Sníh i mráz hlavně na horách

Hodnocení článku

V dalších dnech přetrvá zimní ráz počasí, přičemž můžeme čekat sníh a mráz hlavně na horách. Neznamená to, že v nížinách se sněhová pokrývka neutvoří. Nicméně určitě nepůjde o souvislou oblast s jejím výskytem a také tato nebude nijak vysoká. Srážková činnost se odehraje především na horách, kde lze čekat samozřejmě trvalý mráz a tedy akumulaci sněhu. Celkově čekejme ale počasí zimního typu, byť v nižších nadmořských výškách se teplota dostane odpoledne převážně nad nulu. Teplotně ovšem toto počasí odpovídá a bude odpovídat normálu přelomu ledna a února. Určitě bude podstatně typičtější než na začátku tohoto měsíce.

Vyjasnění zesílí mráz jen v neděli

Noční teplota slabě pod nulou a denní slabě nad nulou. Takové počasí máme mimo hory na naše území po celý týden a podobné očekávejme i nadále a to nejen do konce týdne, ale i na počátku toho následujícího. Maxima teploty se opět se začátkem nového týdne mírně zvýší a průběh teploty čekáme tedy velmi podobný jako v tomto týdnu. Ani v noci nečekejme významnější mráz, kromě neděle. V neděli zasáhne od západu do střední Evropy výběžek tlakové výše, což se projeví už během soboty ubýváním oblaků po zatažených dnech zbytku tohoto týdne. Minima teploty tak v noci na neděli ve studeném vzduch za vyjasnění klesnou níže než ve dnech ostatních. Tam, kde případně leží nebo v tu dobu bude ležet sněhová pokrývka, očekáváme ještě o něco silnější mráz. V dalších dnech se minima teploty opět rychle zvýší na hodnoty, které se vyskytují po většinu tohoto týdne.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 28.1.: -2 až -6°C

Ne 29.1.: -4 až -8°C, místy zejména na sněhu -12°C

Po 30.1.: -1 až -6°C

Út 31.1.: 1 až -3°C

St 1.2.: 2 až -2°C

Slabá sněhová pokrývka v nížinách jen krátce

Sníh i mráz hlavně na horách. Sněhové srážky od 27.1. do 30.1.2023.

Obr. 1 Sněhové a dešťové srážky za následující 3 dny do 30.1.2023, zdroj: snow-forecast.com

Sněhová pokrývka by se mohla utvořit zejména při dnešních srážkách, zítra jich začne už poměrně rychle ubývat. Mimo hory půjde o zanedbatelné srážky. Další pokrývku můžeme čekat zpočátku pondělí, při přechodu systému front se začne ovšem oteplovat a teplota tak po studenějším víkendu opět vystoupí více nad bod mrazu. Velice podobné to bude v dalších dnech nového týdne, v jehož polovině začne poslední klimatologicky zimní měsíc. Mělo by přetrvat spíše studenější počasí střídavě s mrazivou teplotou a teplotou slabě nad bodem mrazu. Pakliže určitá média nebo jiné sdělovací prostředky “straší” studeným vírem a vpády mrazivého vzduchu, tak nic takového se podle seriózních a aktuálních prognóz počasí opravdu neočekává.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality