Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Příští týden se výrazně ochladí

Hodnocení článku

Letní počasí nás čeká nakonec jen krátce, původní předpověď se dosti významně změnila. Příští týden se výrazně ochladí a to hned v prvních dnech. Léto okusíme tedy pouze o víkendu, který se co do počasí celkem vydaří. Oproti předchozím dnům, kdy bylo počasí spíše chladnější a také více oblačné. I když se srážky vyskytovaly zřídka. Příští týden tomu bude, zejména v první polovině, zcela naopak. První srážky v podobě bouřek můžeme očekávat již na konci víkendu, tedy v neděli k večeru. Srážková činnost bude pokračovat v úvodu týdne a souviset bude s frontálním rozhraním, po jehož přechodu se znatelně ochladí.

Počasí příští týden léto spíše nepřipomene, výrazně se ochladí

Příští týden se výrazně ochladí. Očekávaná maxima teploty na 24.8.2021.

Obr. 1 Příští týden se výrazně ochladí. Předpověď maxima teploty vzduchu podle modelu GFS na úterý 24.8.2021, zdroj: wetter3.de

Původní předpoklady očekávaly alespoň v prvních dnech týdne až tropické počasí. To se ovšem nepotvrdilo a ochlazení po krátkém oteplení nastane hned na počátku týdne. A bude docela významné. Zmenšenou oblačnost můžeme čekat hlavně v sobotu a poté zpočátku neděle. S tím bude také spojena vyšší teplota vzduchu. Ta dosáhne v sobotu 25-26°C, v neděli 29°C a ojediněle o tropické hodnoty. Od západu přijde ale změna, takže v západní části území nutno čekat o něco nižší teplotu. Tam dorazí přeháňky a bouřky jako vždy při těchto situacích nejdříve. A půjde o první srážky významnější změny počasí. Srážková činnost bude pokračovat v prvních dnech týdne. Místo přeháněk a bouřek se častěji a po delší době vyskytne déšť. Někde může být i trvalejší.

Srážky, i když více lokální a ně tak významné, se objeví i ve druhé polovině týdne. Snad jen středa se jeví zatím bez srážek a s menší oblačností. Další dny lze předpokládat opět postupně více oblačnosti a i nějaké srážky. Teplota se zvýší, již nebude podprůměrná vůči dlouhodobému normálu pro období ke konci srpna. Nicméně nelze čekat žádné závratné oteplení. Teplota se dostane spíše maximálně na hodnoty mírně nad 20°C. Současné předpovědní podklad numerických modelů léto tedy neslibují. Za frontálním rozhraním se ocitne naše území v chladném a vlhkém proudění západních směrů. A setrvá v něm podle všeho několik dnů. Ve spojení s postupně opět velkou oblačností a výskytem srážek nutno čekat právě spíše chladnější než teplejší počasí.

Proč byla velká pravděpodobnost změny předpovědi?

Ensembly předpovědních modelů vykazovaly velkou nejistotu ohledně vývoje počasí na přelomu tohoto a příštího týdne. Některé varianty vývoje předpokládaly výskyt tropického období s maximy nad 30°C ještě v úterý. Jiné pak naopak citelné ochlazení, na kterém se v určité podobě vesměs nakonec shodly. Na přelomu minulého a tohoto týdne ovšem převažovaly varianty tzv. teplejší, tedy ty slibující horké počasí alespoň ještě v pondělí. Proto prognózy (zprůměrované) numerických modelů nejprve zněly na horký přelom týdnů. Meteorolog musí interpretovat převažující aktuální předpovědi numerických modelů. S přihlédnutím ke zkušenostem v daných situacích a k pravděpodobnostním předpovědím více variant (ensemble) případně poznamenat nejistý vývoj v předpovědi.

Příští týden se výrazně ochladí. Synoptická situace na 23.8.2021.

Obr. 2 Synoptická situace – předpověď na neděli 22.8.2021, zdroj: dwd.de

Ráno může klesnout teplota i k 5°C, výrazně se ochladí

Současné předpoklady nevylučují minimální teplotu i významněji pod 10°C. A to za předpokladu vyjasnění v přílivu studeného vzduchu. Tyto podmínky by měly být splněny právě hlavně v polovině příštího týdne. Na naše území naplno pronikne studený vzduch a malá oblačnost či zcela jasno po celou noc způsobí významné radiační ochlazování. Vypadá to tedy na dosti studené noci. Přes den se při přechodu rozhraní a četnějších srážkách nemusí dostat maximální teplota nad 15°C. Jinak bude v týdnu většinou do 19-20°C, ke konci pak i maximálně na 23°C.

Dlouhodobá předpověď vyšla

Ta totiž očekává již delší dobu převážně chladnější počasí právě nyní a ke konci srpna. Současně slibuje vlhčí poslední srpnový týden. Samozřejmě neřekne, kdy bude přesně nejvíce pršet a kde. Také neřekne jak moc se bude měnit teplota a zda nebude před chladným obdobím kratší teplejší či horké období. To už je úkolem střednědobé předpovědi, která nyní úspěšně upřesňuje dlouhodobé odhady den po dni. I když samozřejmě s určitými chybami na více dní dopředu při takto nejistých situacích jako byla tato.