5. 12. 2024

METEO AKTUALITY

Seriózní servis o počasí

KlimatologieZměna klimatu

Stále teplejší planeta s fatálními důsledky

Hodnocení článku

Země je stále teplejší planeta, což má fatální důsledky. I letošní rok totiž směřuje k tomu, že bude nejteplejší v historii měření. Uvádí to nejnovější zpráva Světové meteorologické organizace (WMO). Dopady pokračujícího globálního oteplování mohou být významné a vědci před nimi již dlouhodobě varují. Stále se však Světu nepodařilo dostát zmírnění oteplování planety. Co vše globální změna ovlivňuje a jak to ovlivňuje či ovlivní planetu a život na ní? Stěžejní jsou ekosystémy moří a oceánů, podstatné jsou i ledovce. Tyto trpí oteplováním významně. V oceánech je doslova ničen život, zvyšující se teplota vody má silně negativní vliv na rostliny i živočichy. Globální oteplování spouští řetězec důsledků, které ve finále mimo jiné vedou k dalšímu globálnímu oteplování, tedy k jeho zesílení. Pakliže se nezamezí dalšímu oteplování Země, tak budou sílit extrémní projevy počasí a vyskytovat se četněji.

Stále teplejší planeta bude mít fatální důsledky, nejen co do projevů počasí

Velké oteplení v ČR. Stále teplejší planeta. Změna klimatu a sucho - vyschlá přehrada.

Stále teplejší planeta přinese lokální dipóly počasí. Krátce bude voda chybět a zanedlouho může přebývat.

Ledovec soudného dne taje rychle, o tom jsme informovali naposledy a to letos na počátku října. Podobné události je možné zaznamenat i v minulých letech, zrychlování tání ledovců v důsledku globálního oteplování Země je velký problém. Mnozí si to však neuvědomují. Úbytek ledovců ovlivňuje stanoviště zvířat a navíc umocňuje oteplování. Úbytek zalednění působí úbytek albeda, resp. jeho snížení. Jinými slovy snížení odrazivosti slunečního záření, což vedení ke zvýšení pohlcování tepla povrchem a jeho oteplování, což působí oteplování vzduchu. Jde o uzavřený koloběh, kdy pokračuje podpora globálního oteplování i stále vysokou emisí skleníkových plynů v atmosféře. Jedině v případě, že tento roztočený kolotoč přibrzdíme, můžeme dosáhnout uspokojivého výsledku. Ten bude spočívat v tom, že rychlost kolotoče snížíme, přibrzdíme ho. Zastavit už totiž zcela nelze. Pro jeho přibrzdění je však nutná dramatická změna lidské činnosti a chování, která musí mít důsledek snížení emisí skleníkových plynů.

Ledovce tají rekordně rychle, kdy v roce 2023 ztratil Svět tolik ledu, jako nikdy od počátku měření v roce 1953. Tání ledovců také zvyšuje hladinu moří. Ta narůstá od roku 2014 o 4.77mm/rok a to je dvojnásobný nárůst oproti tomu mezi lety 1993 a 2002. Lidský vliv na klima umocnil i extrémní události v poslední době. Těmi byly podzimní povodně v centru Evropy, které jsme pocítili na vlastní kůži přímo u nás. Ale také naopak vlna veder na západě Afriky. Tyto dipóly počasí jsou právě projevem sílícího globálního oteplování. Jde o nepoměr srážek v různých oblastech. Změny rozložení srážek přinášejí extrémní dlouhotrvající sucha spojená většinou s vlnami veder v některých oblastech. A poté naopak ve shodném čase v jiných oblastech přebytek srážek a spad jejich extrémního množství za kratší čas s důsledkem povodní různého druhu.

Intenzivnější a častější extrémní události ohledně počasí v různých oblastech lze čekat do doby, než se omezí další oteplování planety Země. A to se stále nedaří, naše planeta je stále teplejší a pozorujeme dle klimatických dat i projevů počasí po celém Světě.

Napsat komentář