Tropické počasí se zatím nevrátí

Hodnocení článku

Topické počasí se zatím nevrátí. Mnozí už říkají “dost, letos už bylo tropů příliš”. Někteří mají rádi horké počasí, pravděpodobně ve dne, v noci. Zda nás ještě čeká tropické počasí můžeme konstatovat jen v rámci střednědobého výhledu a to učiníme prostřednictvím tohoto textu. Výhledově můžeme předpovídat jen pravděpodobnostně. Tedy podle obvyklého vývoje během září u nás a podle odhadů odchylek teploty vzduchu na další týdny. V tomto článku zůstaneme v horizontu přibližně dalšího týdne. Předpověď nehovoří o nijak vysoké teplotě, vypadá to, že tropická teplota se v ČR nyní vyskytovat nebude. Naopak modely předpokládají během následujícího týdne, po jehož polovině začíná září první podzimní měsíc z klimatologického hlediska, další snižování teploty. K ochlazení z krátce mírně tropického počasí dochází právě dnes, kdy od západu postupuje přes ČR studená fronta. Po jejím přechodu se teplota vzduchu v maximech udrží spíše kolem letních 25°C maximálně.

Zatím letní počasí, během nového týdne další ochlazení

Od západu se dnes ochlazuje a ochlazování v podobě přechodu studené fronty provázejí bouřky, na východě i silné. Od zítřka můžeme čekat letní teplotu, postupně maxima teploty ani letní hodnoty nedosáhnou. Další ochlazení se očekává po polovině týdne, tedy s prvním zářím. Další dny se jeví podle aktuálních výstupů numerických modelů chladnější. A to poznáme, jak bývá v září zvykem, také na noční a ranní teplotě. Na druhou stranu to neznamená, že se během září letní počasí nemůže vrátit. Zatím musíme s předpovídáním na další zářijové dny opatrně.

Tropické počasí se zatím nevrátí. Maxima teploty na 31.8.2022.

Maxima teploty vzduchu na středu 31.8.2022 před avizovaným ochlazením budou letní, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu příští týden:

Po 29.8.: 22 až 26°C

Út 30.8.: 23 až 27°C

St 31.8.: 22 až 26°C

Čt 1.9.: 19 až 23°C

Pá 2.9.: 18 až 22°C

So 3.9.: 19 až 23°C

Na území ČR se budou během týdne opět vyskytovat místy přeháňky a bouřky, zejména na studené frontě kolem jeho poloviny. S novým, prvním podzimním měsícem, nastane ochlazení. To ovšem neznamená, že se léto nevrátí. Tropické počasí se výhledově nevrátí určitě. Teplota vzduchu se příští týden naopak dostane na hodnoty kolem 20°C a to po delší době. Teplé noci také skončí, minima začnou klesat zejména při vyjasnění pod 10°C.