Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ranních mrazů se zatím zbavíme

Hodnocení článku

Ranních mrazů se zatím zbavíme, zpráva, na kterou čekají zahrádkáři, zemědělci, sadaři i milovníci tepla. V noci a ráno teplo ještě opravdu nebude, ale v nižších polohách by teplota již neměla po dnešku či přesněji zítřku klesat pod bod mrazu. Očekávat musíme též více oblačnosti, která také ochlazování zmírní. Ranní mráz i občasně tuhé srážky mimo hory považujeme v tomto období ale za běžné, jak objasňujeme v článku Léto i sněžení jsou v dubnu normální. Obecný model středoevropského počasí v rámci mírného klimatu popisujeme v článku Počasí na jaře v podmínkách ČR.

To jen pro hlubší zájemce o studium obecného převažujícího počasí, které lze v tomto období u nás čekat. Samozřejmě se vyskytují i odchylky od běžného chodu teploty. Nyní se spíše nacházíme právě pod dlouhodobým normálem a více méně tam průměrná teplota s mírnými výchylkami v rámci jednotlivých dnů setrvá více méně do konce měsíce. Proto se krátce objevuje i chladnější počasí než by mělo. Každopádně střednědobá předpověď slibuje, že teplota vzduchu v nočních minimech se mimo obecně vyšší polohy pod bod mrazu nedostane. Přízemní mráz při delším vyjasnění místy vyloučit v některých dnech nelze. Podrobněji se na očekávané noční minima teploty podíváme dle aktuální předpovědi právě dále v tomto textu.

Ranních mrazů se zbavíme zatím, do poloviny května je vyloučit ale nelze

Ranních mrazů se zatím zbavíme. Přízemní minima na 23.4.2022.

Obr. 1 Ranních mrazů se zatím zbavíme. Předpověď přízemní teploty vzduchu na sobotu 23.4.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Zítra teplota ještě i mimo vyšší polohy místy slabě pod nulu klesne. Od pátku ale očekáváme teplotu ve výšce 2 metry nad povrchem kladnou, byť často klesne ještě pod 5°C a přízemní mráz vyloučit nelze. Například v sobotu (obr. 1) by mohla na severozápadě při zemi teplota klesnout pod nulu právě vlivem spíše krátkém a místního vyjasnění. Samozřejmě zde pracujeme s možnou nepřesností předpovědi modelu, protože rozložení oblačnosti lze předpovídat na několik dnů dopředu těžko. Každopádně jde o vyhlídku na několik nejbližších dnů, do tzv. ledových mužů nemůžeme případný mráz v noci v nížinách vyloučit i ve standardní výšce pro měření a sledování teploty vzduchu. I když dlouhodobý výhled ČHMÚ, tedy alespoň aktuální, počítá se začátkem května se vzestupem průměrné teploty vzduchu. Nemůže ovšem obsáhnout výkyvy teploty během jednotlivých dnů s přísunem studenějšího vzduchu za doprovodu ostatních podmínek, jako je hlavně noční vyjasnění.

Očekávaná ranní minima teploty vzduchu:

Čt 21.4.: 2 až -2°C, místy kolem 3°C

Pá 22.4.: 6 až 2°C

So 23.4.: 7 až 3°C

Ne 24.4.: 7 až 3°C

Po 25.3.: 7 až 3°C

Út 26.3.: 7 až 2°C

Podle přehledu očekávaných minim teploty vzduchu se hodnoty ustálí kolem 5°C s tím, že místy zůstanou nad touto hodnotou a vlivem místních podmínek na jiných místech pro změnu klesnou pod 5°C. Přízemní mráz vzhledem k velké oblačnosti hrozí spíše ojediněle, ranních mrazů se zatím zbavíme. To vyplývá i z nejnovějšího výhledu. Příští týden se k nám dostane o něco teplejší vzduch, což bude znát právě i na noční teplotě. Vedle toho začne opět dosahovat či přesahovat denní teplota hodnoty 15°C.