Předpověď teplotyPrognózy počasí

Krátké babí léto

Hodnocení článku

Přichází ten pravý čas na počasí babího léta, jak píšeme v článku Co je to babí léto? Čekat lze sice jen krátké babí léto, ale několik málo pěkných dnů posledního velmi teplého počasí letošního roku nás čeká. Nejhezčí počasí vyjde na víkend, kdy se tlaková výše přesune přes střední Evropu a na naše území začne vrcholit příliv teplého vzduchu. Velmi teplé počasí skončí hned v úvodu nového týdne. Během týdne se dostaví citelnější ochlazení. Letní teplotu můžeme čekat hlavně v neděli, kdy se ocitneme před studenou frontou ve vrcholícím přílivu teplého vzduchu od východu. Po celý den převládne ještě slunečno nebo polojasno. Čeká nás krátké babí léto.

O víkendu teplo a slunečno, poté i bouřky

Krátké babí léto. Synoptická situace na 27.9.2021.

Obr. 1 Krátké babí léto. Synoptická situace na pondělí 27.9.2021 pro Evropu, studená fronta nad Francií a Severním mořem, zdroj: chmi.cz

Víkendové počasí je vhodné pro výlety do přírody. Odpoledne je třeba ale čekat dosti teplé počasí. Ráno se místy mohou objevit mlhy, hlavně v neděli. Teplota klesne na 14 až 9°C. Odpoledne můžeme čekat ale až 24°C v sobotu, v neděli i 26°C. V neděli večer začne přibývat na západě první, převážně vysoká, oblačnost. Ta souvisí se změnou, kterou lze čekat již během pondělí (obr. 1). Zatím nepůjde o žádné velké ochlazení, ale jen o přibývání frontální oblačnosti a výskyt srážek. Ty budou vzhledem k teplotě i v podobě bouřek. Začátek týdne přinese ještě teplé počasí, nepůjde již ale kromě pondělí o teplotu dosahující až k letním 25°C. V pondělí můžeme místy ještě dosažení 25°C očekávat a to hlavně v oblastech, kde se nebudou vyskytovat srážky. Pravděpodobně na severovýchodě a východě republiky. Zima ještě nebude ani na svátek Svatého Václava, tedy v úterý.

Krátké babí léto je záležitostí víkendu

Krátké babí léto. Maxima teploty na neděli 26.9.2021.

Obr. 2 Očekávaná maxima teploty na neděli 26.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

O babím létu nemůžeme hovořit déle než do neděle. A to z důvodu, že od nového týdne již nebude naše území pod vlivem tlakové výše. Počasí tedy nebude slunečné, ale místy se objeví převážně konvekční srážky. Po polovině týdne se dostaví další změna a citelněji se ochladí. Tím toto teplé období pravděpodobně definitivně skončí. Následně už můžeme očekávat podzimní teplotu a počasí. Průměrná teplota v ČR na konci září i na začátku října stále klesá. A i dlouhodobé odhady slibují, že během října bude navíc i o něco chladněji než činí dlouhodobý normál. Takže v závěru dalšího týdne už je třeba počítat s tím, že se teplota bude pohybovat trvale v nižších hodnotách. To poznáme zejména právě na denních maximech jejích hodnot.

Pokud synoptická situace a s ní spojený průběh počasí splní znaky babího léta v období přelomu září a října, jde o babí léto – tedy počasí babího léta. A není podstatné, zda takové období trvá dva dny nebo týden. Někdy je toto velmi krátké, jindy si poslední dny letního počasí v roce užíváme velmi dlouho. Letos se déle projevilo tzv. pozdní léto na začátku a v polovině září.