Prognózy počasíTýdenní výhledy

Vpád studeného vzduchu po polovině týdne?

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Lze čekat vpád studeného vzduchu po polovině týdne? To modely zatím naznačují, ale jednoznačně zdaleka nepotvrzují. Jisté je pouze to, že inverzní počasí skončí před polovinou týdne. Od té doby nás čeká oceánské proudění a dojde k ochlazení. Toto pocítí po inverzi hlavně od vyšších poloh. Během druhé poloviny týdne očekávejme studenější počasí s maximy spíše pod 10°C. Některé výstupy modelů jsou toho názoru, že k nám pronikne od severovýchodu velmi studený vzduch. Dojít by tak mělo k vpádu studeného vzduchu. Předpokládají teplotní rozdíl v ČR, kdy by severovýchod a východ země byl chladnější. Ráno by se objevil mráz i ve dvou metrové výšce. Zatím tento vývoj a vpád studeného vzduchu v této stručné prognóze potvrdit nelze.

Vpád studeného vzduchu. Polovina prosince teplá a suchá. Zataženo a zima bez sněhu.

Týden 14. až 20.11.2022

Předpověď

Poměrně sporná modelová prognóza na další týdne neumožní v tomto výhledu poskytnout tak přesné informace. Proto berte vyhlídku podle aktuálních doposud dostupných předpovědních materiálů. Modely se během dvou dnů ustálí na určité verzi vývoje, nyní ovšem pracují s variantou vpádu studeného vzduchu od severovýchodu i bez ní. Jisté je, že se celkově během týdne ochladí, byť to v nížinách vlivem silné inverze posledních dnů příliš nepoznáme. Mnohde budou maxima teploty v týdnu totiž vyšší než víkendová při trvalé mlze. Každopádně soudě dle teploty ve výšce, se určitě ochladí a to i výrazně. Očekává se vpád studeného vzduchu. Ve výšce dosahovala teplota v posledních dnech naopak vysokých hodnot. Po skončení inverze se teplota srovná a bude mít s rostoucí výškou opět klesající trend. Ve výšce dosáhne ke konci týdne záporných hodnot, minimálně na severovýchodě země. Od vyšších poloh tak nutno očekávat i sněhové srážky. A na SV/V území předpokládají modely sušší počasí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 3°C a při vyjasnění méně, během týdne 5 až 0°C s přízemním mrazem, na SV/V až -3°C
  • Nejvyšší teplota: 8 až 13°C, při mlze do 8°C, po polovině týdne 4 až 9°C, na SV/V kolem 4°C
  • Průměrná teplota: 4 až 7°C, na SV/V kolem 3°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 110mm, na Z/SZ na horách i 20mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Vpád studeného vzduchu

Vysoký tlak vzduchu se odsune k východu a inverzní ráz počasí skončí. Od západu přejde kolem poloviny týdne studená fronta, která přinese celkové ochlazení a ukončí inverze. V dalších dnech čekáme zejména do západní části území ČR postup frontálních vln. Na severovýchod území zejména pronikne během druhé poloviny týdne studený vzduch od severovýchodu.

Studenější počasí po skončení inverze pak oblačné frontálními oblaky a se srážkami spíše nevýznamnými přinese stagnující půdní vláhu i hladinu podzemních vod a vydatnosti pramenů. Srážky očekáváme v ČR nerovnoměrné s vyšším množstvím a častějším výskytem na západě než na východě. Na SV/V lze čekat postupně pravděpodobně ale studenější počasí.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s přehledem očekávaného vývoje počasí graficky i textově na sedm dní. Mapy numerických modelů nabízí například stránka tropicaltidbits.com.