Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplejší počasí i na přelomu roku

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čekat musíme teplejší počasí i na přelomu roku. Po svátcích dojde sice k mírnému ochlazení a teplota nebude dosahovat tak vysokých hodnot jako doposud. Nicméně žádná zásadní změna, která by do ne horských poloh přinesla zimní počasí nenastane. Na přelomu roku se opět oteplí a maxima teploty můžeme čekat na shodných hodnotách jako nyní o Vánocích. Počasí čekáme proměnlivé, srážek by mělo být týdne spíše ubývat a tyto se objeví tedy spíše ojediněle.

Týden 26.12.2022 až 1.1.2023

Předpověď

Počasí na 50. týden 2023. Teplejší počasí i na přelomu roku. Velmi teplo, na konci týdne zima. Oblačné a teplejší počasí v zimě.

Hodně oblačnosti a hlavní srážky očekávejme na začátku týdne při přechodu zvlněné studené fronty, za kterou se krátce ochladí. Od vyšších poloh začne opět sněžit a i v nížinách čekáme od středy alespoň ranní mráz či teploty na bodu mrazu. Nižší bude samozřejmě za zmenšené oblačnosti, které by mělo být málo právě hlavně v noci na středu. Ke konci týdne začnou od západu do vnitra Evropy postupovat opět další frontální systémy, byť nikoli výrazné. Čekáme tak příliv teplejšího vzduchu a to hlavně na víkend, kdy se oslaví příchod Nového Roku. Vyhlídka průběhu počasí v řeči numerických modelů neslibuje změnu ani v dalším, prvním lednovém týdnu. Teplota vzduchu by měla být krátce i o něco vyšší než nyní.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 5 až 0°C, během týdne hlavně při vyjasnění 2 až -3°C
  • Nejvyšší teplota: 5 až 11°C, přes týden 2 až 8°C
  • Průměrná teplota: 3 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné
  • Celkové srážky: 110mm, hory místy 30mm, odchylka období: mírně podprůměrné

Synoptická situace

Přes ČR přejde zvlněná studená fronta, za kterou k nám začne od západu až severozápadu pronikat chladnější vzduch. Rychle se za frontou rozšíří od jihozápadu vysoký tlak vzduchu, který bude v éto oblasti dominovat a určovat okrajově i počasí u nás. Ke konci týdne začnou od západu postupovat do centra Evropy slábnoucí frontální systémy v teplejším proudění.

Závěr: Teplejší počasí i na přelomu roku

Počasí v mírném pásmu střední Evropy opět po týdnu až deseti dnech mrazivého a zimního rázu nabere typický obraz teplejší varianty zimy. A to varianty s aktivnějším západním proudění. To povede k absenci sněhové pokrývky mimo vyšší polohy. Vzhledem k působení spíše vyššího tlaku vzduchu začne být počasí též sušší. Pro hydrologickou situaci toto nebude mít nijak pozitivní vliv, byť roztála na celém území nějaká sněhová pokrývky a uplynulý týden přinesl plošněji spíše více srážek.

TIP: Mapy numerických model najdete například na webu wxcharts.com. Náš výhled na týden aktualizujeme v grafickém přehledu s textovou předpovědí a dalšími informacemi o počasí na sedm dní dopředu pravidelně v úterý, čtvrtek a neděli.