Předpověď srážekPrognózy počasí

Víkendové počasí ve znamení sněžení

Hodnocení článku

Víkendové počasí ve znamení sněžení. Tato předpověď některé potěší, jiné naopak. Máme ovšem leden, polovinu zimní sezóny a takové počasí lze očekávat spíše než teplotu vystupující na 15°C a výše. Tedy mnohokrát i vyšší teplotu než na jaře. Sněžení očekávejme ve všech polohách a na celém území. Nejvíce sněhu napadne samozřejmě na horách, zejména na severu. Vzhledem k zimnímu počasí nutno čekat typické zejména dopravní komplikace. Studené počasí s častým mrazem uvede i příští týden, takže sněhová pokrývka se i v nížinách zatím udrží. Někde drží od středeční noci či rána, kdy v Čechách místy intenzivně sněžilo.

Víkendové počasí ve znamení sněžení: Nasněží na většině území, ale ne dramaticky, někde jen minimálně

Většinou zatažená obloha a k tomu často srážky. Vzhledem k teplotě pod nulou nebo v těsné blízkosti bodu mrazu půjde o sněžení. Sníh se udrží na povrchu i v nižších polohách, napadnou jednotky centimetrů. Podle aktuálních prognóz to vypadá, že více srážek spadne více srážek samozřejmě od vyšších poloh, zejména na severu území. Na horách čekáme trvalé sněžení, místy vydatnější. Na horách na S/SV/V to může být během víkendu až 30cm sněhu. Mimo hory půjde o úhrny nového sněhu do 10cm nejčastěji. Teplota vzduchu se v nížinách očekává kolem bodu mrazu, proto nutno čekat přes den mírné odtávání napadaného sněhu. V nočních hodinách čekejme mráz, proto částečně roztátý sníh zmrzne. Hrozí vznik zmrazků případně náledí. V příštím týdnu očekáváme teplotu vzduchu mírně nad nulou a v nížinách proto sníh roztaje. Od středních poloh se ovšem udrží.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 21.1.: -3 až 1°C

Ne 22.1.: -2 až 2°C

Po 23.1.: 0 až 4°C

Út 24.1.: 1 až 5°C

St 25.1.: 0 až 4°C

Čt 26.1.: -3 až 2°C

Víkend ve znamení sněžení. Akumulace nového sněhu na 72h.

Obr. 1 Víkendové počasí ve znamení sněžení. Akumulace nového sněhu za 3 dny do 23.1.2023, zdroj: wetter3.de

Na mapce obrázku 1 vidíme, že sněhové srážky v nejbližších dnech převládnou. Nijak dramaticky ovšem, jak se snaží ve svých článcích vyděsit mnohá média, samozřejmě nenasněží. I když na tzv. “kalamitu” stačí nějaký sníh na površích a určitě nebude od věci dávat na silnici i chodníku pozor, tak přívaly sněhu nás opravdu nečekají. více sněhu napadne jen od vyšších  poloh a to hlavně na severu. Tam to samozřejmě ovšem nic neobvyklého neznamená. Naopak tam je neobvyklou dosavadní častá absence sněhu.