Evropa a SvětExtrémní počasí

Hurikán Grace v USA

Hodnocení článku

Hurikán Grace v USA včera přinesl extrémní počasí v podobě přívalových lijáků a hlavně extrémního větru. Na pobřeží Mexika zabilo extrémní počasí sedm lidí. Když tropická cyklona vstoupila nad pevninu USA, tak došlo k jejímu zeslábnutí na úroveň tropické bouře. Tato cyklona je jednou z nejsilnějších v Mexiku za posledních několika let. Tropická cyklona Henri sílí nad oceánem a dosáhla již stádia hurikánu prvního stupně.

V hurikánu Grace foukal vítr rychlostí 205km/h

Tajfun v Japonsku, hurikán v Portoriku. Agatha, první hurikán v Tichomoří. Hurikán Grace v USA. Silný vichr při řádění hurikánu.

Hurikán dosáhl pevniny v noci na včerejšek. Významné poryvy větru způsobily vyvrácení stromů, ve spojení s prudkými lijáky došlo k výpadkům elektřiny. Zatopena byla auta, došlo ke škodám na budovách. Smutnou zprávou je sedm obětí, mezi nimiž byly i děti. Hurikán při postupu nad pevninu slábl, jak se předpokládalo. Večer našeho času se vítr pohyboval v oblasti bouře již kolem 75km/h. Slábnutí bouře pokračuje, cyklona během dnešního dne zcela zanikne. Oblast Mexika ale i tak má ale postaráno o extrémní srážky. Jejich úhrny se budou pohybovat od 150 do 300mm v oblasti Mexika. Očekávají se další extrémní projevy ve spojení s vydatnými srážkami, které působí podmáčení a následné sesuvy svahů.

Severovýchod USA ovlivňuje hurikán Henri

Extrémní počasí v USA tímto nekončí. Sílící bouře Henri, která má formu hurikánu, přináší extrémní počasí na severovýchodní pobřeží USA. Přívalové srážky s významným zvýšením hladiny moře budou doplněny silným větrem. Ten v bouři dosahoval rychlosti 120km/h. Dnes večer se bouře dostane podle předpovědi Amerického střediska pro hurikány (NHC) nad pevninu. Jde o oblasti vzdálené od teplých vod oceánu kolem Mexického zálivu a Karibiku. Zde nejsou tropické bouře tak časté. V New Yorku dobře pamatují významnou bouři v roce 2012, šlo o hurikán Sandy. Ten přinesl do města značné škody.

Extrém počasí čekejte i u nás, ale srovnávat je s americkými nelze

U nás je logicky počasí mírnější, i když mnohdy dokáže být ve vztahu k mírnému klimatu dosti extrémní. I u nás se čekají silné bouře. Ale běžné zvané “bouřky”. Následně čekejme vydatný déšť. Nejčastěji se očekávají silné bouřky s přívalovými lijáky a poté trvalejší déšť ve východní části území. Tam se mohou vlivem srážek ojediněle rozvodnit zejména menší toky na nižší povodňové stupně. Oproti současným dnům nutno čekat větrnější počasí. Ale ani ve vztahu k našim podmínkám a kritériím nepůjde o silný vítr. Oproti bouřím v USA bude počasí u nás i tak opravdu mírné.