Prognózy počasíTýdenní výhledy

Přízemní mráz i na konci dubna

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Musíme očekávat přízemní mráz i na konci dubna. Chladnější počasí nás čeká též  posledních dubnových dnech, současně bude na obloze převážně více oblačnosti. Srážková činnost se vyskytne podobně jako na konci minulého týdne převážně na horách a dále na jihozápadě a západě území. jinde se čekají srážky místy v podobě deště a přeháněk. Při zmenšení oblačnosti nutno čekat přízemní mráz, ve dvou metrové výšce nad povrchem klesne teplota během týdne často pod 5°C a místy právě pod 3°C.

Shrnutí víkendového mrazu. Během týdne nebude ani 10°C. První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Týden 25.4. až 1.5.2022

Předpověď

Hodně oblačnosti, jen přechodně polojasno. Srážková činnost  podobě místního deště a přeháněk na frontálních vlnách. Sněhové srážky se vyskytnou ve výškách spíše nad 1200m n.m., krátce však i kolem 900m n.m. Takové počasí nás čeká v posledním dubnovém týdnu a to v celém, takže i na první máj. Teplota vzduchu se snížila za frontálním rozhraním a počátek týdne přinese tedy studené počasí. Během týdne se oteplí, avšak podle aktuálních modelových prognóz spíše mírně v řádu několika málo stupňů.

Noční či ranní teplota klesne často pod 5°C a při zemi může při zmenšení oblačnosti mrznout, proto nutno byť jen preventivně zabezpečit veškeré plodiny. Více srážek spadne pravděpodobně na jihozápadě a západě území, podobně jako na konci týdne minulého. Ve druhé polovině týdne se očekává méně srážek, tyto se vyskytnou více lokálně.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 1°C a přízemní mrazíky, při oblačnosti kolem 7°C.
  • Nejvyšší teplota: 9 až 15°C, po polovině týdne 12 až 18°C.
  • Průměrná teplota: 7 až 9°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 820mm, na J/JZ místy kolem 50mm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Přízemní mráz i na konci dubna

Počasí ve střední Evropě určí nízký tlak vzduchu s přílivem chladného a vlhkého vzduchu od severozápadu až severu. Přes naše území budou přecházet frontální vlny. Během druhé poloviny týdne k nám pronikne o něco teplejší, avšak stále vlhčí vzduch.

V jižní až západní části území, kde nezaznamenáváme deficit srážek a kde není vodní kapacita půdy nijak nízká, lze čekat zlepšení hydrologické situace. Totéž platí pro vyšší a horské polohy, kde spadne srážek více. Počasí čekáme spíše chladnější, navzdory některým původním variantám předpovědi. Tyto se nepotvrdily. Na ostatním území by se mělo jednat o běžné srážkové úhrny pro konec dubna, případně lokálně o něco nižší.

TIP: Sledujte aktualizaci našeho Výhledu na týden s grafickým přehledem počasí den po dni. Modelové mapy i grafy s výstupy numerických modelů můžeme sledovat například na stránce Wetterzentrale.de.