Hydrologická situacePředpověď teplotyPrognózy počasí

Sníh začne odtávat, hrozí povodeň?

Hodnocení článku

Mrazivé období s vyšší sněhovou pokrývkou i v nížinách končí. Sníh začne odtávat, nabízí se proto otázka zda hrozí povodeň? Na tuto situaci spojenou s táním sněhu se vodohospodáři připravují již celé toto mrazivé období. Od doby, kdy se utvořila vyšší sněhová pokrývka v celé zemi. V noci na dnešek ještě v případě srážek 1-5cm sněhu připadlo. Nyní je totiž jasné, že vždy po oteplení kdy započne tání sněhu hrozí zvyšování průtoků vodních toků. A také i v nadcházející oblevě k němu dojde. Otázkou je jak rychle bude sníh odtávat a také jaké počasí bude během tání? Na to se podíváme v tomto článku.

Sníh začne odtávat, ale ne najednou

Se vzestupem teploty výše nad bod mrazu bude od středy sníh z nižších poloh odtávat. Proto je třeba během dne čekat vzestupy hladin většiny vodních toků. Hladiny některých toků, které jsou stále zvýšené po minulém tání a srážkách nebo vlivem upouštění rybníků či přehrad, dosáhnou povodňových stavů. Sníh nebude odtávat ale trvale a nebude odtávat z vyšších a horských poloh. Tam bude teplota o něco vyšší pouze krátce, zásadní oteplení se ve vyšších polohách zatím neočekává. V noci se bude ochlazovat většinou na bod mrazu nebo slabě pod bod mrazu, takže i v nížinách se bude tání sněhu vždy zastavovat. Sníh nebude odtávat najednou. Srážky se během tání očekávají, ale slabé a rozhodně ne vydatné. Ani nebude foukat příliš rychlý vítr. To jsou faktory, které by mohly tání zrychlit.

Ale nestane se tak, proto bude sníh odtávat spíše pozvolněji. To je velmi dobré i pro zlepšení hydrologické situace a odstranění částečně přetrvávajícího půdního sucha na severozápadě Čech. Celkově se utvoří postupně dostatečná zásoba vody v půdě a v podzemních vodách.

Proč bude sníh tedy prozatím odtávat spíše pozvolna?

  1. V noci bude stále alespoň slabě mrznout
  2. Teplota vzduchu se nezvýší významně ve vyšších výškách (odtávat bude pokrývka v nižších polohách, částečně středních)
  3. Neočekávají se významnější srážky v kapalné formě a ani čerstvý vítr

Nutno očekávat místy povodňové stavy, ale zatím převážně nižší. Vyloženě povodeň proto nevznikne, tj. rozvodnění četného množství toků v povodích s dosažením i nejvyšších SPA. Jak bylo uvedeno, teplota nebude od vyšších poloh vystupovat nijak vysoko nad nulu. To platí pro celý tento týden. Chladněji bude v dalších dnech na S/SV/V země, oproti centrální a jihozápadní části. Tam bude obleva o něco rychlejší.

Předpověď maxima teploty v ČR na další dny:

St 17.2.: 5 až 10°C, na SV/V/V kolem 2-3°C

Čt 18.2.: 5 až 9°C, na SV/V kolem 3-5°C

Pá 19.2.: 3 až 8°C, na SV/V kolem 3°C

Vodní hodnota sněhu v ČR

Sníh začne odtávat. Vodní hodnota sněhu v ČR 15.2.2021.

Obr. 1 Vodní hodnota sněhu v ČR k 15.2.2021 dle měření, zdroj: chmi.cz

Jak je zobrazeno na obrázku v podobě mapy výše, tak sníh leží na celém území kromě jižní Moravy. Tam se souvislá sněhová pokrývka místy vůbec nevyskytuje. To vidíme též na sumě vodní hodnoty sněhu. Podobné je to částečně na střední Moravě. Jinak v nižších polohách je vodní hodnota sněhu mezi 10-20mm, místy mezi 20-50mm. Od vyšších poloh je podstatně vyšší a to až 750mm.

TIP: Sledujte naši stránku Hydrologická situace s aktuálním přehledem a modelovými předpověďmi hlavních toků v ČR.

Vodnosti toků jsou v ČR průměrné až mírně nadprůměrné. Zpočátku může docházet k rychlejším odtokům z tajícího sněhu vlivem promrznutí půdy. Ve vodních tocích se vyskytuje nyní četně led, proto i ten může případně působit při odchodu problémy. Avšak vzhledem k tomu, že tání nebude prudké, neměly by nastat ani při jeho odchodu větší problémy.