Teplejší počasí i na přelomu roku

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čekat musíme teplejší počasí i na přelomu roku. Po svátcích dojde sice k mírnému ochlazení a teplota nebude dosahovat tak vysokých hodnot jako doposud. Nicméně žádná zásadní změna, která by do ne horských poloh přinesla zimní počasí nenastane. Na přelomu roku se opět oteplí a maxima teploty můžeme čekat na shodných hodnotách jako nyní o Vánocích. Počasí čekáme proměnlivé, srážek by mělo být týdne spíše ubývat a tyto se objeví tedy spíše ojediněle.

Týden 26.12.2022 až 1.1.2023

Předpověď

Hodně oblačnosti a hlavní srážky očekávejme na začátku týdne při přechodu zvlněné studené fronty, za kterou se krátce ochladí. Od vyšších poloh začne opět sněžit a i v nížinách čekáme od středy alespoň ranní mráz či teploty na bodu mrazu. Nižší bude samozřejmě za zmenšené oblačnosti, které by mělo být málo právě hlavně v noci na středu. Ke konci týdne začnou od západu do vnitra Evropy postupovat opět další frontální systémy, byť nikoli výrazné. Čekáme tak příliv teplejšího vzduchu a to hlavně na víkend, kdy se oslaví příchod Nového Roku. Vyhlídka průběhu počasí v řeči numerických modelů neslibuje změnu ani v dalším, prvním lednovém týdnu. Teplota vzduchu by měla být krátce i o něco vyšší než nyní.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C, během týdne hlavně při vyjasnění 2 až -3°C
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, přes týden 2 až 8°C
  • Průměrná teplota: 3 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné
  • Celkové srážky: 110mm, hory místy 30mm, odchylka období: mírně podprůměrné

Synoptická situace

Přes ČR přejde zvlněná studená fronta, za kterou k nám začne od západu až severozápadu pronikat chladnější vzduch. Rychle se za frontou rozšíří od jihozápadu vysoký tlak vzduchu, který bude v éto oblasti dominovat a určovat okrajově i počasí u nás. Ke konci týdne začnou od západu postupovat do centra Evropy slábnoucí frontální systémy v teplejším proudění.

Závěr

Počasí v mírném pásmu střední Evropy opět po týdnu až deseti dnech mrazivého a zimního rázu nabere typický obraz teplejší varianty zimy. A to varianty s aktivnějším západním proudění. To povede k absenci sněhové pokrývky mimo vyšší polohy. Vzhledem k působení spíše vyššího tlaku vzduchu začne být počasí též sušší. Pro hydrologickou situaci toto nebude mít nijak pozitivní vliv, byť roztála na celém území nějaká sněhová pokrývky a uplynulý týden přinesl plošněji spíše více srážek.

TIP: Mapy numerických model najdete například na webu wxcharts.com. Náš výhled na týden aktualizujeme v grafickém přehledu s textovou předpovědí a dalšími informacemi o počasí na sedm dní dopředu pravidelně v úterý, čtvrtek a neděli.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality