Ranních mrazů se zatím zbavíme

Hodnocení článku

Ranních mrazů se zatím zbavíme, zpráva, na kterou čekají zahrádkáři, zemědělci, sadaři i milovníci tepla. V noci a ráno teplo ještě opravdu nebude, ale v nižších polohách by teplota již neměla po dnešku či přesněji zítřku klesat pod bod mrazu. Očekávat musíme též více oblačnosti, která také ochlazování zmírní. Ranní mráz i občasně tuhé srážky mimo hory považujeme v tomto období ale za běžné, jak objasňujeme v článku Léto i sněžení jsou v dubnu normální. Obecný model středoevropského počasí v rámci mírného klimatu popisujeme v článku Počasí na jaře v podmínkách ČR.

To jen pro hlubší zájemce o studium obecného převažujícího počasí, které lze v tomto období u nás čekat. Samozřejmě se vyskytují i odchylky od běžného chodu teploty. Nyní se spíše nacházíme právě pod dlouhodobým normálem a více méně tam průměrná teplota s mírnými výchylkami v rámci jednotlivých dnů setrvá více méně do konce měsíce. Proto se krátce objevuje i chladnější počasí než by mělo. Každopádně střednědobá předpověď slibuje, že teplota vzduchu v nočních minimech se mimo obecně vyšší polohy pod bod mrazu nedostane. Přízemní mráz při delším vyjasnění místy vyloučit v některých dnech nelze. Podrobněji se na očekávané noční minima teploty podíváme dle aktuální předpovědi právě dále v tomto textu.

Ranní mráz nehrozí zatím, do poloviny května ho vyloučit ale nelze

Ranních mrazů se zatím zbavíme. Přízemní minima na 23.4.2022.

Obr. 1 Předpověď přízemní teploty vzduchu na sobotu 23.4.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Zítra teplota ještě i mimo vyšší polohy místy slabě pod nulu klesne. Od pátku ale očekáváme teplotu ve výšce 2 metry nad povrchem kladnou, byť často klesne ještě pod 5°C a přízemní mráz vyloučit nelze. Například v sobotu (obr. 1) by mohla na severozápadě při zemi teplota klesnout pod nulu právě vlivem spíše krátkém a místního vyjasnění. Samozřejmě zde pracujeme s možnou nepřesností předpovědi modelu, protože rozložení oblačnosti lze předpovídat na několik dnů dopředu těžko. Každopádně jde o vyhlídku na několik nejbližších dnů, do tzv. ledových mužů nemůžeme případný mráz v noci v nížinách vyloučit i ve standardní výšce pro měření a sledování teploty vzduchu. I když dlouhodobý výhled ČHMÚ, tedy alespoň aktuální, počítá se začátkem května se vzestupem průměrné teploty vzduchu. Nemůže ovšem obsáhnout výkyvy teploty během jednotlivých dnů s přísunem studenějšího vzduchu za doprovodu ostatních podmínek, jako je hlavně noční vyjasnění.

Očekávaná ranní minima teploty vzduchu:

Čt 21.4.: 2 až -2°C, místy kolem 3°C

Pá 22.4.: 6 až 2°C

So 23.4.: 7 až 3°C

Ne 24.4.: 7 až 3°C

Po 25.3.: 7 až 3°C

Út 26.3.: 7 až 2°C

Podle přehledu očekávaných minim teploty vzduchu se hodnoty ustálí kolem 5°C s tím, že místy zůstanou nad touto hodnotou a vlivem místních podmínek na jiných místech pro změnu klesnou pod 5°C. Přízemní mráz vzhledem k velké oblačnosti hrozí spíše ojediněle. To vyplývá i z nejnovějšího výhledu. Příští týden se k nám dostane o něco teplejší vzduch, což bude znát právě i na noční teplotě. Vedle toho začne opět dosahovat či přesahovat denní teplota hodnoty 15°C.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality