Předpověď teplotyPrognózy počasí

Žádné zásadní ochlazení nenastane

Hodnocení článku

Žádné zásadní ochlazení nenastane, v nejbližších několika dnech můžeme očekávat velmi podobnou teplotu vzduchu. Zejména noční teplota bude záviset na oblačnosti. Přes den očekáváme též postupně vliv nízké oblačnosti nebo mlhy, avšak celkově tedy nedojde k žádné změně teploty v podobě zásadního ochlazení. Jak bývá v tomto období časté, tak se bude teplota lišit v některých dnech co do lokality a hlavně nadmořské výšky. Obecně změnu výraznou změnou proudění čekat nelze. S odkazem na dlouhodobý odhad vývoje počasí musíme též konstatovat, že ochlazování kolem poloviny listopadu a dále spíše pokračovat nebude. Teplota vzduchu se udrží v normálu? Podle toho, jak to vezmeme. Dlouhodobý výhled počasí počítá s tím, že ano. Tento bere v úvahu již nejnovější počítaný dlouhodobý normál za období 1991-2020. Ensemble modelu GFS ukazuje jednoznačně teplotu vzduchu v 850hPa nad normálem a to krátce i výrazněji. Bere v potaz normál období 1981-2010.

Radiační mlhy, které nabydou postupně spíše podobu nízké oblačnosti, musíme čekat od přelomu týdnů mimo vyšší polohy spíše celodenně. Prvky počasí zde tedy nevykáží žádný významnější trend v rámci dne ani v rámci dnů. Žádné zásadní ochlazení nenastane.

Ochlazovací trend se v polovině měsíce zastaví, žádné zásadní ochlazení čekat nelze

Žádné zásadní ochlazení. ensemble modelu GFS z 8.11.2022.

Obr. 1 Žádné zásadní ochlazení nenastane. Ensemble (variantní předpověď) modelu GFS z 8.11.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Jak dlouhodobý výhled, tak střednědobá předpověď se shodují na tom, že i další dny vykáží spíše stagnující teplotu. Podle normálu by měla teplota stále mírně klesat, ale podle očekávaného trendu se pokles nyní zastaví a teplota začne stagnovat nebo i mírně růst. To znamená, že spíše čekejme pokračování teplejšího počasí než v tuto dobu mnohdy bývá. Bez zásadního ochlazení a to i po polovině listopadu. Až v úplném závěru měsíce dlouhodobý výhled slibuje ochlazení, avšak spíše slabé. Zde má prognóza navíc velkou nejistotu. Můžeme tedy čekat celkově teplo, avšak určitě ne všude. Proměnlivost teploty v tomto období působí stále silnější teplotní inverze, které vzhledem k předpokladu častého vlivu vysokého tlaku vzduchu minimálně v dalších pěti dnech očekáváme. Vliv vysokého tlaku přerušuje jen dnešní studená fronta, která má spíše slabou intenzitu.

TIP: Denní předpověď počasí pro CŘ podrobněji? Sledujte naši stránku Předpověď na den.

Jak vidíme ve variantní předpovědi (Ensemble) modelu GFS, teplota vzduchu bude v dalších dnech oproti normálu za období 1981-2010 nadprůměrná. Ochlazení za slabou studenou frontou čekejme přechodné a v řeči teploty vzduchu ve standardní výšce ho ani příliš nepoznáme. Poté teplota stoupne i významněji nad normál a očekává se vlivem sílící teplotní inverze kolem 10°C, což znamená na horách i okolo 15°C. Poté se začne zvolna snižovat. Teplotní inverze ovlivní teplotu vzduchu ve výšce oproti té u zemského povrchu, která bude spíše nižší. Ovlivní teplotu ale i regionálně, tedy horizontálně. V některých oblastech se přes den inverze rozruší a teplejší vzduch pronikne i do oblastí mimo horské polohy.