Extrémy teplotyHistorie počasí

V nížinách bylo i -20°C

Hodnocení článku

V nížinách bylo i -20°C, v horských údolích to nebylo ovšem o mnoho méně. Dosavadní nejnižší teplota z nedělního dne (14.2.) tam nebyla překonána. V pondělí ovšem mrzlo zejména v ne horských polohách a to tam, kde mrazu nebránila mlha a ani vítr. Máme za sebou tedy ve významně mrazivé noci, ve kterých se uplatnilo vyjasnění a to zejména dnes. Při zeslabení větru na minimum klesala teplota již během večera velmi rychle. základem výskytu silného mrazu je samozřejmě stále příliv mrazivého vzduchu od severovýchodu. Tento bude během první poloviny týdne slábnout a postupně zcela ustávat. Cirkulace se změní a nastane obleva.

V neděli bylo -32°C, v pondělí -31.4°C

Velmi podobně mrazivé noci přinesly i teplotní rekordy. Více jich bylo právě v pondělí, kdy mrzlo významněji i v nižších oblastech. Pokořeny byly ojediněle i starší teplotní rekordy. V neděli jich příliš nepadlo, navíc se jednalo často o horské stanice. Nejnižší teplota byla naměřena v ČR tedy v neděli 14.2.2021 a velmi pravděpodobně to bude nejnižší teplota za celou zimu a chladnou část roku. Nejvíce mrzlo v šumavských a krušnohorských údolích. Vedle Jelení bylo mrazivo i na Rokytské slati -31.2°C, na Březníku -30.7°C či na Kvilda-Perle -30.3°C. Mrazivo bylo významně například také na opačné straně Čech, v Králíkách s -21.6°C. Minimální rekordy padly na stanicích Horská Kvilda, Nová Ves v Horách, Deštné v O. h. a Karlovy Vary – Olšová Vrata.

V pondělí byla naměřena nejnižší teplota -31.4°C na Kvildě-Perle, dále na Rokytské slati -31.3°C,  na Březníku -30.3°C. Velmi mrazivo bylo i v nižších polohách, včetně Prahy. Ve východní okrajové části města bylo -18.3°C. V ostravské části Poruba -19.8°C. Na Kolísku poklesla na stanici Mrzky teploty lehce pod -20°C. V průměru bylo v minimech na území ČR -16.4°C. V Opavě padl 110 let starý rekord a rekord zaznamenala i stanice v Ostravě-Porubě. V Opavě padl teplotou -22°C rekord z roku 1911.

V nížinách bylo i -20°C. Přijde příští týden silnější mráz? Zamrzlý potok.

Obleva na cestě, mrazům bude konec

V úterý bude mrznout, zejména na východě. Ale zdaleka již nebude mrznout tak silně jako uplynulé dva dny. Od západu přibývá frontální oblačnost okluzní fronty. Takže lze čekat v Čechách od západu večer a v noci naopak sněžení, postupně ovšem i mrznoucí déšť. Následovat bude teplá fronta dalšího systému front od západu. Ta přinese již opravdu významnější oteplení a tání sněhu i ledu, kterého je v korytech vodních toků po silných mrazech místy i hodně. V noci na úterý se bude v ČR tvořit ledovka vlivem mrznoucích srážek. Oteplovat se bude totiž nejprve ve vyšších výškách. Při zemi bude ještě mrznout a zemský povrch je značně promrzlý. opatrnost na cestách bude v úterý ráno tedy opět na místě. Více informací o oblevě najdete v dalších článcích.

TIP: Před devíti lety byl v údolích téměř čtyřicetistupňový mráz, připomeňte si významnou událost na naší stránce Silný mráz únor 2012. Případně v článku Osm let od pořádného mrazu z loňského roku.

Reference a doporučené informace

ČHMÚ. Informační web Infomet. V neděli opět mrzlo. Online, 14.2.2021. Dostupné na INFOMET | Informační web ČHMÚ | Český hydrometeorologický ústav | meteorologie, klimatologie, hydrologie, čistota ovzduší, předpověď počasí.

ČTK. Zprávy. Silné mrazy v Česku potrvají asi až do noci na úterý. Online, 14.2.2021. Dostupné na Silné mrazy v Česku potrvají asi až do noci na úterý (ceskenoviny.cz).

ČTK. Zprávy. Další chladná noc v ČR, na Šumavě bylo ráno pod minus 30 stupňů. Online, 15.2.2021. Dostupné na Další chladná noc v ČR, na Šumavě bylo ráno pod minus 30 stupňů (ceskenoviny.cz).