Teplotní houpačka, to je častý průběh teplot u nás

()

Ustálené teploty, které by odpovídaly dlouhodobému normálu, takový stav se u nás zejména v poslední době vyskytuje spíše zřídka. Ať už je jakékoli období, jsou teploty značně rozkolísané a počasí nás o tom přesvědčuje stále, naposledy před několika málo dny. Tzv. teplotní houpačka je ale v určitých oblastech zcela normální.

V letním období bývají teploty o něco více stabilní, dále tuto stabilitu můžeme pozorovat obecně při dlouhotrvajícím anticyklonálním počasí bez výměny vzduchových hmot. Těchto situací je ovšem málo, což není ale ve vztahu k našemu klimatu nic neobvyklého.

METEO AKTUALITY

V létě se konají významné teplotní změny při střídání přílivů velmi teplého vzduchu a jejich ukončování při přechodech významných studených front, které přinesou zcela opačné počasí. V horkých vlnách tak může být 35°C a za dva tři dny nemusí být při trvalejším dešti ani 20°C. V zimě se střídají teploty v důsledku přechodu celých systémů front. Přílivy mrazivého vzduchu dokáže rychle vystřídat přísun vzduchu teplého v teplém sektoru tlakové níže po přechodu teplé fronty. Z mrazu s denními maximy i kolem -5°C se může během několik málo dnů stát teplé počasí s teplotami v prosinci či lednu až na 10°C nebo i vyššími. A stejné je to v jarním a podzimním období. V jarním období je proměnlivost počasí větší. A začíná docházet k přílivům teplého vzduchu, které jsou stále významnější a tyto jsou střídány vpády studeného vzduchu, které jsou zatím také stále dosti intenzivní.

Teplota se bude střídat vždy

Teploty se střídaly vždy a někdy prostě dojde k zásadnímu ochlazení. Změnou v souvislosti se změnou klimatu ovšem je a bude fakt, že rychlé střídání teplot bude častější a významnější. V období, kdy budeme čekat teplo může být i podstatně tepleji. Naopak se může ale v důsledku tzv. kompenzace teplého období značně ochladit, což pro takové období nebude vůbec typické.

METEO AKTUALITY

Velmi teplé počasí, které panovalo v ČR minulý týden (byť ne vždy všude) je nyní kompenzováno počasím studeným. Ani jeden druh počasí teplotně neodpovídá normálu pro toto období. Minulý týden bylo obecně teplo, místy teploty přesahovaly 20°C, ojediněle dokonce letních 25°C. Takové teploty jsou vysoce nadprůměrné a nezvykle teplo nebylo jen u nás. Nyní máme za sebou citelné ochlazení, teploty klesly za jediný den o cca 10°C. Další sestup pokračuje a celkem jde o značný sestup teploty. Pokud budeme brát v potaz maxima do 22°C minulou neděli a do 7-8°C dnes či zítra, tak jde o rozdíl 14-15°C během 4-5 dnů. Toto počasí je pro změnu teplotně podprůměrné vůči normálu konce října.

A jak to bude dál?

Můžete tipovat, i když prognózy už mnoho naznačují. Oteplení na sebe nedá zas tak dlouho čekat a zima v ČR rozhodně nezačíná. Teplotní houpačka bude tedy pokračovat.  I když se v některých článcích na internetu můžete dočíst že se na nás valí mráz a sníh. Rozhodně se sníh nevalí na nižší výšky a ani na horách žádné přívaly nenastanou. O víkendu bude opět tepleji, maxima do 15-17°C. A to vše proto, aby se mohlo během dalšího týdne opět ochlazovat.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Název
Teplotní houpačka, to je častý průběh teplot u nás
Popis
Teplotní houpačka, to je častý průběh teplot u nás. Pojednání o běžnosti střídání teploty, zejména v určitých klimatických oblastech.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.