Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí se během týdne vrátí

Hodnocení článku

Dnes teplota opět přesahuje tropických 30°C, studená fronta se blíží k našemu území. Ukončí současný příliv teplého až velmi teplého vzduchu. Ochlazení ale nepotrvá dlouho a tropické počasí se během týdne vrátí. Už ve čtvrtek teplota dosáhne ojediněle 30°C a zároveň ještě zítra tomu tak na některých místech bude také. A to hlavně v Čechách, přes které přejde fronta v noci a brzy ráno. I dopoledne tam již dojde k protrhávání oblačnosti a díky slunečnímu svitu se vzduch ještě více prohřeje. Maxima teploty tam mohou ojediněle 30°C dosáhnout. Nejvíce ochlazení pocítíme ve středu, avšak ne na celém území. I ve středu teplota dosáhne a přesáhne letních 25°C, na jihu Moravy i 30°C.

V pátek opět přes 30°C, tropické počasí se během týdne vrátí

Během druhé poloviny se opět oteplí, současně k nám začne pronikat vlhký vzduch. Takže se v horkém vzduchu začnou tvořit postupně, hlavně od pátku, četněji přeháňky a bouřky. Tyto ovlivní počasí velice lokálně. Maxima teploty vzduchu dosáhnou a mírně přesáhnou tropických 30°C. Ojediněle tropická teplota se očekává už ve čtvrtek, v pátek maxima teploty tropickou třicítku přesáhnou. O víkendu se mírně ochladí na letní teplotu. Konkrétní hodnoty teploty jsou z dnešního pohledu přibližné, výstupy numerických modelů se mění. S četnějším výskytem přeháněk a bouřek bude během dne teplota lokálně ovlivněna, zejména koncem týdne.

Tropické počasí se během týdne vrátí. Odchylka teploty na 29.7.2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na pátek 29.7.2022 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 26.7.: 25 až 30°C

St 27.7.: 23 až 27°C, na JJ/V Moravy 30°C

Čt 28.7.: 25 až 30°C

Pá 29.7.: 27 až 32°C

Od víkendu se teplota očekává v maximech nejčastěji kolem letních 25-26°C. Ochlazení modely naznačují opět krátce, uvidíme jaký tam bude další vývoj.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Mírná chladna z rána

K zítřejšímu 26. červenci se váže pranostika spojená se svatou Annou, kdy má být již chladno z rána. Tedy studenější noci a hlavní léto tak má končit. Uplatní se částečně po tomto dnu, chladnější očekávejme čtvrteční ráno s minimy teploty v Čechách 15 až 11°C. Zíta lze čekat zejména vlivem oblačnosti jedno z nejteplejších rán s minimy jen slabě pod 20°C. V dalších dnech druhé poloviny týdne se s přílivem teplého vzduchu opět rychle oteplí i v nočních hodinách.