Silné a teplé západní proudění

Hodnocení článku

Na konci roku nás čeká silné a teplé západní proudění. Přes naše území postoupí četněji frontální systém v dosti aktivním západním přenosu vzduchu. To znamená s postupem frontálních vln od Atlantiku. Společným znakem počasí při této cirkulaci a synoptické situace bude větrno, proměnlivo včetně výskytu slabých zimních bouřek, ale také až nezvykle teplo. Takový čekáme zejména přelom roků. Nejteplejšími dny se jeví poslední den letošního roku a první den roku následujícího. A abnormálně teplo čekejme i v noci, což uvítají všichni, kteří plánují nějaké venkovní aktivity. Minima teploty o novoroční noci mnohde neklesnou pod 10°C. Velmi teplé počasí nepotrvá dlouho, ale ochlazení po Novém Roce nečekejme nijak zásadní.

Na přelomu roků i kolem 15°C a po Novém Roce návrat zimy nečekejme

Vrchol teplého počasí nastane o víkendu, kde současně vstoupíme do roku 2023. Maxima teploty vystoupí většinou na 11 až 15°C a ojediněle výše. Minima teploty vlivem čerstvého větru, samozřejmě i při působení přílivu teplého vzduchu příliš neklesnou. Půjde především o noc na neděli, kdy se naše území ocitne v teplém sektoru cyklony. Tedy po přechodu teplé fronty a před přechodem fronty studené. Studená fronta překlene naší republiku až během neděli a v noci na pondělí. Při teplejším počasí a za čerstvého proudění se mohou právě zejména na studené frontě objevit typické zimní bouřky.

Silné a teplé západní proudění. Maxima teploty na 31.12.2022.

Obr. 1 Předpověď maxima teploty vzduchu na 31.12.2022, kdy teplý vzduch pronikne naplno zejména do Čech, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 29.12.: 7 až 12°C Čechy a Slezsko, 4 až 8°C Morava

Pá 30.12.: 5 až 10°C

So 31.12.: 11 až 15°C, na východě kolem 7°C

Ne 1.1.2023: 10 až 15°C

Po 2.1.: 8 až 12°C

Út 3.1.: 5 až 9°C

St 4.1.: 7 až 11°C

Čt 5.1.:  7 až 11°C

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty.

Nejteplejší konce roků v posledních letech

Teplotní výkyv v podobě výraznějšího oteplení není v zimě a to zejména v období ke konci roku tak výjimečný. V posledních letech najdeme na přelomu roků dosti teplé počasí. A to například hned před rokem, kdy teplota dosáhla 12-13°C právě přesně na přelomu roků. Zatímco ještě na konci Vánoc se krátce vyskytl i v nížinách ledový den. Přelom let 2020/2021 byl o poznání studenější s maximy do 4°C. O rok dříve bylo 5-8°C, za studenou frontou se ochlazovalo. A v nížinách vlivem vzniku teplotní inverze podstatně výrazněji. V letech 2018/2019 dosáhla teplota 8-9°C, poté se ochlazovalo. Na přelomu let 2017/2018 bylo opět velmi teplo a to až 12°C. Též se po Novém Roce objevily zimní bouřky se sněhovými krupkami. Ty jsou v silném západním proudění v zimě poměrně typické. Zimní počasí vládlo včetně nížin naposledy na přelomu let 2016/2017 s celodenním mrazem. Chladno jsme zaznamenali i o rok dříve s maximálně 3-4°C a nějakým sněhem i v nižších výškách. Velké teplo nebylo ani před rokem.

Podle uvedeného z posledních několika málo let vyplývá, že na přelomu roků vládlo různorodé počasí. Většinou v nížinách nikoli zimní. i během ledna známe z historie citelná a krátkodobá oteplení, jako například ve velmi silném proudění v polovině ledna 2007.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality