Letní přelom srpna a září

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekávat lze letní přelom srpna a září. Počasí se ohledně teploty vzduchu zmírní a maxima po většinu týdne nepřesáhnou letních 25°C. Mírně tepleji můžeme očekávat tentokrát v závěru týdne. Srážková činnost se odehraje méně často v podobě místních přeháněk a ojediněle bouřek. Srážek očekávejme oproti předchozímu týdnu o poznání méně. Začnou chladnější noci s minimem teploty i pod 10°C.

Týden 29.8. až 4.9.2022

Předpověď

Přelom srpna a září znamená současně klimatologicky přelom léta a podzimu. A končí období školních prázdnin a typických letních dovolených. Teplota vzduchu doposud často či velmi často přesahovala i tropických 30°C, občas jsme se setkali s horkým vzduchem po celou noc. Takové teplotě situace v dalších dnech přát nebude. Očekáváme po ochlazení teplotu do letních 25°C a v noci či ráno chladněji, při vyjasnění po polovině týdne i o poznání chladněji. Srážek čekejme méně, na obloze se častěji objeví slunečno až malá oblačnost. Na slabých frontách se oblačnost krátce zvětší. A ráno se objeví častěji mlhy, spíše ale půjde o typické krátkodobé brzké ranní mlhy v údolích větších toků především. Tyto se rozpustí velmi brzy.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 10°C, kolem poloviny týdne krátce 13 až 8°C
  • Nejvyšší teplota: 20 až 25°C, krátce kolem 20°C, a na konci týdne místy 27°C
  • Průměrná teplota: 15 až 18°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 210mm, na J/JV až 20mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Hřebe vysokého tlaku vzduchu určí počasí u nás na počátku a konci týdne. Půjde o tlakovou výší rozprostírající se nad severozápadní až postupně severní Evropou. V polovině týdne ovlivní počasí u nás slabší studená fronta. Za tou k nám pronikne krátce chladnější vzduchu. V závěru týdne k nám začne proudit teplý vzduch z východních směrů.

Po spadu významnějších srážek z minulých dnů musíme většinou konstatovat, že zásoba vláhy se zlepšila. V dalším týdnu nedojde k žádné větší změně vláhových podmínek díky nižší teplotě vzduchu. Absence srážek opět spíše způsobí v teplejších a slunných dnech slabý až mírný pokles vláhy. Též průtoky vodních toků očekáváme v týdnu klesající.

TIP: Sledujte náš pravidelně aktualizovaný Výhled na týden. Modelové mapy modelů lze sledovat například na webu Wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality