsledku značného tlakového rozdílu mezi zmíněnou tlakovou níží a mohutnou tlakovou výší nad severní Evropou. Během úterý přešla naše území k severu až severozápadu studená fronta tohoto systému. Tato se projevila zejména krátkým zvětšením oblačnosti. Vítr v úterý ustával tak, jak se zmenšoval tlakový rozdíl mezi zmíněnými tlakovými útvary. Za studenou frontou k nám pronikal chladný vzduch a noc na středu byla již podstatně studenější. Teploty klesaly na celém území pod 10°C, místy pod 5°C. Svoji roli sehrálo i rychlé vyjasnění za frontou.

prognose_20181027

Obr. 2 Synoptická situace k 28.10.2018 13 SEČ a poloha tlakové níže “Vaia”, zdroj: met-fu.berlin.de/dwd.de

Příklad průběhu základních prvků na stanici v Praze

Dle našeho měření na stanici Praha 9, v nadmořské výšce 300m v sídlištní lokalitě, nabízíme přehled průběhu teploty a tlaku vzduchu zhruba od pondělního odpoledne do úterního rána.

Teplota Praha 29. - 30.10.2018

Obr. 3 Průběh teploty vzduchu (°C) na stanici Praha 29. až 30.10.2018

Tlak Praha 29. - 30.10.2018

Obr. 4 Průběh tlaku vzduchu (hPa) na stanici Praha 29. – 30.10.2018

Na závěr pro zajímavost dodejme, že zhruba před rokem (29.10.2017) ovlivnila počasí za jiné synoptické situace významná cyklona zvaná “Herwart” a nejvyšší náraz větru při této situaci činil v ČR 50.5m/s.

Použité zdroje

ČHMÚ (www.infomet.cz, hydro.chmi.cz)

DWD, Wetterpate (www.dwd.de, www.met.fu-berlin.de)

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality