Prognózy počasíTýdenní výhledy

Tepleji i v posledním týdnu ledna

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Můžeme čekávat, že bude tepleji i v posledním týdnu ledna. Převáží vliv vysokého tlaku vzduchu v pásu západní až střední Evropy. Naše území i nadále zůstane v teplejším západním proudění. Až ke konci týdne se začne teprve mírně ochlazovat. Většina týdne se očekává v ČR spíše teplejší s maximy teploty nad 4°C a minimy kolem 0°C. Počátek týdne čekejme studenější na Moravě, kde se objeví i celodenní mráz. Mnohde v nížinách neklesne jinak ale teplota pod bod mrazu ani v nočních hodinách. Srážek mírně přibude v posledních dnech týdne.

Týden 24. až 30.1.2022

Předpověď

Tepleji i v posledním týdnu ledna. Řeka a krajina v zimě bez sněhu. Berounka, přehrady na tomto toku nenajdeme.

Spíše nízká oblačnost převáží krátce v kombinaci s frontální po většinu pracovní části týdne. Vysoký tlak vzduchu způsobí vznik inverzní oblačnosti a mlh. Přes ČR přejdou slábnoucí frontální vlny. Naše území zůstane v teplejším proudění. Proto nutno čekat i nadále teplotu mimo hory nad bodem mrazu, v nočních hodinách při oblačnosti pod nulu též neklesne. Počátek týdne vlivem frontálního rozhraní přinese přísun studeného vzduchu do východní části země. Mráz tam čekejme v noci při vyjasnění zejména na počátku týdne i silnější. Přes den mráz většinou zůstane. Zatímco v Čechách teplota dosáhne i 6-7°C. Od poloviny týdne se teplota vyrovná, na východě dojde též k mírnému oteplení. Srážky čekáme slabé a nevýznamné zejména z nízké oblačnosti. Frontální srážky pak přijdou v závěru týdne. Současně se začne ochlazovat a počasí mít více zimní ráz i v nižších polohách.

Teplotně lze očekávat počasí dosti střídavé. Krátce vystoupí teplota nad průměr, aby po několika málo dnech opět klesla pod průměr. Celkově ale převáží nadprůměrná teplota, takže teplejší počasí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -3°C, na V zpočátku -7°C a ojediněle -11°C
  • Nejvyšší teplota: 1 až 7°C, na východě zpočátku kolem -2°C
  • Průměrná teplota: 0 až 3°C, na V kolem -1°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 320mm/cm, hory i 35cm, odchylka období: průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Tepleji i v posledním týdnu ledna

Po většinu týdne se očekává vliv vysokého tlaku vzduchu nad západní až střední Evropou v podobě obnovujících se anticyklon. Na území ČR pronikne teplejší vzduch od západu. V tomto proudění postoupí přes centrum Evropy slábnoucí převážně teplé fronty. Ty se v anticykloně rozpadnou. V závěru týdne očekávejme přechod studené fronty a dalších systémů front s přílivem postupně o něco chladnějšího vzduchu.

Zatím zůstane ráz počasí shodný, srážek spadne v týdnu spíše méně. Tyto ale opět spadnou z hlediska území rozdílně. V nižších výškách půjde o slabé srážky, od vyšších poloh hlavně na konci období o srážky vydatnější. Pod 500m se očekávají déšť nebo smíšené srážky, na východě zpočátku období a ve vyšších výškách převážně sněžení. Jaké počasí nás čeká každý den vám přinášíme na stránce Předpověď na den. Modelové mapy nabízí například stránka theweatheroutlook.com.