Svatá Anna, chladna z rána

Hodnocení článku

Svatá Anna, chladna z rána. Jedna z pranostik, která patří mezi velmi známé. Váže se k 26. červenci a má za úkol naznačit, že léto postoupilo do své druhé poloviny a noci už nebývají tak teplé. Samozřejmě to nelze brát doslovně, neboť při určitých cirkulačních podmínkách dokáže teplota v noci i v srpnu neklesnout ani pod 20°C. Nicméně už se častěji stává, že klesá pod 10°C. Ochlazení se letos neuplatnilo přesně na tento den, naopak na naše území vrcholil příliv velmi teplého vzduchu. Zároveň převážila od západu velká oblačnost v souvislosti s přechodem studené fronty. Radiační ochlazování se tedy neuplatnilo. Další noci očekáváme chladnější, zejména při vyjasnění. Ochladí se i přes den a teplota již nedosáhne tak vysokých hodnot jako v minulých dnech.

V horských údolích nejméně 10°C, v nížinách tropická noc

Nejnižší teplotu vzduchu zpravidla zaznamenáme v ČR v oblastech horských údolích, zejména na Šumavě, v Jizerských horách, Krušných či Orlických horách. Dnes tato teplota byla ale také vysoká na poměry v těchto oblastech a neklesla pod 10°C. Nejchladněji bylo na Luční Boudě, v Orlickém Záhoří a na Jizerce. Zejména na východě se uplatnilo zpočátku noci ještě vyjasnění, minimum teploty tak bylo dosaženo již na počátku noci a nikoli ráno.

Nejnižší teplota v ČR:

10.1°C Luční Bouda

10.5°C Orlické Záhoří

11.9°C Kořenov – Jizerka, rašeliniště

V nížinách teplota místy neklesla pod 20°C a vyskytla se tak tzv. tropická noc. Nejtepleji bylo ve středních a severozápadních Čechách s minimem teploty velmi slabě nad 20°C, v Praze i více nad 20°C.

Obr. 1 Minima teploty vzduchu v ČR 26.7.2022, zdroj: chmi.cz

Nejvyšší minimum teploty v ČR:

21.3°C Praha-Libuš

20.5°C Doksany

20.2°C Čáslav a Kopisty

Na některých místech teplota klesla jen velmi slabě pod 20°C a do tropické noci nebylo daleko.  Na východě území snížilo teplotu ještě vyjasnění, které se uplatnilo déle do noci. Včera v maximech teplota místy přesáhla 34°C, nejvýše vystoupila v Plzni a to na 36.3°C, Dobřanech na 35.2°C a ve Staňkově na 35.1°C.

TIP: Naše stránka Aktuální teplota Vám je nápomocna při sledování aktuální teploty vzduchu nejen v ČR. Kdy konečně více zaprší? Sledujte stránky Předpověď srážekVýhled srážek.

Chladnější noci i dny

V dalších dnech nečekáme extrémní teplotu vzduchu, i v noci teplota klesne pod 15°C a při vyjasnění i na hodnotu kolem 10°C a to hlavně ve čtvrtek. Minima teploty se opět zvýší s koncem týdne zejména vlivem zvětšené oblačnosti. Přes den se naopak ochladí na hodnoty kolem 23-25°C při oblačném počasí doplněném místními přeháňkami a bouřkami. Tyto srážky částečně pomohou od největšího sucha s rizikem požárů v ČR, avšak sucho zatím nezažehnají. Do víkendu čekejme ale nevýznamné či žádné srážky a situace se suchem se tedy do té doby nezmění.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality