Předpověď srážekPrognózy počasí

Různé skupenství srážek a led

Hodnocení článku

Různé skupenství srážek lze čekat na území ČR v prvních dnech tohoto týdne. Počasí u nás ovlivňuje nízký tlak vzduchu. Zítra přejde naše území okluzní fronta a přinese plošnější srážkovou činnost. Teplota vzduchu se očekává stále v blízkosti bodu mrazu a to nahraje vzniku jednak různého skupenství srážek a jednak nebezpečných jevů typu námrazových jevů. Již dnes se na našem území objevilo náledí, při mrznoucích srážkách může vzniknout ledovka. Namrzající srážky můžeme čekat právě při počínajícím přílivu teplého vzduchu. Tento začíná pronikat často do vyšších nadmořských výšek, zatímco v přízemní vrstvě dominuje vzduch studený. Tam tedy ještě mrzne, ale vlivem teplého vzduchu ve výšce bude padat déšť. I v dalších dnech se vlivem četnějších srážek a mokrých povrchů můžeme vzhledem k poklesu teploty vzduchu k bodu mrazu nebo slabě pod bod mrazu čekat náledí, případně zmrazky.

Zpočátku týdne sněžení i v nížinách, na konci jen na horách – různé skupenství srážek

Různé skupenství srážek a led. Synoptická situace na 22.11.2022.

Obr. 1 Různé skupenství srážek. Synoptická situace na úterý 22.11.2022 a poloha cyklony a okludujícího frontálního systému s ní spojeného, zdroj: dwd.de

Sněžení se od pátečního podvečera vyskytuje i v nížinách. Místy napadla slabá vrstva sněhu, který přes víkend většinou vydržel. I na počátku týdne se vyskytují sněhové či smíšené srážky i v nižších nadmořských výškách. Tyto se nyní na začátku týdne mění postupně v kapalné a při mrazivé teplotě mohou na površích namrzat. Četná srážková činnost se očekává též zítra. Srážky budou sněhové či smíšené většinou přes den od středních až vyšších poloh, v noci se mohou tyto objevit i níže. Teplota vzduchu ovšem poklesne o další noci opět pod bod mrazu a můžeme očekávat vznik náledí. Podobné to bude v noci na středu, kdy byť bude opět o něco tepleji, teplota vzduchu minimálně na bod mrazu na četných místech klesne.

Více srážek spadne v ČR během zítřka a noci na středu. Okluzní fronta spojená s cyklonou (obr. 1) nad Itálií začne zvolna ovlivňovat počasí u nás od západu. S frontou se pojí plošnější srážky, které očekáváme během mimo vyšší a horské polohy většinou kapalné a v noci mohou být opět mrznoucí. Jinde budou srážky sněhové, i mimo vyšší polohy mohou být smíšené v nočních či ranních hodinách. Každopádně opět vznikne místy i náledí. Čeká nás tedy různé skupenství srážek a s tím spojený led.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď srážek, včetně jejich druhu.

Není náledí a ledovka to samé? Led jako led

Rozlišovat toto musíme, což objasňujeme již v některých minulých článcích. Závisí na procesu vzniku a od tohoto se odvíjí i nebezpečnost této kluzké vrstvy.

Náledí vznikne zmrznutím vody na površích a to vody spadlé ve formě deště, smíšených či sněhových srážek za kladné teploty nebo vody vzniklé na povrchu po roztátí sněhu. Ledovka vznikne pouze v případě výskytu deště nebo mrholení za záporné teploty vzduchu u povrchu – mrznoucí srážky. Děje se tak za situace, kdy ve výšce se nachází teplejší vzduch. Proto se vyskytují kapalné srážky, které ve studeném vzduchu u povrchu již nestačí zmrznout a namrzají až na povrchu. Ledovka je hladší, průhledná a více kluzká než náledí.