Tropické počasí se během týdne vrátí

Hodnocení článku

Dnes teplota opět přesahuje tropických 30°C, studená fronta se blíží k našemu území. Ukončí současný příliv teplého až velmi teplého vzduchu. Ochlazení ale nepotrvá dlouho a tropické počasí se během týdne vrátí. Už ve čtvrtek teplota dosáhne ojediněle 30°C a zároveň ještě zítra tomu tak na některých místech bude také. A to hlavně v Čechách, přes které přejde fronta v noci a brzy ráno. I dopoledne tam již dojde k protrhávání oblačnosti a díky slunečnímu svitu se vzduch ještě více prohřeje. Maxima teploty tam mohou ojediněle 30°C dosáhnout. Nejvíce ochlazení pocítíme ve středu, avšak ne na celém území. I ve středu teplota dosáhne a přesáhne letních 25°C, na jihu Moravy i 30°C.

V pátek opět přes 30°C

Během druhé poloviny se opět oteplí, současně k nám začne pronikat vlhký vzduch. Takže se v horkém vzduchu začnou tvořit postupně, hlavně od pátku, četněji přeháňky a bouřky. Tyto ovlivní počasí velice lokálně. Maxima teploty vzduchu dosáhnou a mírně přesáhnou tropických 30°C. Ojediněle tropická teplota se očekává už ve čtvrtek, v pátek maxima teploty tropickou třicítku přesáhnou. O víkendu se mírně ochladí na letní teplotu. Konkrétní hodnoty teploty jsou z dnešního pohledu přibližné, výstupy numerických modelů se mění. S četnějším výskytem přeháněk a bouřek bude během dne teplota lokálně ovlivněna, zejména koncem týdne.

Tropické počasí se během týdne vrátí. Odchylka teploty na 29.7.2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu na pátek 29.7.2022 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Út 26.7.: 25 až 30°C

St 27.7.: 23 až 27°C, na JJ/V Moravy 30°C

Čt 28.7.: 25 až 30°C

Pá 29.7.: 27 až 32°C

Od víkendu se teplota očekává v maximech nejčastěji kolem letních 25-26°C. Ochlazení modely naznačují opět krátce, uvidíme jaký tam bude další vývoj.

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď teploty.

Mírná chladna z rána

K zítřejšímu 26. červenci se váže pranostika spojená se svatou Annou, kdy má být již chladno z rána. Tedy studenější noci a hlavní léto tak má končit. Uplatní se částečně po tomto dnu, chladnější očekávejme čtvrteční ráno s minimy teploty v Čechách 15 až 11°C. Zíta lze čekat zejména vlivem oblačnosti jedno z nejteplejších rán s minimy jen slabě pod 20°C. V dalších dnech druhé poloviny týdne se s přílivem teplého vzduchu opět rychle oteplí i v nočních hodinách.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality