Extrémy teplotyHistorie počasí

Duben začal létem, bylo 26°C

Hodnocení článku

Duben začal létem, bylo 26°C, což je rekordně vysoká teplota. Přelom března a dubna byl letos významně teplý, překonány byly některé teplotní rekordy. Často šlo o rekordy z posledního takto teplého roku v tomto období a tím byl rok 2017. Poslední březen přinesl do ČR první letní den, kdy teplota dosáhla letos po chladné části roku poprvé 25°C. Prvního dubna dokonce přesáhla 26°C a to na jižní Moravě. Dnes je v ČR patrné citelné ochlazení za studenou frontou a teplota je blíže normálu současného období. Stále ovšem není zcela průměrná. Duben začal létem a i když se po velmi teplém počasí bude zdát během svátků zima, půjde rozhodně o běžnější teplotu pro začátek dubna než tomu bylo v minulých dnech. Krátce bude teplota i nižší než by na začátku dubna měla být, viz dole.

Duben začal létem: Ve Strážnici 26.5°C, rekord pokořen na 107 ze 157 stanic

Duben začal létem, bylo 26°C. Teplota vzduchu v ČR 1.4.2021 v 15 hodin.

Obr. 1 Duben začal létem. Teplota vzduchu dle analýzy v ČR k 1.4.2021 15 SELČ, zdroj: infomet.cz/chmi.cz

Velmi teplé počasí bylo v ČR od úterý, kdy teplota vystupovala ale jen mírně nad 20°C. “Jen” uvádíme pouze oproti teplotě v dalších dnech, jinak i tato teplota je významně nadnormální pro konec března. První letní den byl dosažen na třech stanicích v ČR posledního března. Šlo o stanice v Praze a jihozápadně od ní. V centru Prahy bylo 31.3. naměřeno 25.1°C (Karlov), stanice Neumětely hlásila stejnou maximální teplotu a stanice Dobřichovice poté rovných 25°C. Jen o několik málo desetin stupně Celsia nebyl dosažen letní den v severomoravských Hanušovicích, v jihomoravské Strážnici nebo v západočeských lokalitách v Plzni a v Kopistech. I tam bylo tedy velmi teplo. Velmi teplé počasí bylo ve středu v ČR plošné. Pokoření rekordu se odehrálo na 117 ze 156 stanic měřících alespoň 30 let a šlo i o stanice měřící přes 100 let. V některých případech se odehrály i vysoké výchylky teploty během dne, kdy ráno skoro mrzlo a odpoledne byl téměř letní den.

Prvního dubna bylo velmi teplo zejména na východě a jihovýchodě ČR. Na jižní Moravě proto byla změřena zatím nejvyšší letošní teplota a to 26.5°C ve Strážnici. Dále velmi teplo bylo v nedalekých Dyjákovicích 26.0°C, stejně i v Lednici. Ivanovice na Hané hlásily v maximu 25.7°C a letní den byl dosažen i na dalších místech jižní Moravy či též Slezska. Teplotní rekordy přepsaly 31. března i 1. dubna většinou původní ty z roku 2017.

Duben začal létem: V Lednici bylo horko, v příštích dnech ale bude už jako v lednici

Duben sice začal létem, ale teplota vzduchu se následně sníží a to i o téměř 20°C za dva dny. Odpovídat tak bude skutečné lednici i v naší jihomoravské Lednici. Jak tomu bývá v tomto ročním období a po významně teplém počasí, vrátí se ještě zima. A počasí bude i doslova zimní. Sněhové či smíšené srážky od 400-500m nebudou výjimkou a krátce se objeví i v nižších polohách. V noci bude mrznout a přijde tak opět na řadu nebezpečný zimní jev náledí. Od středních poloh napadne sníh, při jeho částečném roztátí a následném zmrznutí vzniknou zmrazky. V sobotu bude nejvíce srážek z celého tohoto týdne a teplota bude dále klesat. Maxima teploty budou v nejbližších dnech spíše pod 10°C, nejčastěji mezi 4 a 10°C. Mírně, ale velmi krátce se oteplí v pondělí na sváteční den. Létem však duben jak začal pokračovat nebude. Poté dorazí ale další ochlazení a i podle nynějších prognóz to vypadá ještě na nižší teplotu než o víkendu. Výhledově na několik dní, možná až do konce příštího týdne.

Reference a doporučené informace

ŠOPKO, F. První letošní letní den. Praha: ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online 31.3.2021. Dostupné na infomet.cz.

VALACHOVÁ, M. Zatím nejvyšší teploty tohoto roku. ČHMÚ. Zpravodajský server Infomet. Online 1.4.2021. Dostupné na infomet.cz.

ČTK. Zprávy. V Česku padaly teplotní rekordy, místy bylo přes 25 stupňů. Online 1.4.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.