KlimatologiePočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Srpen 2019 bude snad vlhčí

Hodnocení článku

Poslední měsíc klimatologického léta, že by nás alespoň trochu zachránil od extrémního sucha, které je aktuálně na obdobné úrovni jako loni? Předpovědi to zatím slibují. Opět včera vyšla předpověď teplotních a srážkových odchylek plus přibližného vývoje těchto základních klimatických prvků na měsíc, tentokrát předpovídáme srpen. Vypadá to, že srpen 2019 bude snad vlhčí. Celá předpověď je aktualizována na stránce Výhled na měsíc.

Srpen 2019 bude snad vlhčí.. Teplé počasí do středy. Mlhavé vlhké podzimní počasí.

Srpen 2019 bude snad vlhčí: Očekávané vlhčí počasí by znamenalo doplnění vody v tocích, více vláhy a dobrý začátek houbařské sezóny

Je to zatím jen dlouhodobý odhad chování základních klimatických prvků, ale určitá naděje na změnu tu je. V posledním měsíci klimatologického léta by mělo být počasí vlhčí. Srážky budou častější a rovnoměrněji rozložené v měsíci i týdnech. To by mohlo znamenat zlepšení sucha. To se rozvinulo v měsících červenci a červnu, zejména při horkých vlnách, kdy současně významně chyběly srážky. Předpověď na srpen je oproti té na červenec a hlavně na červen jiná. Červenec měl být spíše průměrný až podprůměrný co do srážek a červen dokonce slabě až mírně podprůměrný.

Za doprovodu nižších teplot by se sucho s výskytem průběžných srážek nejen v podobě lokálních přeháněk a bouřek zmírnilo. Pro jeho zažehnání nebo významnější zmírnění by muselo přijít ale významně vlhčí období a trvat déle. Doufejme, že srpen 2019 bude snad vlhčí.

METEO AKTUALITY

Aktuální odhady počítají s tím, že srpnové počasí bude minimálně srážkově průměrné či případně slabě nadprůměrné. Teploty se budou udržovat kolem dlouhodobého normálu, i když střídání mírně chladnějších a mírně teplejších období lze očekávat stále. To, že budou teploty i překračovat 30°C je v srpnu běžné, ale neměly by být významněji vysoké. S kratšími dny a méně intenzivním slunečním svitem se nebude sucho rozvíjet tolik jako v minulých dvou měsících.

Statistickou předpověď ČHMÚ můžeme sledovat na uvedené stránce. Ústav ji aktualizuje každý pátek a tato nabízí obecný přehled očekávaného vývoje základních prvků v jednotlivých týdnech uceleného měsíčního období.