Prognózy počasíSezónní výhledy

Bude léto 2021 studené?

Hodnocení článku

Léto jako hodně oblíbené roční období. Období nejdelšího denního světla i slunečního svitu. Období , kdy si bereme často dovolenou. Jde o nejteplejší období roku, kdy lze činit mnoho venkovních aktivit a to i v nočních hodinách. Počasí je zkrátka příjemné, avšak zdaleka ne vždy. Pokud si vzpomeneme například na léto 2015 nebo 2018, potýkali jsme se s velmi vysokou teplotou vzduchu. A to ve dne i v noci, počasí u nás prakticky připomínalo jinou klimatickou oblast. S tím souvisel i nedostatek vody. Tento stav prozatím skončil, loňské léto bylo již podstatně mírnější a vlhčí. Letošní rok je také zatím studený a s dostatkem srážek. Asi si mnozí pokládáte nyní tuto otázku. Bude léto 2021 studené?

Léto 2021 nepřinese velká vedra, stejně jako to loňské

Předpověď se shodují na tom, že letošní léto také nebude horké a významně suché. Takové období nyní zatím skončilo. Počasí bude blízko normálu, přesněji středoevropskému normálnímu létu. Nelze proto říci, že bude léto vyloženě studené. Bude normální, jak má v naší klimatické oblasti vypadat. Určitě se objeví několik slunných i teplých či horkých dnů. Jen jich nebude moc a je třeba počítat s tím, že tu budou i ty chladné. A také, že se občas objeví nějaký ten deštivý den. Asi podobně jako loni. Ano loňský červen přinesl místy významnější povodňovou situaci. To se letos může stát také, avšak to na 2-3 měsíce dopředu rozhodně predikovat nelze. Více o tom píšeme v našem nedávném článku Hrozí velká letní povodeň?

Teplotně průměrné počasí

Bude léto 2021 studené? Odchylky teploty dle modelu CFS z 25.5.2021.

Obr. 1 Bude léto 2021 studené? Odchylky teploty vzduchu na léto 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Klimatické modely jsou zatím toho názoru, že léto jako celek bude teplotně spíše vyrovnané. A skutečně bude odpovídat normálu. Výkyvy v kratším čase během tohoto období tato předpověď neodhalí, ale jsou v současném klimatu dosti pravděpodobné. Model CFS ukazuje letní měsíce červen až srpen teplotně zcela průměrné a to v drtivé většiny Evropy (obr. 1). Model IRI ukazuje odchylky a to často kladné. Částečně i do oblasti střední Evropy, kdy by měla být teplejší její jihovýchodní část či lokálně jižní a jihovýchodní Evropa. Jinak slibuje též teplotní průměr (obr. 2) Ve výstupu z minulého měsíce očekávat teplotně nadprůměrné počasí i na území ČR a obecně celkově ve střední Evropě.

Bude léto 2021 studené? Odchylky teploty vzduchu na léto 2021 podle modelu IRI.

Obr. 2 Bude léto 2021 studené? Odchylky teploty vzduchu na léto 2021 podle modelu IRI, zdroj: iri.columbia.eu

Srážkově průměrné počasí

I ohledně srážek slibují modely vyrovnané počasí v období léta jako celku. Opět a zde to platí ještě minimálně dvojnásob, nelze odhadnout rozložení srážek v takto dlouhém období. To není možné ani z pohledu jednoho měsíce či tří týdnů. Takže s odchylkami v podobě sušších a vlhčích období je též třeba počítat. S příchodem vyšší teploty budou srážky často konvekční a zde budou panovat i větší regionální rozdíly v nich.

Chladnější počasí by mělo být letos i v létě podpořeno sopečným prachem v atmosféře. Tento se tam dostal po výbuchu islandské sopky. Studené počasí zažíváme až na výjimky celé jaro. Právě i v létě se předpokládá, že bude chladnější počasí převládat. A to bude občas přerušeno výchylkou teploty, tedy až do tzv. horkého počasí. Ale pravděpodobně spíše krátce. I když je tu i další předpověď.

Jiný názor: Postupně bude sucho a horko?

Server Accuweather, který přináší pravidelně klimatické předpovědi na ucelená roční období, má trochu jiný názor. Uvádí, že v pásu táhnoucím se z jihozápadní přes střední Evropu směrem k jihovýchodu se postupně stane počasí teplejším a sušším (obr. 3). Lépe řečeno přijde až horké počasí a to pravděpodobně ve vlnách, nebude zde ale trvale. Teplé počasí nebude ve shodnou dobu na východě i na západě kontinentu.

Bude léto 2021 studené? Předpověď na léto 2021 v Evropě podle Accuweather.

Obr. 3 Očekávaný vývoj počasí v létě 2021 na území Evropy podle Accuweather, zdroj: accuweather.com

Pro naší oblasti zní tato předpověď tak, že během období se stane počasí více horkým a sušším. Naše území se nachází podle předpověď uvedené na třetím obrázku v okrajové části. Možná i proto bude předpověď pro tuto oblast méně jistá. Bude nutné sledovat klimatické výhledy modelů a to nové upřesňující předpovědi. Skutečně nemůžeme odhadnout na konci května stav atmosféry na konci červenec či dokonce v srpnu. Ten vývoj může být zcela jiný a poté se podle toho bude předpověď měnit. Pravdou také je, že tato prognóza je nejstarší, byla vydána podle dřívějších dat.

Předpověď na nejbližší měsíc nám napoví více, přesto nebývá nijak moc úspěšná. V první letním měsíci, červnu, by mělo pokračovat zatím stále chladnější počasí. Teplota se bude udržovat spíše na spodní hranici normálu pro toto období nebo krátce i mírně pod normálem. Srážek bude dostatek, mírně se budou střídat o něco srážkově chudší období s o něco bohatšími. Zde očekává výhled průměrné až nadprůměrné hodnoty.

Reference a doporučené informace

NOAA. Model CFS. Seasonal climate forecast. Online, dostupné na CPC NCEP NOAA.

IRI COLUMBIA. Climate. Seasonal climate forecasts. Online, dostupné na IRI Columbia.

ACCUWEATHER. Forecasts. AccuWeather’s 2021 Europe summer forecast. Online 12.5.2021, dostupné na Accuweather.com.

ČHMÚ. Předpověď počasí. Dlouhodobý výhled počasí. Online: vydání 24.5.2021, dostupné na chmi.cz.