Prognózy počasíTýdenní výhledy

Typické západní proudění v zimě

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás typické západní proudění v zimě. V dalším již prvním únorovém týdnu musíme počítat s pokračováním současného rázu počasí. Od vyšších poloh převáží mrazivé počasí se spadem poměrně velkého množství sněhu. Nepoměr mezi nižšími nadmořskými výškami zůstane, neboť tam čekáme teplotu vzduchu nad bodem mrazu a postupně mnohde i v nočních hodinách a srážky různého skupenství. I v případě sněžení většinou bez tvorby sněhové pokrývky. Výhledově nepřijde změna ani v následujících únorových dnech.

Týden 30.1. až 5.2.2023

Předpověď

Po přechodně studenějším počasí z konce minulého týdne musíme nyní počítat opět s teplejším. Maxima teploty čekejme mírně nad nulou, vlivem často velké oblačnosti a případě i silnějšího větru v nižších výškách neočekáváme mráz ani v noci. Srážky se objeví při převažující velké oblačnosti často, o poznání vydatnější budou od vyšších poloh a zejména na návětrných stranách hor. K tomu přispěje často větrné počasí, které nás provede především první polovinou týdne. Nutno konstatovat, že převáží typické západní proudění s rychlým postupem frontálních systémů v teplejším proudění.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -3 až -8°C v pondělí, následně 3 až -2°C a jen při vyjasnění méně.
  • Nejvyšší teplota: 0 až 5°C, ke konci týdne až 8°C.
  • Průměrná teplota: -2 až 3°C, odchylka období: průměrné až nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, hory až 60cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace

Po většinu týdne očekáváme v čerstvém až silném západním proudění rychlý postup frontálních systémů spojených s nízkým tlakem vzduchu. V závěru týdne se začne nad střední Evropu od západu nasouvat mohutnící tlakové výše.

Závěr

Počasí si zachová mírně teplejší ráz se zimními prvky od vyšších poloh, ve středních polohách jen krátkodobě. V nížinách půjde převážně o počasí bez zimních projevů. Oblaků a srážek nutno čekat hodně a vlivem přechodu front půjde o dosti proměnlivé počasí. Toto očekáváme také krátce se silnými poryvy větru. Od vyšších poloh se čeká vznik sněhových jazyků a závějí, což též počítáme mezi zimní projevy a to též mezi nebezpečné projevy počasí.

TIP: Každý den čerstvá předpověď na ten následující na naší stránce Předpověď na den. Dobře zpracované informace o počasí najdete také na webu wetteronline.de.