Silná teplotní inverze

Hodnocení článku

Nad centrální Evropu se rozšířila tlaková výše, která mohutní. Jinými slovy tlak vzduchu v tomto tlakovém útvaru stoupá a to až silně. Oproti včerejšímu ráno se zvýšil o 15-16hPa, do včerejšího večera o 10hPa. Tlaková výše v tomto období způsobí vznik inverze, což povede vždy během noci ke vzniku četných mlh a nízké oblačnosti. Čeká nás tedy silná teplotní inverze. Tyto místy přetrvají, zejména v nižších polohách, celý den. Takové počasí nás čeká nejen o víkendu. Včerejší počasí bylo od západu většinou polojasné či s malou oblačností v prostoru za frontou díky rychlému postupu anticyklony nad centrální Evropu od jihozápadu. Přechod fronty neumožnil vznik inverze. Noc na dnešek byla již ve znamení jiných podmínek a to samé lze říci o těch dalších. Teplotu vzduchu v noci i přes den tedy citelně ovlivní oblačnost. Teplý vzduch pronikne hlavně do vysokých nadmořských výšek.

Na horách významně teplotně nadprůměrné počasí

Horské polohy zažijí krátce opět velmi teplé počasí, na přibližně polovinu listopadu tam teplota dosáhne právě hodnot silně nadnormálních. Teplota vystoupí na 15-16°C, do nižších poloh teplý vzduch pronikat příliš nebude. I když nemusí být nutně celodenní mlha či nízká oblačnost, přesto přes den v nížinách v dalších dnech zásadní oteplení spíše nečekejme. Na počátku nového týdne se začne vysoký tlak vzduchu v podobě dosti rozsáhlého útvaru přesouvat do severní Evropy. Stále ale očekáváme jeho vliv na počasí ve střední Evropě. Teplotní inverze pravděpodobně přetrvá i během nového týdne, jak už naznačujeme v předpovědním článku Žádné zásadní ochlazení nenastane. Mohutné anticyklony v tomto období působí dosti stabilní situace a změna počasí nenastává několik dnů. Přelom října a listopadu je obdobím, kdy tyto situace přispívají ke srážkově chudému počasí. Období přináší nejnižší srážky z celého roku. Proto také v říjnu končí stávající a v listopadu začíná další hydrologický rok.

Dlouhá inverze za vlády anticyklony?

Deset let od výskytu velmi dlouhotrvajícího ustáleného anticyklonálního a tak inverzního počasí bez větších změn jsme si připomněli loni. U nás vyšel k tomuto článek Před deseti lety trvala inverze i přes měsíc. Bylo tomu skutečně tak, neboť na některých místech zůstalo stabilní počasí s nízkou oblačností a mlhami, v některých obdobích s malou oblačností a beze srážek celý listopad. I letos se rýsuje stabilní anticyklonální situace, která právě začíná. Potrvá do konce týdne a poté přetrvá i v příštím týdnu. Ale celkově vydrží několik dnů, přesněji přibližně týden. Rozhodně to nevypadá, že by bez větší změny měla trvat jako tehdy, tedy v roce 2011.

Vysoký tlak vzduchu, který se vyskytuje nyní nad centrem Evropy má znaky stabilního útvaru. Proto můžeme současné počasí čekat beze změn v synoptické situaci určitě do poloviny příštího týdne. Počasí se co do lokality měnit bude a to v rámci dne i dnů. V některých dnech dojde k rozpuštění mlhy či nízké oblačnosti dříve, v jiných později a budou oblasti, ve kterých nelze čekat v určitém období rozpuštění oblačnosti za celý den.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality