Předpověď teplotyPrognózy počasí

Teplé počasí vydrží do pondělí?

Hodnocení článku

Teplé počasí vydrží do pondělí, dnes teplota po dlouhé době poprvé přesáhla 20°C. Teplota se zvýšila v současné době díky příhodné synoptické situaci. Jižní až střední Evropu ovlivňuje poměrně rozsáhlá tlaková výše. Od jihu proniká na sever Evropy a tedy i do Evropy střední teplý vzduch. Toto počasí bývá v první dekádě října typické a jde o babí léto nebo případně o jedno z jeho konkrétních období vymezované právě současnými dny. Jedná se současně o poslední dny, kdy je četnější sluneční svit a vyšší teplota. Během podzimu totiž už nejsou vhodné podmínky co do ročního období, aby nevznikala významnější inverze teploty vzduchu. A s ní spojená nízká oblačnost, současně také častěji dochází k přílivům studeného vzduchu a vlivům významných cyklon s výskytem silného proudění.

Modely teplé období prodlužují, vydrží do pondělí

Poslední výstupy numerických modelů nevylučují, že teplé počasí v pondělí neskončí. Mělo by ještě nějaký den vydržet. Situace vlivu anticyklony s přílivem teplého vzduchu z jižních směrů by mohla být stabilnější. Zítřejší vliv slábnoucí studené fronty počasí nijak neovlivní. A opozdit by se mohla i hlavní studená fronta, která babí léto ukončí příští týden. Původní předpoklady ukazovaly frontu na začátek týdne. Pondělní počasí by bylo ještě teplé s přicházející změnou a přechodem fronty. V úterý by se podle této prognózy vrátila na hodnoty před oteplením, tedy zhruba na ty, které v ČR panovaly do včerejšího dne.

Novější předpovědi v úterý ochlazení neukazují, totéž platí o středě. Teplota by měla stále vystupovat do 20°C, s čímž počítá i nás včerejší Výhled na týden. Až po polovině týdne by se mělo začít od západu postupně ochlazovat. Samozřejmě musíme počítat s tím, že po tomto teplém období, ať potrvá méně či více dnů, přijde ochlazení postupně na nižší hodnoty teploty než před oteplením. Směřovat budeme k polovině října a v tuto dobu právě po posledních teplejších dnech nastává tzv. zlom počasí do pravého podzimu.

Teplé počasí vydrží do pondělí? Ensemble modelu GFS z 4.10.2022.

Obr. 1 Teplejší počasí vydrží do pondělí. Ensemble modelu GFS a vývoj teploty vzduchu v 850hPa a atmosférických srážek, zdroj: wetterzentrale.de

Aktuálně očekávaná maxima teploty vzduchu na další dny:

  • Čt 6.10.: 16 až 20°C, na J/JV 23°C (slabý vliv studené fronty)
  • Pá 7.10.: 18 až 22°C
  • So 8.10.: 17 až 21°C
  • Ne 9.10.: 15 až 19°C (vliv další slabé fronty)
  • Po 10.10.: 18 až 22°C
  • Út 11.10.: 16 až 20°C
  • St 12.10.: 15 až 19°C, na JV 21°C
  • Čt 13.10.: 13 až 17°C, na JZ/Z 11°C

Dny a hodnoty maxima teploty vzduchu uvedení kurzívou jsou předběžné a orientační, zde je možný vývoj předpovědi. Očekávaný vývoj a nárůst nejistoty vidíme na ensemblu modelu GFS zobrazeném na obrázku 1. Nejistota vývoje teploty vzduchu se zvyšuje zhruba do týdne.