Oblačná a deštivá neděle

Hodnocení článku

Z víkendu očekávejme lepší počasí v sobotu, poté nás čeká oblačná a deštivá neděle. Sobotní počasí se očekává přechodně s menší oblačností a téměř bez srážek. Teplota vzduchu dosáhne i díky slunečnímu svitu hodnot kolem 15°C. Nedělní počasí se předpokládá méně příznivé, zvláště někde ho lze označit za deštivé. Oblačnosti převáží na většině území hodně a zejména zpočátku se objeví četnější srážky. Ani teplota tedy nevystoupí zdaleka tak vysoko jako dnes. Jaká bude příčina oblačného a deštivého počasí v neděli? Jaké počasí lze čekat z hlediska oblačnosti a srážek v dalších dnech?

Rozsáhlá tlaková níže a zvlněné frontální rozhraní

Oblačná a deštivá neděle. Synoptická situace na 24.4.2022 14h.

Obr. 1 Synoptická situace – předpověď na 24.4.2022 14 SELČ, zdroj: dwd.de

Příčina oblačného počasí ve druhé polovině víkendu je obsahem nadpisu této kapitoly článku. Nízký tlak vzduchu, který se očekává v celé jihozápadní, jižní až střední Evropě zajistí převažující velkou oblačnost a občas srážky. Místy půjde o srážky o něco významnější, objeví se déšť nebo přeháňková činnost. Výjimečně se může objevit slabá jarní bouřka. Hlavní srážkovou činnost můžeme očekávat v neděli ráno a dopoledne. S tlakovou níží bude spojeno frontální rozhraní, které naše území přejde právě v neděli. Toto nad naším územím podle předpovědní situace zítra během dne okluduje. Jedná se o frontu, za kterou lze čekat mírný pokles teploty vzduchu oproti sobotě či pátku.

TIP: Sledujte informace o předpokládaném druhu srážek na stránce Předpověď srážek. Případně předpověď průběhu počasí na stránce Krátkodobé předpovědi, podle čehož lze dobře zjistit jaké jevy se budou na území ČR a v okolí vyskytovat.

Místy spadne kolem 25mm srážek, což je dobře

Za den očekáváme v neděli či v noci na pondělí většinou od 5 do 20mm srážek, místy i kolem 25mm (obr. 2). Méně srážek modely předpokládají pro jižní Moravu, jak bývá při těchto situacích zvykem. Místní vydatnější srážky lze považovat v současné době určitě za prospěšné a to zejména v nižších nadmořských výškách. Tam panuje deficit srážek, který se projevuje alespoň v mělké v půdní vrstvě. Více informací o hydrologické situaci poskytujeme v nedávném článku Sucho je hlavně na jihu Moravy.

Oblačná a deštivá neděle. Předpověď akumulace srážek za den do 25.4.2022 8h.

Obr. 2 Předpověď sumy srážek za den do 25.4.2022 8 SELČ podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

TIP: Hydrologickou situaci aktuálně sledujte na stránce Hydrologická situace.

Průtoky vodních toků v oblastech s vydatnějším deštěm se samozřejmě zvýší a dojde tedy též k doplnění vody ve vodních tocích. V pondělí přetrvá velká oblačnost, srážky se objeví již jen místy. Spíše více oblačnosti a místy srážky můžeme čekat i v dalších dnech týdne. Začne se ale oteplovat a srážky nabydou formy přeháněk nebo také prvních jarních bouřek.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality