KlimatologieZměna klimatu

Ledovec soudného dne taje rychle

Hodnocení článku

Jak již informujeme v článku Antarktický ledovec taje rychleji přesně před dvěma lety, tak tání ledovce Thwaites nazývaného „ledovcem soudného dne“, zrychluje. Podle nové studie vědců taje ledovec obrovským tempem. Rychlost tohoto tání je alarmující, neboť tímto významně ohrožuje hladinu oceánu a tím celý Svět. Sledování tohoto ledovce výzkumníky mezinárodní skupiny Internation Thwaites Glacier Collaboration probíhá aktivně od roku 2018. Zkoumány jsou především dopady jeho tání. Průzkum byl proveden speciálním robotem pro zkoumání ledovce pod vodní hladinou. Výsledky zkoumání ledovce robotem v podobě záběrů ledovce potvrdily prognózy vědců. Již desítky let taje ledovec intenzivně a zrychlení tání nastalo pravděpodobně ve 40. letech 20. století vlivem výskytu silného klimatického jevu El Niňo. Vyhlídky intenzity tání nejsou optimistické, byť nejkatastrofičtější scénáře tání nejsou příliš pravděpodobné. I tak je třeba vyvinou úsilí, aby bylo tempo tání zmírněno.

Atlantické proudění je pro Evropu důležité. Hrozí jeho zastavení? Bortící se ledovec. Ledovec soudného dne.

Ledovec soudného dne taje velmi rychle a již je na hranici kolapsu

Thawaitesův ledovec patří mezi nejširší ledovce na Zemi, jde o větší ledovec než činí rozloha Floridy. Jde o ovšem jen o část západního antarktického ledového příkrovu. Nicméně hrozba rozpadu a zhroucení ledovce již existovala v roce 1973. V roce 2001 ukázala data, že rychlost ústupu zazemnění ledovce je 1km za rok. O téměř 20 let později již byly získány důkazy, že přes základu ledovce proudí teplá voda a ledovec rozpouští zdola. O rok později bylo zjištěno, že uvedený ledovec držící celou masu příkrovu a bránící ledu ve volném odtoku do oceánu by se mohl do pěti let roztříštit a spadnout do oceánu. Ledovec podle vědců nyní již vykázal znaky kolapsu a může přímo ohrozit celou planetu. Některá města mohou být v příštích stoletích zatopena vodou. Prognózy předpokládají stále rychlejší ústup ledovce. Pakliže by roztál celý, došlo by ke zvýšení hladiny moří o více než 2 metry. Drží pohromadě tzv. větší antarktický ledový příkrov. Pokud by se rozpadl tento, tak by došlo ke zvýšení hladiny moří o další 3 metry. Tento nárůst hladiny moří by znamenal zatopení například západoevropského Londýna nebo města Miami. Jde o dlouhodobé vyhlídky, ale kompletní rozpad ledovce se předpokládá do roku 2300.

K prozkoumání ledovce byl použit robot zvaný Icefin a to z místa, kde je ledovec v kontaktu s mořský dnem. Průzkum odhalil výskyt teplé vody, která proniká prasklinami hluboko do ledu. Odborníci označují tento objev za zlomový.