Co je to babí léto?
Termín babí léto se používá v souvislosti s počasím na přelomu léta a podzimu velmi často. Používá se vždy, když počasí už není vyloženě letní. Jde o takové mírnější léto, kdy už jak ne nadarmo říká pranostika “jde na léto stáří”. Jak ale správně vykládat pojem babí léto? Používá se správně ve vztahu k určitému druhu počasí na začátku září? Co je to babí léto? Počasí babího léta má svojí definici ohledně synoptické situace. Podle té poté rysy průběhu počasí. Ale také termín obvyklého nástupu u nás v podobě obdobím vymezeného datumem. Pokud počasí připomíná tuto singularitu počasí například v jiné době, nemůžeme hovořit o pravém babím létě.
Definice singularity babího léta
Za počasí babího léta považujeme, jak je obecně známo, následující znaky počasí:
Suché, málo větrné, slunečné a přes den velmi teplé počasí. Vyskytuje se v našich podmínkách v září nebo v říjnu. Noční teplota je nižší se vznikem radiačních mlh. Zpočátku období jsou to mlhy brzké ranní a více lokální. Postupně se mohou udržet i do odpoledních hodin.
Takové počasí má určitou synoptickou příčinu, vzniká tedy za dané synoptické situace. Synoptickou příčinou tohoto počasí je:
Vliv rozsáhlé tlakové výše, setrvávající nad střední či jihovýchodní Evropou.
Babí léto přichází především až ke konci září
Obr. 1 Slunečné počasí na začátku října, pravé babí léto po ranní či dopolední mlze (v roce 2018 přišlo ve správný čas)
Pravé babí léto přichází spíše později a to na přelomu září a října. Podle toho se vžil též název léto svatého Václava. Průměrně se vyskytuje tato synoptická situace s rysy počasí od 21. září do 2. října. Pokud se synoptická situace se znaky počasí, jak je uvedeno výše, vyskytne jindy a jde o září nebo říjen, je možné počasí nazvat babím létem. Pokud se vyskytne na počátku září, jde o brzké babí léto. Za opožděné ho můžeme považovat třeba kolem poloviny října. Některé definice období jsou mírně odlišné a připouštějí výskyt babího léta ještě po celou první dekádu října (do 10. října). Proto včetně časového hlediska pravé babí léto s uvedenými znaky včetně synoptické příčiny přichází v období přelomu září a října. Pevný termín samozřejmě stanovit nelze.
Odpovídá současné počasí babímu létu? Ano, znaky situace splňuje. Počasí je slunné, bez většího větru, přes den velmi teplé a v noci spíše chladnější s místním vznikem mlhy. Vzhledem k období jde o mlhy brzké ranní s krátkým trváním. Tyto vznikají hlavně u velkých zdrojů vlhkosti jako jsou větší vodní plochy. Dále je zde poněkud zesílena podmínka velmi teplého počasí přes den. Teplota může být přes den i dosti vysoká a odpovídat typickému létu. Naopak noc a ráno nemusejí být tak studené. A konečně podmínka v podobě příčiny průběhu počasí, kdy tlaková výše se udržuje zhruba v oblasti střední Evropy, je splněna též.
Časové období odpovídající průměrnému výskytu splněno není, na pravé babí léto je tedy čas. Toto počasí můžeme považovat za brzké babí léto.
Babí léto mimo střední Evropu: Léto indiánské či léto svatého Martina
Jinde v Evropě či ve Světě se vyskytují též období se stejným nebo minimálně obdobným průběhem počasí. Nesou jiné názvy a to hlavně podle období, ve kterém se vyskytují. Ve Francii je léto svatého Martina, neboť se toto počasí vyskytuje kolem 11. listopadu. Podle svatého Lukáše (18. října) bylo toto pojmenováno v Anglii. Severní Amerika má pro toto počasí název Indiánské léto.
Reference
ČMeS. Elektronický meteorologický slovník (eMS). Online, cit. 4.9.2021. Dostupné na slovnik.cmes.cz.