Žádné zásadní ochlazení nenastane

Hodnocení článku

Žádné zásadní ochlazení nenastane, v nejbližších několika dnech můžeme očekávat velmi podobnou teplotu vzduchu. Zejména noční teplota bude záviset na oblačnosti. Přes den očekáváme též postupně vliv nízké oblačnosti nebo mlhy, avšak celkově tedy nedojde k žádné změně teploty v podobě zásadního ochlazení. Jak bývá v tomto období časté, tak se bude teplota lišit v některých dnech co do lokality a hlavně nadmořské výšky. Obecně změnu výraznou změnou proudění čekat nelze. S odkazem na dlouhodobý odhad vývoje počasí musíme též konstatovat, že ochlazování kolem poloviny listopadu a dále spíše pokračovat nebude. Teplota vzduchu se udrží v normálu? Podle toho, jak to vezmeme. Dlouhodobý výhled počasí počítá s tím, že ano. Tento bere v úvahu již nejnovější počítaný dlouhodobý normál za období 1991-2020. Ensemble modelu GFS ukazuje jednoznačně teplotu vzduchu v 850hPa nad normálem a to krátce i výrazněji. Bere v potaz normál období 1981-2010.

Radiační mlhy, které nabydou postupně spíše podobu nízké oblačnosti, musíme čekat od přelomu týdnů mimo vyšší polohy spíše celodenně. Prvky počasí zde tedy nevykáží žádný významnější trend v rámci dne ani v rámci dnů.

Ochlazovací trend se v polovině měsíce zastaví

Žádné zásadní ochlazení. ensemble modelu GFS z 8.11.2022.

Obr. 1 Ensemble (variantní předpověď) modelu GFS z 8.11.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Jak dlouhodobý výhled, tak střednědobá předpověď se shodují na tom, že i další dny vykáží spíše stagnující teplotu. Podle normálu by měla teplota stále mírně klesat, ale podle očekávaného trendu se pokles nyní zastaví a teplota začne stagnovat nebo i mírně růst. To znamená, že spíše čekejme pokračování teplejšího počasí než v tuto dobu mnohdy bývá. Bez zásadního ochlazení a to i po polovině listopadu. Až v úplném závěru měsíce dlouhodobý výhled slibuje ochlazení, avšak spíše slabé. Zde má prognóza navíc velkou nejistotu. Můžeme tedy čekat celkově teplo, avšak určitě ne všude. Proměnlivost teploty v tomto období působí stále silnější teplotní inverze, které vzhledem k předpokladu častého vlivu vysokého tlaku vzduchu minimálně v dalších pěti dnech očekáváme. Vliv vysokého tlaku přerušuje jen dnešní studená fronta, která má spíše slabou intenzitu.

TIP: Denní předpověď počasí pro CŘ podrobněji? Sledujte naši stránku Předpověď na den.

Jak vidíme ve variantní předpovědi (Ensemble) modelu GFS, teplota vzduchu bude v dalších dnech oproti normálu za období 1981-2010 nadprůměrná. Ochlazení za slabou studenou frontou čekejme přechodné a v řeči teploty vzduchu ve standardní výšce ho ani příliš nepoznáme. Poté teplota stoupne i významněji nad normál a očekává se vlivem sílící teplotní inverze kolem 10°C, což znamená na horách i okolo 15°C. Poté se začne zvolna snižovat. Teplotní inverze ovlivní teplotu vzduchu ve výšce oproti té u zemského povrchu, která bude spíše nižší. Ovlivní teplotu ale i regionálně, tedy horizontálně. V některých oblastech se přes den inverze rozruší a teplejší vzduch pronikne i do oblastí mimo horské polohy.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality