Zajímavosti

Jakým předpovědím počasí dnes věřit?

Hodnocení článku

Jakým předpovědím počasí dnes věřit? Složitá otázka. Jak se v článku Limity numerické předpovědi počasí a také v článku Předpověď není faktický stav snažíme usilovně vysvětlit, žádná předpověď nemůže být zcela přesná a přesnost předpovědí se proměňuje nejen s přibývajícím časem. V tomto článku nebudeme hovořit o úspěšnosti předpovědi počasí jako takové, vytvořené za pomoci numerické metody používané v současné moderní meteorologii za spolupráce meteorologů prognostiků. Zde se zaměříme na informace o počasí v médiích, na prezentaci těchto informací s velkým cílem zaujmout čtenáři či případně diváky. Podobně jako se o to snažíme v hodnotících článcích vydaných v minulosti: Kde hledat seriózní informace o počasí? (2020) a Seriózní informace o počasí, kde je najdu? (2018), okusíme se čtenáře správně nasměrovat i v tomto textu. Opět uplynuly téměř tři roky od vydání posledního článku na toto téma jako aktualizace toho předchozího. Změnilo se v podávání informací o počasí něco? Jakým předpovědím počasím dnes věřit?

Jakým předpovědím dnes věřit? Zimní Vánoce v USA. Po polovině týdne sněžení v nížinách. Zasněžený keř.

Stále shodná bulvární média s cílem zaujmout za každou cenu

Opravdu se za další roky od vydání posledního hodnotícího článku médií ve vztahu k předpovědím a obecně informacím o počasí nic moc nezměnilo. Stálice bulvárně podávaných informací obsazují stále nejvyšší příčky. Mají značně upravené informace a razí pravidlo, za každou cenu musíme zaujmout. Jinými slovy klidně co nejmenší základ informace v podobě pravdy, ale hlavně ne průměrné a klidné počasí. To považujeme samozřejmě za chybu. Tyto informace podáváme tak, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, jak by mělo v budoucnu být. Podáváme je na základě nejnovějších dostupných prognóz. I tak nebudou tyto informace moci být nikdy zcela přesné, neboť předpověď zatěžují chyby.

Nevěřte informacím o počasí zejména v těchto médiích:

  • TV Nova (tn.cz)
  • Blesk noviny (blesk.cz)
  • Aha noviny (aha.tv)
  • TV Prima/CNN Prima News (+ internet)
  • Stars24
  • Eurozprávy

Lákavé, ale nepravdivé informace

Zde se opravdu nedozvíte jak přesně bude, ale určitě Vás bude lákat otevřít si článek

Zde se informace podávají poutavým způsobem s úpravou a nezáleží na tom, že nejsou zcela pravdivé. Případně jde o informace velmi nízké kvality. V některých případech se kombinuje oboje. To znamená jednak informace podávané tzv. bulvárně a také velmi nepřesně a neprofesionálně podané informace. To je případ zejména prvního uvedeného média. Zde se internetový web i televizní zprávy drží stále priority poutavosti informací za každou cenu. V relacích o počasí se také příliš nedozvíte, tyto jsou doslova odbyty. Moderátor Vám neobjasní prakticky nic, co ukazuje prostřednictvím grafiky.

Nadpisem typu “Česko se připravuje na přívaly sněhu” nebo dokonce “Udeří tuhé mrazy, sledujte radar Blesku” se stále prezentuje server/noviny Blesk a také jím podobné Aha. Zde opravdu pro pravdivé informace o počasí ne. Zde Vám doporučí sledovat radar Blesku skutečně na cokoli se počasí týče, i když takovou informaci z obrázku odrazů z radiolokátoru opravdu nezjistíte.

I když pro TV Prima a kanál CNN Prima připravuje podklady pro předpověď Český hydrometeorologický ústav, články vydávané na webu tohoto kanálu a zprávy o počasí určitě nelze považovat za seriózní. I zde platí, musíme nutně zaujmout minimálně nadpisem a úvodní informací. To server ostatně potvrdil, když interpretoval tento týden měsíční odhad počasí ČHMÚ článkem o “blížení se studeného víru”.

O serverech zaměřených obecně na bulvární informace i jiného druhu v podobě dalších dvou uvedených (Star24 a Eurozprávy) se nemusíme znovu příliš šířit, stačí odkázat na náš článek vydaný roku 2020 (viz odkazy v úvodu tohoto).

Sázka na jistotu: Jakým předpovědím počasí věřit

Každý podzim panuje zvýšený zájem o předpověď nacházející zimy. Bulvární média tedy pravidelně sestavují tzv. “exkluzivní předpověď” zimy a to často již v září. Už z podstaty věci je jasné, že v tomto období nelze říci ani velmi obecně jaké počasí očekávat v nadcházející zimě, neboť teprve začíná podzim. Dlouhé tříměsíční období. Tato média rozpracují určité tvrzení, které se nemusí ani týkat zimní sezóny a podle toho sestaví katastrofickou předpověď. Přesněji tedy takovou, že nás čeká opravdu tuhá zima. Taková informace v nadpisu přiměje čtenáře článek ihned otevřít. Tito si ale neuvědomují, že z podstaty věci taková předpověď není možná a navíc se tato “předpověď” každoročně opakuje.

Která média naopak pro kvalitní informace o počasí doporučit? Jakým předpovědím počasí dnes věřit?

Stále musíme apelovat na všechny, kteří mají skutečně zájem dozvědět se jak by opravdu mělo být, aby se zaměřily na následující média. Z televizních stanic lze stále doporučit pouze počasí v České Televizi a obecně zpravodajství této televize. Stále zde platí, že relace o počasí moderují zkušení a vzdělaní moderátoři. Zde musíme uvést, že totéž platí o relacích na TV Prima. To ovšem nelze říci o článcích na zmíněném serveru stanice. Určitě uděláte dobře, když si pro informace přijdete přímo na web ČHMÚ. Poté už příliš možností není. Ale mezi bulvární média neřadíme také zprávy na idnes.cz (MF Dnes) a Aktuálně.cz. Tedy podobně jako při minulém hodnocení.

Vyloženě hodnotit média dle kvality informací o počasí v tomto článku nebudeme. Ale chceme jím zopakovat v reakci na některé velmi zavádějící informace zejména na internetu, že výběr informačního média je velmi důležitý, pokud chcete skutečné informace a nikoli smyšlený příběh. Tato bulvární média matou čtenáře, kteří si bohužel stále raději přečtou informace katastrofické plné extrémů než ty hovořící o tom, jaké počasí nás skutečně čeká a že to nebude takový či dokonce žádný extrém. Informace sice na první pohled suché, ale skutečné. Už víte, jakým předpovědím počasí dnes věřit? A které informace brát jako akční film na večer?