Předpověď srážekPrognózy počasí

Oblačná a deštivá neděle

Hodnocení článku

Z víkendu očekávejme lepší počasí v sobotu, poté nás čeká oblačná a deštivá neděle. Sobotní počasí se očekává přechodně s menší oblačností a téměř bez srážek. Teplota vzduchu dosáhne i díky slunečnímu svitu hodnot kolem 15°C. Nedělní počasí se předpokládá méně příznivé, zvláště někde ho lze označit za deštivé. Oblačnosti převáží na většině území hodně a zejména zpočátku se objeví četnější srážky. Ani teplota tedy nevystoupí zdaleka tak vysoko jako dnes. Jaká bude příčina oblačného a deštivého počasí v neděli? Jaké počasí lze čekat z hlediska oblačnosti a srážek v dalších dnech? Čeká nás oblačná a deštivá neděle.

Oblačná a deštivá neděle: Rozsáhlá tlaková níže a zvlněné frontální rozhraní

Oblačná a deštivá neděle. Synoptická situace na 24.4.2022 14h.

Obr. 1 Oblačná a deštivá neděle a její příčina. Synoptická situace – předpověď na 24.4.2022 14 SELČ, zdroj: dwd.de

Příčina oblačného počasí ve druhé polovině víkendu je obsahem nadpisu této kapitoly článku. Nízký tlak vzduchu, který se očekává v celé jihozápadní, jižní až střední Evropě zajistí převažující velkou oblačnost a občas srážky. Místy půjde o srážky o něco významnější, objeví se déšť nebo přeháňková činnost. Výjimečně se může objevit slabá jarní bouřka. Hlavní srážkovou činnost můžeme očekávat v neděli ráno a dopoledne. S tlakovou níží bude spojeno frontální rozhraní, které naše území přejde právě v neděli. Toto nad naším územím podle předpovědní situace zítra během dne okluduje. Jedná se o frontu, za kterou lze čekat mírný pokles teploty vzduchu oproti sobotě či pátku.

TIP: Sledujte informace o předpokládaném druhu srážek na stránce Předpověď srážek. Případně předpověď průběhu počasí na stránce Krátkodobé předpovědi, podle čehož lze dobře zjistit jaké jevy se budou na území ČR a v okolí vyskytovat.

Místy spadne kolem 25mm srážek, což je dobře

Za den očekáváme v neděli či v noci na pondělí většinou od 5 do 20mm srážek, místy i kolem 25mm (obr. 2). Méně srážek modely předpokládají pro jižní Moravu, jak bývá při těchto situacích zvykem. Místní vydatnější srážky lze považovat v současné době určitě za prospěšné a to zejména v nižších nadmořských výškách. Tam panuje deficit srážek, který se projevuje alespoň v mělké v půdní vrstvě. Více informací o hydrologické situaci poskytujeme v nedávném článku Sucho je hlavně na jihu Moravy.

Oblačná a deštivá neděle. Předpověď akumulace srážek za den do 25.4.2022 8h.

Obr. 2 Oblačná a deštivá neděle. Předpověď sumy srážek za den do 25.4.2022 8 SELČ podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

TIP: Hydrologickou situaci aktuálně sledujte na stránce Hydrologická situace.

Průtoky vodních toků v oblastech s vydatnějším deštěm se samozřejmě zvýší a dojde tedy též k doplnění vody ve vodních tocích. V pondělí přetrvá velká oblačnost, srážky se objeví již jen místy. Spíše více oblačnosti a místy srážky můžeme čekat i v dalších dnech týdne. Začne se ale oteplovat a srážky nabydou formy přeháněk nebo také prvních jarních bouřek.