Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Sníh i mráz hlavně na horách

Hodnocení článku

V dalších dnech přetrvá zimní ráz počasí, přičemž můžeme čekat sníh a mráz hlavně na horách. Neznamená to, že v nížinách se sněhová pokrývka neutvoří. Nicméně určitě nepůjde o souvislou oblast s jejím výskytem a také tato nebude nijak vysoká. Srážková činnost se odehraje především na horách, kde lze čekat samozřejmě trvalý mráz a tedy akumulaci sněhu. Celkově čekejme ale počasí zimního typu, byť v nižších nadmořských výškách se teplota dostane odpoledne převážně nad nulu. Teplotně ovšem toto počasí odpovídá a bude odpovídat normálu přelomu ledna a února. Určitě bude podstatně typičtější než na začátku tohoto měsíce.

Vyjasnění zesílí mráz jen v neděli

Noční teplota slabě pod nulou a denní slabě nad nulou. Takové počasí máme mimo hory na naše území po celý týden a podobné očekávejme i nadále a to nejen do konce týdne, ale i na počátku toho následujícího. Maxima teploty se opět se začátkem nového týdne mírně zvýší a průběh teploty čekáme tedy velmi podobný jako v tomto týdnu. Ani v noci nečekejme významnější mráz, kromě neděle. V neděli zasáhne od západu do střední Evropy výběžek tlakové výše, což se projeví už během soboty ubýváním oblaků po zatažených dnech zbytku tohoto týdne. Minima teploty tak v noci na neděli ve studeném vzduch za vyjasnění klesnou níže než ve dnech ostatních. Tam, kde případně leží nebo v tu dobu bude ležet sněhová pokrývka, očekáváme ještě o něco silnější mráz. V dalších dnech se minima teploty opět rychle zvýší na hodnoty, které se vyskytují po většinu tohoto týdne.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 28.1.: -2 až -6°C

Ne 29.1.: -4 až -8°C, místy zejména na sněhu -12°C

Po 30.1.: -1 až -6°C

Út 31.1.: 1 až -3°C

St 1.2.: 2 až -2°C

Slabá sněhová pokrývka v nížinách jen krátce, sníh hlavně na horách

Sníh i mráz hlavně na horách. Sněhové srážky od 27.1. do 30.1.2023.

Obr. 1 Sníh hlavně na horách. Sněhové a dešťové srážky za následující 3 dny do 30.1.2023, zdroj: snow-forecast.com

Sněhová pokrývka by se mohla utvořit zejména při dnešních srážkách, zítra jich začne už poměrně rychle ubývat. Mimo hory půjde o zanedbatelné srážky. Další pokrývku můžeme čekat zpočátku pondělí, při přechodu systému front se začne ovšem oteplovat a teplota tak po studenějším víkendu opět vystoupí více nad bod mrazu. Velice podobné to bude v dalších dnech nového týdne, v jehož polovině začne poslední klimatologicky zimní měsíc. Mělo by přetrvat spíše studenější počasí střídavě s mrazivou teplotou a teplotou slabě nad bodem mrazu. Pakliže určitá média nebo jiné sdělovací prostředky “straší” studeným vírem a vpády mrazivého vzduchu, tak nic takového se podle seriózních a aktuálních prognóz počasí opravdu neočekává.