Předpověď teplotyPrognózy počasí

Počasí se během ledna srovná

Hodnocení článku

Počasí se během ledna srovná, co to přesně znamená? Ochladí se a vrátí zima do nížin? Takto přesní asi v předpovědi nyní na konci prosince být nemůžeme. Přeci jen je období, za dva týdny daleko. Každopádně již nyní můžeme říci, že současně očekávané vysoce nadprůměrné počasí co do teploty vzduchu co se očekává v nejbližších dnech, nepotrvá dlouho. Ochlazení čekáme hned během prvního lednového týdne a toto by skutečně mělo pokračovat i následně. Jak rychle a jak moc se ochladí je samozřejmě otevřené. Ale panuje určitá naděje, že počasí začne postupně i mimo vyšší polohy připomínat opět zimu a nikoli jaro. Očekávaných 15°C a ojediněle více v nejbližší době tedy považujme za krátkodobý výkyv, ke kterému nedochází v poslední době rozhodně poprvé.

Návrat k průměru teploty čekejme pozvolný, počasí se během ledna srovná

První týden ledna 2023 určitě čekejme stále teplotně nadnormální, ochladí se jen z nejvyšší teploty. Tato se očekává první den měsíce, za studenou frontou se mírně ochladí. První lednový týden čekejme stále na tuto dobu nadnormální teplotu. Tato se čeká samozřejmě podstatně níže než teplota přelomu roků. Navíc ji modely čekají stabilnější bez větších výkyvů. Po 10. lednu by mělo ochlazování pokračovat a průměrná teplota ve výšce začne klesat i pod dlouhodobý normál. Zde můžeme čekat častěji výskyt zimních prvků počasí i v ne horských polohách. Toto potvrzuje nejen dlouhodobý výhled ČHMÚ, kdy by se mělo v týdnu do poloviny ledna skutečně oproti minulému o poznání ochladit. Teplota vzduchu se vrátí k normálu. Též potvrzuje tento trend předpověď aktivity Atlantiku, která ukazuje zeslabení jeho vlivu na středoevropské počasí. Před polovinou měsíc se opět přiblíží k hodnotám kolem nuly. Numerické modely se samozřejmě na konci období rozcházejí, včetně jednotlivých variant.

Ensembl, variantní předpověď, základních numerických modelů:

Počasí se během ledna srovná. Ensemble modelu GFS z 30.12.2022.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS z 30.12.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Počasí se během ledna srovná. ensemble modelu GEM z 30.12.2022.

Obr. 2 Ensemble modelu GEM z 30.12.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Počasí se během ledna srovná. Ensemble modelu ECMWF z 30.12.2022.

Obr. 3 Ensemble modelu ECMWF z 30.12.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Běhy modelů se samozřejmě dále rozcházejí. Ale nikoli dříve než bývá obvyklé, dochází k tomu zhruba od 5. dne předpovědi. S tímto vývojem přibližně můžeme počítat, tj. první ochlazení z neobvykle teplého počasí hned v novém týdnu. Následně poměrně teplotně stabilní a mírně teplejší počasí než činí normál během zbytku týdne a následně tedy další ochlazování. Též během příštího týdne přibývání srážek, které nutno čekat na konci týdne minimálně od vyšších poloh sněhové. NAO index ukazuje snižování aktivity západního proudění též v období před polovinou měsíce.

Vývoj NAO indexu a předpověď 30.12.2022.

Obr. 4 Vývoj a předpověď NAO indexu na začátek ledna 2023, zdroj: noaa.gov