Teplota dále kolem nuly

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. I v dalším, posledním lednovém, týdnu zůstane teplota dále kolem nuly. Počasí se nijak zásadně nezmění. Maxima teploty vystoupí vyjma vyšší poloh mírně nad nulu, noční minima klesnou mírně pod bod mrazu. V závislosti na případném zmenšení oblačnosti půjde o silnější mráz. V první části týdne se očekává spíše inverzní ráz počasí, proto v nížinách čekejme často nízkou oblačnosti a případně i mlhavo. Teplotu tedy nižší, oproti horským oblastem s často zmenšenou oblačností. Tam pronikne teplejší vzduch tedy snáze. Po polovině týdne po přechodu studené fronty nastane ovšem ochlazení. Od vyšších poloh čekejme opět trvalý mráz, v ostatních polohách pak mírné ochlazení či spíše vzhledem k předchozí nižší teplotě zůstane teplota shodná.

Týden 23. až 29.1.2023

Předpověď

Srážky po víkendu ustanou a čekáme anticyklonální počasí, avšak zimního typu. V nižších polohách se udrží často nízká oblačnost, případně lokální mlhy. Ty čekejme vzhledem k teplotě zejména v noci a ráno i mrznoucí. Srážky se objeví v podobě drobného sněžení z nízké oblačnosti. Během druhé poloviny týdne očekávejme změnu počasí a ukončení jeho inverzního rázu. Teplota vzduchu se v nižších výškách spíše nezmění, jak bývá v těchto situacích zvykem. Na horách se ale zásadněji ochladí a další srážky, které se opět čekají hlavně o víkendu, tam spadnou ve formě sněžení s tvorbou sněhové pokrývky. Sníh v nížinách během týdne částečně roztaje, v případě slabé vrstvy roztaje zcela. O víkendu opět místy napadne, podle současných předpokladů však opět přechodně a nepůjde o vyšší, ale spíše o nižší pokrývku.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 1 až -5°C, po polovině týdne -2 až -8°C a při vyjasnění -8°C
  • Nejvyšší teplota: 0 až 5°C a při mlze kolem 0°C, ke konci týdne -3 až 2°C
  • Průměrná teplota: -3 až 1°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 110mm/cm, hory 15cm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

V první polovině týdne se udrží nad centrální Evropou v pásu jihozápad až severovýchod Evropy vysoký tlak vzduchu, postupně slábnoucí. Ve čtvrtek přejde ve vyšším tlaku vzduchu naše území studená fronta od severozápadu. Za tou očekávání pokračování cyklonálního rázu počasí s přílivem o něco chladnějšího vzduchu.

Shrnutí: Teplotně čekáme počasí odpovídající dlouhodobému normálu pro konec ledna. Srážek spadne o něco méně, většinou však ve formě sněhu.

Závěr

Pokračující spíše zimní ráz počasí, byť v nižších výškách bez trvalého mrazu s roztáváním dosavadní ležící sněhové pokrývky. Takové čekáme v ČR ohledně počasí poslední lednové dny. Srážky se objeví méně často a omezí se na poslední dny týdne. V prvních dnech se očekávají jen velmi slabé srážky ve vyšších polohách. Podle aktuálních odhadů bude přelom ledna a února o něco teplejší než aktuálně předpovídaný týden a také spadne více srážek, s maximem na horách. Tam by mělo jít ale o sněhové srážky.

TIP: Aktualizovaný Výhled na týden sledujte na našem webu s novou předpovědí vždy v úterý, čtvrtek a neděli. Modelové mapy najdete například na webu tropicaltidbits.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality

Napsat komentář