V nížinách bylo i -20°C

Hodnocení článku

V nížinách bylo i -20°C, v horských údolích to nebylo ovšem o mnoho méně. Dosavadní nejnižší teplota z nedělního dne (14.2.) tam nebyla překonána. V pondělí ovšem mrzlo zejména v ne horských polohách a to tam, kde mrazu nebránila mlha a ani vítr. Máme za sebou tedy ve významně mrazivé noci, ve kterých se uplatnilo vyjasnění a to zejména dnes. Při zeslabení větru na minimum klesala teplota již během večera velmi rychle. základem výskytu silného mrazu je samozřejmě stále příliv mrazivého vzduchu od severovýchodu. Tento bude během první poloviny týdne slábnout a postupně zcela ustávat. Cirkulace se změní a nastane obleva.

V neděli bylo -32°C, v pondělí -31.4°C

Velmi podobně mrazivé noci přinesly i teplotní rekordy. Více jich bylo právě v pondělí, kdy mrzlo významněji i v nižších oblastech. Pokořeny byly ojediněle i starší teplotní rekordy. V neděli jich příliš nepadlo, navíc se jednalo často o horské stanice. Nejnižší teplota byla naměřena v ČR tedy v neděli 14.2.2021 a velmi pravděpodobně to bude nejnižší teplota za celou zimu a chladnou část roku. Nejvíce mrzlo v šumavských a krušnohorských údolích. Vedle Jelení bylo mrazivo i na Rokytské slati -31.2°C, na Březníku -30.7°C či na Kvilda-Perle -30.3°C. Mrazivo bylo významně například také na opačné straně Čech, v Králíkách s -21.6°C. Minimální rekordy padly na stanicích Horská Kvilda, Nová Ves v Horách, Deštné v O. h. a Karlovy Vary – Olšová Vrata.

V pondělí byla naměřena nejnižší teplota -31.4°C na Kvildě-Perle, dále na Rokytské slati -31.3°C,  na Březníku -30.3°C. Velmi mrazivo bylo i v nižších polohách, včetně Prahy. Ve východní okrajové části města bylo -18.3°C. V ostravské části Poruba -19.8°C. Na Kolísku poklesla na stanici Mrzky teploty lehce pod -20°C. V průměru bylo v minimech na území ČR -16.4°C. V Opavě padl 110 let starý rekord a rekord zaznamenala i stanice v Ostravě-Porubě. V Opavě padl teplotou -22°C rekord z roku 1911.

Obleva na cestě, mrazům bude konec

V úterý bude mrznout, zejména na východě. Ale zdaleka již nebude mrznout tak silně jako uplynulé dva dny. Od západu přibývá frontální oblačnost okluzní fronty. Takže lze čekat v Čechách od západu večer a v noci naopak sněžení, postupně ovšem i mrznoucí déšť. Následovat bude teplá fronta dalšího systému front od západu. Ta přinese již opravdu významnější oteplení a tání sněhu i ledu, kterého je v korytech vodních toků po silných mrazech místy i hodně. V noci na úterý se bude v ČR tvořit ledovka vlivem mrznoucích srážek. Oteplovat se bude totiž nejprve ve vyšších výškách. Při zemi bude ještě mrznout a zemský povrch je značně promrzlý. opatrnost na cestách bude v úterý ráno tedy opět na místě. Více informací o oblevě najdete v dalších článcích.

Reference a doporučené informace

ČHMÚ. Informační web Infomet. V neděli opět mrzlo. Online, 14.2.2021. Dostupné na INFOMET | Informační web ČHMÚ | Český hydrometeorologický ústav | meteorologie, klimatologie, hydrologie, čistota ovzduší, předpověď počasí.

ČTK. Zprávy. Silné mrazy v Česku potrvají asi až do noci na úterý. Online, 14.2.2021. Dostupné na Silné mrazy v Česku potrvají asi až do noci na úterý (ceskenoviny.cz).

ČTK. Zprávy. Další chladná noc v ČR, na Šumavě bylo ráno pod minus 30 stupňů. Online, 15.2.2021. Dostupné na Další chladná noc v ČR, na Šumavě bylo ráno pod minus 30 stupňů (ceskenoviny.cz).

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1036 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality