Prognózy počasíTýdenní výhledy

Velmi teplo bude do čtvrtka

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Převážně slunečné a velmi teplé počasí vydrží do prvního dubnového dne. Poté lze čekat zásadní ochlazení, které je pro toto období po významném oteplení typické. Je třeba čekat, že Velikonocemi prodloužený víkend bude již o poznání chladnější. Zatímco první polovina týdne bude ve znamení teploty v maximech mírně nad 20°C s možností přesažení teplotních rekordů. Velmi teplo bude do čtvrtka.

Týden 29.3. až 4.4.2021

Předpověď

Sucho je opět často používaný pojem. Leden byl v Evropě třetím nejteplejším. Slunečno o víkendu a nejtepleji v pondělí. Faktory ovlivňující denní amplitudu teploty. Hydrologické extrémy. Velmi teplo bude do čtvrtka. Suché a slunečné počasí na počátku jara.

Méně oblačnosti, zejména v úterý a ve středu až slunečno. Taková bude první polovina nového týdne a poslední březnové dny. Ke změně bude docházet postupně během čtvrtka, kdy by ještě měl do ČR vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu. Takže minimálně na většině území bude podle současných předpokladů čtvrtek velmi teplý. Poté přibude oblačnosti, srážek a to hlavně na frontách. Na studené frontě se mohou objevit i typické slabé jarní bouřky. A citelně se ochladí. Hrozí ještě v nížinách tuhé srážky a ranní mrazy?

Jednoznačně ano a to též v příštím týdnu po velmi významném ochlazení. Vypadá to, že Velikonoce budu typicky studenější. A vyskytovat se budou právě ranní mrazy. Ty lze čekat téměř po celé svátky. Odpoledne bude oproti dnům do čtvrtka také studené počasí. Změna proudění bude totiž znát. Počasí bude do čtvrtka teplotně značně nadprůměrné a odpovídat bude druhé polovině dubna. Ochlazením ke konci týdne se ovšem vrátí k normálu pro začátek dubna. Takže neobvyklé bude právě toto velmi teplé počasí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 10 až 5°C v pondělí a v pátek 6 až 2°C, na Z -2°C a ke konci +1 až -4°C.
  • Nejvyšší teplota: 14 až 18°C, na V do 14°C, postupně 17 až 23°C a na konci týdne 6 až 12°C.
  • Průměrná teplota: 8 až 11°C, shrnutí období: Nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 110mm, na SV/V až 15mm, shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Velmi teplo bude do čtvrtka

N naše území bude zpočátku týdne od jihu zasahovat vysoký tlak vzduchu. Pronikat k nám bude velmi teplý vzduch z jižních směrů. Tento příliv ukončí přechod výrazné studené fronty během čtvrtka a v noci na pátek. V závěru týdne bude pronikat do centrální Evropy studený vzduch v severozápadním proudění.

Očekávají se typické významné teplotní změny i změny charakteru počasí. Do čtvrtka to bude vypadat, že snad začíná léto, poté nás počasí přesvědčí o tom, že “v dubnu je třeba být ještě za kamny”. Srážek bude v týdnu málo, zejména v Čechách budou úhrny i více podnormální. Srážky přinese zejména výrazná studená fronta, která bude příčinou ochlazení.

Výhled na týden upřesňujeme den po dni třikrát týdně. Modelové mapy lze sledovat například na stránce pivotalweather.com.