Extrémní počasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Teplotní houpačka, to je častý průběh teplot u nás

Hodnocení článku

Ustálené teploty, které by odpovídaly dlouhodobému normálu, takový stav se u nás zejména v poslední době vyskytuje spíše zřídka. Ať už je jakékoli období, jsou teploty značně rozkolísané a počasí nás o tom přesvědčuje stále, naposledy před několika málo dny. Tzv. teplotní houpačka je ale v určitých oblastech zcela normální.

V letním období bývají teploty o něco více stabilní, dále tuto stabilitu můžeme pozorovat obecně při dlouhotrvajícím anticyklonálním počasí bez výměny vzduchových hmot. Těchto situací je ovšem málo, což není ale ve vztahu k našemu klimatu nic neobvyklého.

METEO AKTUALITY

V létě se konají významné teplotní změny při střídání přílivů velmi teplého vzduchu a jejich ukončování při přechodech významných studených front, které přinesou zcela opačné počasí. V horkých vlnách tak může být 35°C a za dva tři dny nemusí být při trvalejším dešti ani 20°C. V zimě se střídají teploty v důsledku přechodu celých systémů front. Přílivy mrazivého vzduchu dokáže rychle vystřídat přísun vzduchu teplého v teplém sektoru tlakové níže po přechodu teplé fronty. Z mrazu s denními maximy i kolem -5°C se může během několik málo dnů stát teplé počasí s teplotami v prosinci či lednu až na 10°C nebo i vyššími. A stejné je to v jarním a podzimním období. V jarním období je proměnlivost počasí větší. A začíná docházet k přílivům teplého vzduchu, které jsou stále významnější a tyto jsou střídány vpády studeného vzduchu, které jsou zatím také stále dosti intenzivní. Teplotní houpačka se v tomto období uplatňuje nejčastěji a je dosti výrazná.

Teplotní houpačka. Teplé počasí do čtvrtka. Krátké babí léto. Slunečné počasí a podzim, bude příští týden teplo?

Teplotní houpačka se bude odehrávat vždy

Teploty se střídaly vždy a někdy prostě dojde k zásadnímu ochlazení. Změnou v souvislosti se změnou klimatu ovšem je a bude fakt, že rychlé střídání teplot bude častější a významnější. V období, kdy budeme čekat teplo může být i podstatně tepleji. Naopak se může ale v důsledku tzv. kompenzace teplého období značně ochladit, což pro takové období nebude vůbec typické.

METEO AKTUALITY

Velmi teplé počasí, které panovalo v ČR minulý týden (byť ne vždy všude) je nyní kompenzováno počasím studeným. Ani jeden druh počasí teplotně neodpovídá normálu pro toto období. Minulý týden bylo obecně teplo, místy teploty přesahovaly 20°C, ojediněle dokonce letních 25°C. Takové teploty jsou vysoce nadprůměrné a nezvykle teplo nebylo jen u nás. Nyní máme za sebou citelné ochlazení, teploty klesly za jediný den o cca 10°C. Další sestup pokračuje a celkem jde o značný sestup teploty. Pokud budeme brát v potaz maxima do 22°C minulou neděli a do 7-8°C dnes či zítra, tak jde o rozdíl 14-15°C během 4-5 dnů. Toto počasí je pro změnu teplotně podprůměrné vůči normálu konce října.

A co dál, bude teplotní houpačka pokračovat?

Můžete tipovat, i když prognózy už mnoho naznačují. Oteplení na sebe nedá zas tak dlouho čekat a zima v ČR rozhodně nezačíná. Teplotní houpačka bude tedy pokračovat.  I když se v některých článcích na internetu můžete dočíst že se na nás valí mráz a sníh. Rozhodně se sníh nevalí na nižší výšky a ani na horách žádné přívaly nenastanou. O víkendu bude opět tepleji, maxima do 15-17°C. A to vše proto, aby se mohlo během dalšího týdne opět ochlazovat.