Předpověď teplotyPrognózy počasí

Studená rána a poté tropy

Hodnocení článku

Studená fronta ovlivňuje dnes od západu počasí u nás. Po delší době tak v oblasti střední Evropy dochází k výměně vzduchových hmot. V neděli bude o poznání chladněji než v předchozích dnech a poznám to přes den i v noci. Příští týden lze čekat ale rychlé a významnější oteplení. Čekají nás tedy studená rána a poté tropy? Podle současných prognóz to tak skutečně vypadá. Druhá polovina příštího týdne, který by měl být celkově zatím nejteplejší, přinese maxima teploty i přes 30°C. Počátek týdne bude ale chladnější, zejména v noci.

Slunečné počasí a postupně i přes 30°C

Nový týden bude ve znamení převážně jasného počasí. Vyjasnění bude právě zpočátku v přílivu chladnějšího vzduchu působit studené noci. Teplota klesne v noci na přelomu týdnů pod 10°C. Minima klesnou na 11 až 7°C, v pondělí  vlivem celonočního vyjasnění a utišení větru na 9 až 5°C. Během příštího týdne se ale velmi rychle oteplí. Počasí bude opět letní, postupně až tropické. Noci budou chladnější vlivem vyjasnění, ale i tak lze čekat během týdne v noci oteplování.

Maxima teploty vzduchu pro ČR v dalších dnech:

Ne 13.6.: 17 až 21°C

Po 14.6.: 22 až 26°C

Út 15.6.: 23 až 27°C

St 16.6.: 25 až 29°C

Čt 17.6.: 26 až 30°C

Pá 18.6.: 27 až 31°C, ojediněle 33°C

Studená rána, poté tropy. Maxima teploty na 18.6.2021.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu podle modelu GFS na pátek 18.6.2021, zdroj: wetterzentrale.de

Nejistota trvání tropického počasí

Podle předpovědi se bude sucho v ČR dále rozvíjet a prohlubovat. Zejména tedy tam, kde se s ním nyní již setkáváme vlivem nedostačujících srážek. Příští týden slibují numerické modely hodně slunečního svitu a rostoucí teplotu. Srážková činnost bude výjimečná. Nicméně jak dlouho potrvá tropické počasí není jisté, modely typicky oddalují příchod změny počasí. Ta by měla nastat pravděpodobně až v závěru týdne, tedy během víkendu. Snížení teploty ale modely nepředpokládají nijak zásadní. Letní počasí by mělo pokračovat, jen dojde k mírnému ochlazení z onoho horkého počasí.

Ve středu tlakové výše bude převážně jasno

Studená rána, poté tropy. Synoptická situace na 14.6.2021.

Obr. 2 Synoptická situace dle předpovědi modelu ICON na pondělí 14.6.2021 14 SEČ, zdroj: dwd.de

Střed tlakové výše přejde naše území v pondělí a lze očekávat zcela klidné a slunné počasí (obr. 2). Jak uvádíme výše, tak bude vlivem vyjasnění v noci a ráno chladné. Ale v tomto období jde o krátkodobé ochlazení. Během týdne už je nutné počítat s nějakou oblačností. Formující se frontální rozhraní se společně s brázdou nízkého tlaku vzduchu bude nacházet nad západní Evropou kolem poloviny týdne. Na naše území pronikne teplý vzduch z východních směrů. Tento příliv bude během druhé poloviny týdne sílit. Nad západní Evropou dojde k zesilování rozhraní mezi velmi teplým vzduchem na východě a studenějším na západě a severozápadě. Rozhraní vykáže jen pomalý postup k východu. Ve střední Evropě dojde k blokaci jeho postupu dále k východu zmíněnou anticyklonou.

Až se přesune anticyklona východně od našeho území, dojde k zesilování přílivu teplého vzduchu po zadní straně anticyklony. Otázkou je stabilnost anticyklony a celé této situace. Od toho se odehraje délka tropického období, tedy přílivu teplého vzduchu. Současně také délka suchého období bez srážkové činnosti. Ta zásadní se odehraje až při přechodu zmíněného rozhraní přes naše území k východu. Proběhne upřesňování předpovědi.