Tepleji, ale nikoli bez ranního mrazu

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším týdnu bude tepleji, ale nikoli bez ranního mrazu. Přeci jen dojde po polovině týdne ke krátkému ochlazení a při menší oblačnosti lze čekat slabý ranní mráz. Srážky přinese zpočátku týdne přísun vlhkého vzduchu a po polovině studená fronta.

Týden 19. až 26.4.2021

Předpověď

Hodně oblačnosti bude zejména první den týdne. Následně jí bude ubývat až na polojasno a srážky se budou vyskytovat jen ve formě místních přeháněk. Bude se oteplovat, teplota ale nedosáhne tak vysokých hodnot. Ochlazení lze čekat ve čtvrtek, nebude ale tak zásadní a nebude trvat nijak dlouho. Už na víkend se počasí vylepší a teplota se zvýší a to již i na vyšší hodnoty než tomu bude do středy. Maxima přesáhnou 15°C a v neděli se přiblíží i 20°C. Počasí bude více připomínat jaro, avšak zatím stabilně teplo nebude. Stále ale nebude teplota odpovídat normálu druhé poloviny dubna.

Zejména v pátek a místy ještě v sobotu bude ráno i v nížinách slabě mrznout. Teplota by mohla dosáhnout při vyjasnění i -3°C. Během víkendu se rychle oteplí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 1°C, po polovině týdne krátce +2 až -3°C
  • Nejvyšší teplota: 9 až 16°C, po polovině týdne 6 až 12°C a v závěru až 19°C
  • Průměrná teplota: 5 až 9°C, shrnutí období: Podprůměrné
  • Celkové srážky: 520mm, shrnutí období: Podprůměrné

Synoptická situace závěr

Na naše území bude pronikat vlhčí vzduch v oblasti nízkého tlaku vzduchu. Kolem poloviny týdne bude mít na středoevropské počasí větší vliv vysoký tlak vzduchu. Příliv teplého vzduchu bude zesilovat a ve středu vrcholit. Ve čtvrtek tento ukončí přechod studené fronty od severozápadu. V závěru týdne se příliv teplého vzduchu obnoví.

Vegetační vývoj bude mírně pokračovat, sucho se bude ve svrchní vrstvě  rostoucí teplotou a spíše nižšími srážkami mírně rozvíjet. Sledujte upřesňovaný Výhled na týden a výstupové mapy numerických modelů je možné sledovat například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality