Prognózy počasíTýdenní výhledy

Typické západní proudění v zimě

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás typické západní proudění v zimě. V dalším již prvním únorovém týdnu musíme počítat s pokračováním současného rázu počasí. Od vyšších poloh převáží mrazivé počasí se spadem poměrně velkého množství sněhu. Nepoměr mezi nižšími nadmořskými výškami zůstane, neboť tam čekáme teplotu vzduchu nad bodem mrazu a postupně mnohde i v nočních hodinách a srážky různého skupenství. I v případě sněžení většinou bez tvorby sněhové pokrývky. Výhledově nepřijde změna ani v následujících únorových dnech.

Srážkové charakteristiky léta 2019. Studené a vlhké počasí, na horách sněžení. Deštivé počasí, usazené srážky na borovici. Typické západní proudění.

Týden 30.1. až 5.2.2023

Předpověď

Po přechodně studenějším počasí z konce minulého týdne musíme nyní počítat opět s teplejším. Maxima teploty čekejme mírně nad nulou, vlivem často velké oblačnosti a případě i silnějšího větru v nižších výškách neočekáváme mráz ani v noci. Srážky se objeví při převažující velké oblačnosti často, o poznání vydatnější budou od vyšších poloh a zejména na návětrných stranách hor. K tomu přispěje často větrné počasí, které nás provede především první polovinou týdne. Nutno konstatovat, že převáží typické západní proudění s rychlým postupem frontálních systémů v teplejším proudění.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -3 až -8°C v pondělí, následně 3 až -2°C a jen při vyjasnění méně.
  • Nejvyšší teplota: 0 až 5°C, ke konci týdne až 8°C.
  • Průměrná teplota: -2 až 3°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, hory až 60cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Po většinu týdne očekáváme v čerstvém až silném západním proudění rychlý postup frontálních systémů spojených s nízkým tlakem vzduchu. V závěru týdne se začne nad střední Evropu od západu nasouvat mohutnící tlakové výše.

Závěr: Typické západní proudění v zimě

Počasí si zachová mírně teplejší ráz se zimními prvky od vyšších poloh, ve středních polohách jen krátkodobě. V nížinách půjde převážně o počasí bez zimních projevů. Oblaků a srážek nutno čekat hodně a vlivem přechodu front půjde o dosti proměnlivé počasí. Toto očekáváme také krátce se silnými poryvy větru. Od vyšších poloh se čeká vznik sněhových jazyků a závějí, což též počítáme mezi zimní projevy a to též mezi nebezpečné projevy počasí.

TIP: Každý den čerstvá předpověď na ten následující na naší stránce Předpověď na den. Dobře zpracované informace o počasí najdete také na webu wetteronline.de.