Extrémy teplotyHistorie počasí

Ráno opět -10°C, rekordy i v nížinách

Hodnocení článku

Teploměry v údolích ukázaly dnes ráno opět -10°C, mráz se vyskytoval i v nížinách. Podobně jako v neděli ráno šlo o velmi studené počasí. V neděli ráno došlo k pokoření minimálních teplotních rekordů na čtyřech desítkách meteorologických stanic. Rekordy byly pokořeny i v nižších polohách, nejen na horách a v horských mrazových kotlinách. Mrazivým ránem začal v ČR i nový týden a mráz to nyní nebyl poslední. V nejbližší době je možno očekávat mírně teplejší ráno vlivem přesunu oblačnosti studené fronty a také rychlejšího větru za frontou. Nicméně za frontou k nám opět pronikne studený vzduch a při malé oblačnosti a utišení větru se s mrazem ráno opět setkáme po polovině týdne.

Během týdne nebude ani 10°C. První přízemní mrazíky. Proč v údolích mrzne i v létě? Ochlazení se na konci týdne dostaví. I celodenní mráz do středy. Mrznout bude více pokud oblačnost dovolí. Ráno opět -10°C. Teplota klesne ráno k 5°C. Zahrozí ještě přízemní mráz? Sníh i v nížinách. Jíní po ranním mrazu. Přízemní mráz na konci května.

Ráno i -10°C: Nejmrazivěji bylo tradičně na Šumavě

Dobré podmínky pro pokles teploty se vyskytl na četných místech republiky a to včetně nížin. Místy vznikaly během noci mlhy, ale zatím opravdu slabé a lokální. Takže pokles teploty tímto není nijak významně ovlivněn. Od sobotní noci až do pondělní noci převážilo na území ČR jasno či skoro jasno. To pokles teploty během noci uspíšilo. V noci na sobotu a v noci na neděli foukal zpočátku místy rychlejší vítr, avšak brzy se tento utišil. V noci na pondělí již byla noc zcela klidná bez větru.

Nejnižší teplota 10.10.2021:

-10.2°C Kvilda-Perla

-8.7°C Horská Kvilda

V pondělí 11.10.2021 klesla teplota na Šumavě opět na -10°C, na Jizerce a v Jelení bylo kolem -9°C. V neděli padl rekord minima teploty například v Žatci.

Mrazivá rána i tento týden, ale ne tak významně

Od středy je nutné čekat četné přízemní mrazíky a to přesněji ve středu a ve čtvrtek při menší oblačnosti. Kompletní vyjasnění nad celým územím, které by způsobilo mohutné celonoční vyzařování se neočekává. Pod nulu mimo hory by teplota měla klesnou ve dvou metrové výšce méně často. Při zemi nutno čekat četný přízemní mráz. Podobně se očekává přízemní mráz opět v závěru týdne. Záleží ale hodně na oblačnosti. Na horách a krátce od vyšších poloh musíme očekávat kolem poloviny týdne po dalším ochlazení za studenou frontou i sněžení. Na horách může napadnout slabší vrstva sněhu, zejména přes noc a ráno.

Reference a doporučené informace

ČHMÚ, www.chmi.cz.

ČTK. Rekordně chladné ráno hlásí zhruba 40 míst v Česku. Zprávy. Online, 2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.