Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí minimálně týden

Hodnocení článku

Předpověď počasí a tedy konkrétně numerické modely odhadují, že potrvá tropické počasí minimálně týden. Oproti původním předpokladům toto tropické období prodloužily. Teplota vzduchu se v nejbližších dnech velmi nepatrně sníží a to hlavně četnějšímu výskytu bouřek. Studená fronta přes naše území ale nepřejde a velmi teplé počasí neukončí. V závěru týdne lze čekat ubývání oblačnosti a zesílení přílivu velmi teplého vzduch z východních směrů. Tím dojde k dalšímu oteplení a teplota vzduchu v maximech více přesáhne tropických 30°C. V noci častěji neklesne za těchto podmínek pod 20°C, což znamená výskyt tzv. tropické noci. Tropické počasí potrvá ode dneška ještě minimálně týden. Ochlazení slibují modely až ke konci příštího týdne, vyplývá to z ensemblů.

TIPProč a kde sledovat ensembly? Co znamená ensemble modelu, kde a proč tyto předpovědi sledovat.

Nadprůměrná teplota, v maximech krátce 34°C. Tropické počasí potrvá minimálně týden

Počasí k vodě. Tropické počasí minimálně týden. Léto se vrátí na konci týdne. Slunečné letní počasí u jezera.

Teplota vzduchu krátce slabě poklesne a to nyní v období četnějšího výskytu bouřek. Připomínáme, že se bouřky mohou dnes objevit lokálně kdekoli v ČR a být silné. Platí to o pozdějším odpoledni a večeru či počátku noci na zítřek. Teplota vzduchu zůstane o něco nižší i zítra. V pátek a v sobotu ubude oblačnosti a čeká se převážně slunečno až polojasno, teplý vzduch od východu v kombinaci s tímto počasím prohřeje vzduch až na 34°C a to zejména v sobotu. Po dalším slabém ochlazení a místním výskytu bouřek se znovu oteplí až na 34°C v polovině dalšího týdne. Byť je prognóza vývoje teploty nejistá, tak ochlazení pod tropických 30°C a návrat k průměrné teplotě vzduchu se očekává až v závěru dalšího týdne (obr. 1). Vyplývá to z ensemblů a obecných výstupů numerických modelů. Současně s ochlazením také častější srážky slibují i další základní globální modely.

V některých dnech čekejme také horké noci. Minima teploty klesnou na přelomu týdnů a hlavně o víkendu nyní na 22 až 17°C.

Očekávaný vývoj maximální teploty vzduchu:

Čt 17.8.: 26 až 30°C

Pá 18.8.: 28 až 32°C

So 19.8.: 30 až 34°C

Ne 20.8.: 27 až 32°C, na JV 34°C

Po 21.8.: 26 až 30°C

Út 22.8.: 27 až 31°C

St 23.8.: 29 až 34°C