Prognózy počasíTýdenní výhledy

Teplota dále kolem nuly

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. I v dalším, posledním lednovém, týdnu zůstane teplota dále kolem nuly. Počasí se nijak zásadně nezmění. Maxima teploty vystoupí vyjma vyšší poloh mírně nad nulu, noční minima klesnou mírně pod bod mrazu. V závislosti na případném zmenšení oblačnosti půjde o silnější mráz. V první části týdne se očekává spíše inverzní ráz počasí, proto v nížinách čekejme často nízkou oblačnosti a případně i mlhavo. Teplotu tedy nižší, oproti horským oblastem s často zmenšenou oblačností. Tam pronikne teplejší vzduch tedy snáze. Po polovině týdne po přechodu studené fronty nastane ovšem ochlazení. Od vyšších poloh čekejme opět trvalý mráz, v ostatních polohách pak mírné ochlazení či spíše vzhledem k předchozí nižší teplotě zůstane teplota shodná a dále kolem nuly.

Teplota dále kolem nuly. Časté srážky a zimní teplota. Mokrý sníh v lese.

Týden 23. až 29.1.2023

Předpověď

Srážky po víkendu ustanou a čekáme anticyklonální počasí, avšak zimního typu. V nižších polohách se udrží často nízká oblačnost, případně lokální mlhy. Ty čekejme vzhledem k teplotě zejména v noci a ráno i mrznoucí. Srážky se objeví v podobě drobného sněžení z nízké oblačnosti. Během druhé poloviny týdne očekávejme změnu počasí a ukončení jeho inverzního rázu. Teplota vzduchu se v nižších výškách spíše nezmění, jak bývá v těchto situacích zvykem. Na horách se ale zásadněji ochladí a další srážky, které se opět čekají hlavně o víkendu, tam spadnou ve formě sněžení s tvorbou sněhové pokrývky. Sníh v nížinách během týdne částečně roztaje, v případě slabé vrstvy roztaje zcela. O víkendu opět místy napadne, podle současných předpokladů však opět přechodně a nepůjde o vyšší, ale spíše o nižší pokrývku.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 1 až -5°C, po polovině týdne -2 až -8°C a při vyjasnění -8°C
  • Nejvyšší teplota: 0 až 5°C a při mlze kolem 0°C, ke konci týdne -3 až 2°C
  • Průměrná teplota: -3 až 1°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 110mm/cm, hory 15cm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne se udrží nad centrální Evropou v pásu jihozápad až severovýchod Evropy vysoký tlak vzduchu, postupně slábnoucí. Ve čtvrtek přejde ve vyšším tlaku vzduchu naše území studená fronta od severozápadu. Za tou očekávání pokračování cyklonálního rázu počasí s přílivem o něco chladnějšího vzduchu.

Shrnutí: Teplotně čekáme počasí odpovídající dlouhodobému normálu pro konec ledna. Srážek spadne o něco méně, většinou však ve formě sněhu.

Závěr: Teplota dále kolem nuly

Pokračující spíše zimní ráz počasí, byť v nižších výškách bez trvalého mrazu s roztáváním dosavadní ležící sněhové pokrývky. Takové čekáme v ČR ohledně počasí poslední lednové dny. Teplota se čeká dále kolem nuly. Srážky se objeví méně často a omezí se na poslední dny týdne. V prvních dnech se očekávají jen velmi slabé srážky ve vyšších polohách. Podle aktuálních odhadů bude přelom ledna a února o něco teplejší než aktuálně předpovídaný týden a také spadne více srážek, s maximem na horách. Tam by mělo jít ale o sněhové srážky.

TIP: Aktualizovaný Výhled na týden sledujte na našem webu s novou předpovědí vždy v úterý, čtvrtek a neděli. Modelové mapy najdete například na webu tropicaltidbits.com.