Tepleji, ale nikoli bez ranního mrazu

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším týdnu bude tepleji, ale nikoli bez ranního mrazu. Přeci jen dojde po polovině týdne ke krátkému ochlazení a při menší oblačnosti lze čekat slabý ranní mráz. Srážky přinese zpočátku týdne přísun vlhkého vzduchu a po polovině studená fronta.

Týden 19. až 26.4.2021

Předpověď

Hodně oblačnosti bude zejména první den týdne. Následně jí bude ubývat až na polojasno a srážky se budou vyskytovat jen ve formě místních přeháněk. Bude se oteplovat, teplota ale nedosáhne tak vysokých hodnot. Ochlazení lze čekat ve čtvrtek, nebude ale tak zásadní a nebude trvat nijak dlouho. Už na víkend se počasí vylepší a teplota se zvýší a to již i na vyšší hodnoty než tomu bude do středy. Maxima přesáhnou 15°C a v neděli se přiblíží i 20°C. Počasí bude více připomínat jaro, avšak zatím stabilně teplo nebude. Stále ale nebude teplota odpovídat normálu druhé poloviny dubna.

Zejména v pátek a místy ještě v sobotu bude ráno i v nížinách slabě mrznout. Teplota by mohla dosáhnout při vyjasnění i -3°C. Během víkendu se rychle oteplí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 1°C, po polovině týdne krátce +2 až -3°C
  • Nejvyšší teplota: 9 až 16°C, po polovině týdne 6 až 12°C a v závěru až 19°C
  • Průměrná teplota: 5 až 9°C, shrnutí období: Podprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm, shrnutí období: Podprůměrné

Synoptická situace závěr

Na naše území bude pronikat vlhčí vzduch v oblasti nízkého tlaku vzduchu. Kolem poloviny týdne bude mít na středoevropské počasí větší vliv vysoký tlak vzduchu. Příliv teplého vzduchu bude zesilovat a ve středu vrcholit. Ve čtvrtek tento ukončí přechod studené fronty od severozápadu. V závěru týdne se příliv teplého vzduchu obnoví.

Vegetační vývoj bude mírně pokračovat, sucho se bude ve svrchní vrstvě  rostoucí teplotou a spíše nižšími srážkami mírně rozvíjet. Sledujte upřesňovaný Výhled na týden a výstupové mapy numerických modelů je možné sledovat například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1036 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality