Předpověď teplotyPrognózy počasí

Prvních 25°C roku ve čtvrtek?

Hodnocení článku

Velmi teplé počasí začíná a jak bylo již řečeno, potrvá tři dny. Příliv velmi teplého vzduchu bude vrcholit před přechodem výrazné studené fronty. Proto je hodně pravděpodobné až téměř jisté, že bude dosaženo prvních 25°C roku ve čtvrtek. Teplota bude v nejbližší době velmi vysoce nadprůměrná vůči dlouhodobému normálu období konce března a začátku dubna. Již dnes odpoledne vystupuje teplota nad 20°C, ojediněle dosahuje 22°C a to severozápadě Čech a na jihu Moravy. Právě tyto lokality budou mít nejvyšší teplotu i v dalších dvou dnech.

Velikonoční ochlazení i více než 12°C, prvních 25°C roku ve čtvrtek?

Po tomto krátkém velmi teplém období s prvními 25°C roku přijde ale razantní změna počasí. Čekat lze tradiční velikonoční ochlazení, které bude dosti významné. A to zejména vzhledem k velmi vysoké teplotě dnů tomuto ochlazení předcházejících. Střídání už i významnějších přílivů teplého vzduchu z jižních směrů a vpádů stále ještě hodně studeného vzduchu od severozápadu či severu. To je typický ráz počasí během první poloviny jara u nás. V posledních letech se uplatňuje dlouho do jara.

Ani letošní svátky jara, tedy Velikonoce, nebudou výjimkou a ochlazení se dostaví. A podle všeho nebude poslední. Teplota vzduchu, která je v ČR aktuálně a která bude v nejbližších dvou dnech není pro toto období typická. Typičtější je spíše studené počasí. A to i s ranním mrazem a odpoledne s přiměřeně vysokou teplotou. Jaký lze čekat vývoj odpolední maximální teploty v ČR do konce týdne najdete níže. Jak se budou vyvíjet modelové prognózy, můžete sledovat na naší stránce Výhled teploty a pro bližší termíny Předpověď teploty. Nejprve nás čeká prvních 25°C roku a až letní počasí, poté návrat doslova ” na zem” a k běžným hodnotám období.

Prvních 25°C roku ve čtvrtek? Odchylky teploty vzduchu na 3.4.2021.

Obr. 1 Prvních 25°C roku a poté pád k normálu období. Očekávané odchylky teploty vzduchu ve 2m nad povrchem na 3.4.2021, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu a prvních 25°C roku

St 31.3.: 19 až 23°C

Čt 1.4.: 21 až 25°C

Pá 2.4.: 8 až 12°C

So 3.4.: 6 až 10°C

Ne 4.4.: 10 až 14°C, na SV/V kolem 10°C

Ochlazení nepotrvá dlouho, jak je v tomto období také zvykem. Rázem se začne oteplovat, ale též ne na dlouho. Po Velikonocích modely zatím očekávají další vpád studeného vzduchu. Zatím ještě nechme ohledně podrobností předpověď na toto období otevřenou. Zatím to vypadá na ještě významnější ochlazení co se týče hodnot teploty, nikoli jejich změny v kratším čase. Ochlazení bude také rychlé, navíc potrvá několik dní. Otázkou tedy bude kdy přesně nastoupí a jak bude významné. Ale obecně lze říci, že s těmito vpády studeného vzduchu je ještě třeba počítat.

Odchylka teploty vzduchu bude ve středu dosahovat až +14°C, v sobotu bude mít většinou záporné hodnoty (obr. 1). Po krátké výchylce lze čekat podprůměrnou teplotu i během dalšího týdne. Velmi teplé počasí bude tedy logicky kompenzováno studenějším, než by na počátku dubna mělo být.