Předpověď oblačnostiPředpověď srážekPrognózy počasí

Srážek a oblaků ubude

Hodnocení článku

Po oblačném a deštivém přelomu týdnů srážek a oblaků ubude. Dnes a v noci na zítřek se v jižní a západní části republiky objeví i trvalejší srážky na horách budou vydatné. Poté můžeme krátce čekat slunečné počasí a to v závěru pracovní části týdne. Vlivem vyjasnění ovšem opět klesne teplota v noci k bodu mazu a poměrně četně hrozí přízemní mráz. Málo oblačnosti lze čekat zejména ve čtvrtek a v zpočátku pátku. Během středy dojde večer k rozpadu oblaků, vyjasnění způsobí ve čtvrtek a v pátek opět pokles teploty k bodu mrazu a výskyt místních přízemních mrazíků. Na víkend oblaků opět přibude, takže příliš příznivé počasí čekat nelze, byť teplota vystoupí na vyšší hodnoty a v noci zdaleka tolik neklesne.

Střídání slunečního svitu a srážek je pozitivní, srážek a oblaků ubude

Oblaků a srážek ubude. Předpověď oblačnosti na 28.4.2022 14h.

Obr. 1 Předpověď rozložení pokrytí oblohy oblaky na čtvrtek 28.4.2022 ve 14hh, zdroj: pivotalweather.com

Ač mnohé z nás proměnlivé počasí nebaví, jak opakujeme v mnohých článcích jde o typický rys našeho klimatu. Tento trend je výraznější právě na počátku jara. Existují období a situace, kdy se neuplatňuje. V takových vzniká nepoměr a určitý extrém, v poslední době zejména sucho. Střídání počasí působí vyváženost, která je důležitá. Jak sluneční svit, tak voda jsou pro vegetaci a obecně pro život důležité složky. Proto střídání dnů se slunečným počasím se dny s počasím oblačným včetně srážek má pozitivní vliv. Sluneční svit poskytuje pozitivní účinky nám i vegetaci. Avšak bez srážkové činnosti by to rozhodně nešlo, tato poskytuje totiž vláhu a doplňuje zásoby tolik potřebné vody. Tolik obecné informace o prospěšnosti střídání počasí, které bývá bráno chybně jako “rozmar počasí” a jako “nepřízeň počasí”. Nyní už ke konkrétní předpovědi.

Slunečné až polojasno, přechodně během dne oblačné počasí typickou kupovitou oblačností letního typu. Takové počasí nás čeká právě na konci pracovní části týdne. Zpočátku dne bude často až jasno, odpoledne naopak oblačno. Celodenní počasí zcela bez oblaků čekat nelze. Srážky se nevyskytnou nebo se vyskytnou pouze ve formě ojedinělých a slabých přeháněk ze zmíněné kupovité oblačnosti. Teplota vzduchu se mírně zvýší, zejména díky četnějšímu slunečnímu svitu, ale také vlivem výskytu teplejšího východního proudění. Srážek a oblaků ubude a vyjasnění přinese vyšší denní výchylky teploty. Ráno teplota klesne pod 5°C, místy k 0°C a při zemi bude mrznout. Odpoledne čekejme 17°C, v pátek až 19°C.

Příčinou bude vliv vysokého tlaku vzduchu a jeho výběžku ze severozápadní Evropy. Tam se bude nacházet střed tlakové výše, která začne svým jihovýchodním okrajem ovlivňovat počasí u nás během středy a to způsobí právě významnější rozpad oblaků.

Na víkend nová oblačnost, postupně i srážky

Během pátku začne od jihozápadu až západu zvolna přibývat další oblačnosti. Víkendové počasí čekáme tedy spíše již oblačné až zatažené, postupně se přidají na frontální vlně i srážky. O víkendu, kdy probíhá tradiční pálení čarodějnic a po omezeních v uplynulých dvou letech se letos již uskuteční, očekávejme tedy již méně příznivé počasí. Teplota vzduchu zůstane ale vyšší, zejména se s přibýváním oblaků oteplí večer a v noci. Zatím to podle modelů vypadá, že v sobotu večer se srážky ještě vyskytovat nebudou, případně se objeví velmi ojediněle. Více jich můžeme očekávat na sváteční nedělní První máj.