Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasí

Svatá Anna, chladna z rána

Hodnocení článku

Svatá Anna, chladna z rána. Jedna z pranostik, která patří mezi velmi známé. Váže se k 26. červenci a má za úkol naznačit, že léto postoupilo do své druhé poloviny a noci už nebývají tak teplé. Samozřejmě to nelze brát doslovně, neboť při určitých cirkulačních podmínkách dokáže teplota v noci i v srpnu neklesnout ani pod 20°C. Nicméně už se častěji stává, že klesá pod 10°C. Ochlazení se letos neuplatnilo přesně na tento den, naopak na naše území vrcholil příliv velmi teplého vzduchu. Zároveň převážila od západu velká oblačnost v souvislosti s přechodem studené fronty. Radiační ochlazování se tedy neuplatnilo. Další noci očekáváme chladnější, zejména při vyjasnění. Ochladí se i přes den a teplota již nedosáhne tak vysokých hodnot jako v minulých dnech. Projeví se svatá Anna, chladna z rána, avšak se zpožděním.

Svatá Anna, chladna z rána: V horských údolích nejméně 10°C, v nížinách tropická noc

Nejnižší teplotu vzduchu zpravidla zaznamenáme v ČR v oblastech horských údolích, zejména na Šumavě, v Jizerských horách, Krušných či Orlických horách. Dnes tato teplota byla ale také vysoká na poměry v těchto oblastech a neklesla pod 10°C. Nejchladněji bylo na Luční Boudě, v Orlickém Záhoří a na Jizerce. Zejména na východě se uplatnilo zpočátku noci ještě vyjasnění, minimum teploty tak bylo dosaženo již na počátku noci a nikoli ráno.

Nejnižší teplota v ČR:

10.1°C Luční Bouda

10.5°C Orlické Záhoří

11.9°C Kořenov – Jizerka, rašeliniště

V nížinách teplota místy neklesla pod 20°C a vyskytla se tak tzv. tropická noc. Nejtepleji bylo ve středních a severozápadních Čechách s minimem teploty velmi slabě nad 20°C, v Praze i více nad 20°C.

Svatá Anna, chladna z rána. Minima teploty vzduchu v ČR 26.7.2022.

Obr. 1 Minima teploty vzduchu v ČR 26.7.2022, zdroj: chmi.cz

Nejvyšší minimum teploty v ČR:

21.3°C Praha-Libuš

20.5°C Doksany

20.2°C Čáslav a Kopisty

Na některých místech teplota klesla jen velmi slabě pod 20°C a do tropické noci nebylo daleko.  Na východě území snížilo teplotu ještě vyjasnění, které se uplatnilo déle do noci. Včera v maximech teplota místy přesáhla 34°C, nejvýše vystoupila v Plzni a to na 36.3°C, Dobřanech na 35.2°C a ve Staňkově na 35.1°C.

TIP: Naše stránka Aktuální teplota Vám je nápomocna při sledování aktuální teploty vzduchu nejen v ČR. Kdy konečně více zaprší? Sledujte stránky Předpověď srážekVýhled srážek.

Chladna z rána v dalších dnech

V dalších dnech nečekáme extrémní teplotu vzduchu, i v noci teplota klesne pod 15°C a při vyjasnění i na hodnotu kolem 10°C a to hlavně ve čtvrtek. Přeci jen se uplatní svatá Anna, chladna z rána. Minima teploty se opět zvýší s koncem týdne zejména vlivem zvětšené oblačnosti. Přes den se naopak ochladí na hodnoty kolem 23-25°C při oblačném počasí doplněném místními přeháňkami a bouřkami. Tyto srážky částečně pomohou od největšího sucha s rizikem požárů v ČR, avšak sucho zatím nezažehnají. Do víkendu čekejme ale nevýznamné či žádné srážky a situace se suchem se tedy do té doby nezmění.