Předpověď teplotyPrognózy počasí

Silné a teplé západní proudění

Hodnocení článku

Na konci roku nás čeká silné a teplé západní proudění. Přes naše území postoupí četněji frontální systém v dosti aktivním západním přenosu vzduchu. To znamená s postupem frontálních vln od Atlantiku. Společným znakem počasí při této cirkulaci a synoptické situace bude větrno, proměnlivo včetně výskytu slabých zimních bouřek, ale také až nezvykle teplo. Takový čekáme zejména přelom roků. Nejteplejšími dny se jeví poslední den letošního roku a první den roku následujícího. A abnormálně teplo čekejme i v noci, což uvítají všichni, kteří plánují nějaké venkovní aktivity. Minima teploty o novoroční noci mnohde neklesnou pod 10°C. Velmi teplé počasí nepotrvá dlouho, ale ochlazení po Novém Roce nečekejme nijak zásadní.

Na přelomu roků i kolem 15°C a po Novém Roce návrat zimy nečekejme, je tu silné a teplé západní proudění

Vrchol teplého počasí nastane o víkendu, kde současně vstoupíme do roku 2023. Maxima teploty vystoupí většinou na 11 až 15°C a ojediněle výše. Minima teploty vlivem čerstvého větru, samozřejmě i při působení přílivu teplého vzduchu příliš neklesnou. Půjde především o noc na neděli, kdy se naše území ocitne v teplém sektoru cyklony. Tedy po přechodu teplé fronty a před přechodem fronty studené. Studená fronta překlene naší republiku až během neděli a v noci na pondělí. Při teplejším počasí a za čerstvého proudění se mohou právě zejména na studené frontě objevit typické zimní bouřky.

Silné a teplé západní proudění. Maxima teploty na 31.12.2022.

Obr. 1 Silné a teplé západní proudění. Předpověď maxima teploty vzduchu na 31.12.2022, kdy teplý vzduch pronikne naplno zejména do Čech, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 29.12.: 7 až 12°C Čechy a Slezsko, 4 až 8°C Morava

Pá 30.12.: 5 až 10°C

So 31.12.: 11 až 15°C, na východě kolem 7°C

Ne 1.1.2023: 10 až 15°C

Po 2.1.: 8 až 12°C

Út 3.1.: 5 až 9°C

St 4.1.: 7 až 11°C

Čt 5.1.:  7 až 11°C

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty. Dle výše uvedeného přehledu teploty vidíme, že silné a teplé západní proudění bude pokračovat.

Nejteplejší konce roků v posledních letech

Teplotní výkyv v podobě výraznějšího oteplení není v zimě a to zejména v období ke konci roku tak výjimečný. V posledních letech najdeme na přelomu roků dosti teplé počasí. A to například hned před rokem, kdy teplota dosáhla 12-13°C právě přesně na přelomu roků. Zatímco ještě na konci Vánoc se krátce vyskytl i v nížinách ledový den. Přelom let 2020/2021 byl o poznání studenější s maximy do 4°C. O rok dříve bylo 5-8°C, za studenou frontou se ochlazovalo. A v nížinách vlivem vzniku teplotní inverze podstatně výrazněji. V letech 2018/2019 dosáhla teplota 8-9°C, poté se ochlazovalo. Na přelomu let 2017/2018 bylo opět velmi teplo a to až 12°C. Též se po Novém Roce objevily zimní bouřky se sněhovými krupkami. Ty jsou v silném západním proudění v zimě poměrně typické. Zimní počasí vládlo včetně nížin naposledy na přelomu let 2016/2017 s celodenním mrazem. Chladno jsme zaznamenali i o rok dříve s maximálně 3-4°C a nějakým sněhem i v nižších výškách. Velké teplo nebylo ani před rokem.

Podle uvedeného z posledních několika málo let vyplývá, že na přelomu roků vládlo různorodé počasí. Většinou v nížinách nikoli zimní. I během ledna známe z historie citelná a krátkodobá oteplení, jako například ve velmi silném proudění v polovině ledna 2007.