Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ke konci týdne čekejme až 22°C

Hodnocení článku

Ke konci týdne čekejme až 22°C. Počasí babího léta, které u nás bývá velmi časté právě v první dekádě října, se letos odehraje. O tom už prognózy nějaký ten den “hovoří” a slýcháme to často z médií. I s odkazem na naše předchozí předpovědi se nyní podíváme podrobněji na předpověď teploty vzduchu v ČR od poloviny tohoto týdne a to nejen na tu maximální denní. Očekávat lze několik teplejších dnů, což pocítíme hlavně přes den při častějším slunečním svitu. V nočních hodinách samozřejmě takové teplo čekat nelze. Zejména v nejbližších dnech vlivem vyjasnění teplota v noci klesne k 5°C a ojediněle níže. S přílivem teplého vzduchu se zvýší i noční teplota, teplo ale v noci v tomto období čekat ani tak nemůžeme.

Ke konci týdne čekejme až 22°C, kdy můžeme čekat nejvyšší teplotu?

Zpočátku týdne mámě ještě přeci jen více oblačné a také chladnější počasí. Oteplení, jak už uvádíme i v jiných prognózách, nastane ve středu. To teplota dosáhne 20°C v maximech, ojediněle tuto hodnotu rovnou přesáhne. Ve čtvrtek už ale 20°C přesáhne místy a to zejména na jihovýchodě země s až 22-23°C. Velmi podobné hodnoty teploty čekáme v pátek, většinou maxima do 22°C. V sobotu ještě teplé počasí vydrží, teplota velmi podobná jako do pátku, o 1°C nižší teplotu skutečně nepocítíme s přičtením slunečného až polojasného počasí. Od neděle by se měla teplota ale začít snižovat, i když přesně ještě modely ono ochlazení po několikadenním babím létě nevidí. Každopádně začne podle stávajících předpokladů přibývat oblačnosti a měla by se přiblížit změna. Jak významná, to bude na upřesnění předpovědi během týdne.

Nejvyšší teplota vzduchu od středy do konce týdne:

  • St 5.10.: 16 až 20°C
  • Čt 6.10.: 18 až 22°C, na Z 16°C
  • Pá 7.10.: 18 až 22°C
  • So 8.10.: 17 až 21°C
  • Ne 9.10.: 13 až 17°C, na JV 20°C

Noční teplota v nejbližších dnech klesne na 10 až 5°C a ojediněle níže, hlavně na západě. V dalších dnech na 12 až 7°C nejčastěji.

Ke konci týdne čekejme až 22°C. Maxima teploty v Evropě na 5.10.2022.

Obr. 1 Ke konci týdne čekejme až 22°C. Předpověď maxim teploty v Evropě na středu 5.10.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Co přinese počasí babího léta?

Jak z definice této singularity počasí vyplývá, tak rozsáhlejší tlaková výše přesouvající se přes střední Evropu. A to s přílivem teplého vzduchu od jihovýchodu nejčastěji. V noci se přeci jen vzduch prochladí a vlivem zvýšené vlhkosti vzduchu při radiačním ochlazování v tomto ročním období místy vznikají ranní mlhy, které se brzy ale rozpouštějí. Takové počasí právě čekáme od poloviny týdne. Inverze která vznikne během noci není nijak mocná. A zároveň sluneční svit ještě není nejslabší, proto inverzi odbourá poměrně rychle a mlhy se rozpouštějí brzy. Vznikají zejména kolem větších vodních ploch, jako jsou například naše největší rybníky či vodní nádrže či řeky, nejčastěji pak s bohatým údolím.

TIP: Přečtěte si článek Radiační mlhy u nás.

Na tom, jak rychle se tlaková výše přesouvá přes střední Evropu a jak ovlivňují její působení další tlakové útvary, závisí délka tohoto druhu počasí, tedy babího léta. V případě letošní situace nás čeká několik málo teplých a slunných dnů, tedy dnů s ustáleným počasím. Období s nižší ranní teplotou a poměrně vysokou teplotou odpolední počítáme od středy. Vydrží pravděpodobně do soboty, poté přibude oblačnosti a počasí by se mělo začít měnit. Počátek nového týdne ale podle současné předpovědi zatím významné ochlazení nepřinese.