Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí se zatím nevrátí

Hodnocení článku

Topické počasí se zatím nevrátí. Mnozí už říkají “dost, letos už bylo tropů příliš”. Někteří mají rádi horké počasí, pravděpodobně ve dne, v noci. Zda nás ještě čeká tropické počasí můžeme konstatovat jen v rámci střednědobého výhledu a to učiníme prostřednictvím tohoto textu. Výhledově můžeme předpovídat jen pravděpodobnostně. Tedy podle obvyklého vývoje během září u nás a podle odhadů odchylek teploty vzduchu na další týdny. V tomto článku zůstaneme v horizontu přibližně dalšího týdne. Předpověď nehovoří o nijak vysoké teplotě, vypadá to, že tropická teplota se v ČR nyní vyskytovat nebude. Naopak modely předpokládají během následujícího týdne, po jehož polovině začíná září první podzimní měsíc z klimatologického hlediska, další snižování teploty. K ochlazení z krátce mírně tropického počasí dochází právě dnes, kdy od západu postupuje přes ČR studená fronta. Po jejím přechodu se teplota vzduchu v maximech udrží spíše kolem letních 25°C maximálně.

Zatím letní počasí, během nového týdne další ochlazení

Od západu se dnes ochlazuje a ochlazování v podobě přechodu studené fronty provázejí bouřky, na východě i silné. Od zítřka můžeme čekat letní teplotu, postupně maxima teploty ani letní hodnoty nedosáhnou. Další ochlazení se očekává po polovině týdne, tedy s prvním zářím. Další dny se jeví podle aktuálních výstupů numerických modelů chladnější. A to poznáme, jak bývá v září zvykem, také na noční a ranní teplotě. Na druhou stranu to neznamená, že se během září letní počasí nemůže vrátit. Zatím musíme s předpovídáním na další zářijové dny opatrně.

Tropické počasí se zatím nevrátí. Maxima teploty na 31.8.2022.

Maxima teploty vzduchu na středu 31.8.2022 před avizovaným ochlazením budou letní, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu příští týden:

Po 29.8.: 22 až 26°C

Út 30.8.: 23 až 27°C

St 31.8.: 22 až 26°C

Čt 1.9.: 19 až 23°C

Pá 2.9.: 18 až 22°C

So 3.9.: 19 až 23°C

Na území ČR se budou během týdne opět vyskytovat místy přeháňky a bouřky, zejména na studené frontě kolem jeho poloviny. S novým, prvním podzimním měsícem, nastane ochlazení. To ovšem neznamená, že se léto nevrátí. Tropické počasí se výhledově nevrátí určitě. Teplota vzduchu se příští týden naopak dostane na hodnoty kolem 20°C a to po delší době. Teplé noci také skončí, minima začnou klesat zejména při vyjasnění pod 10°C.