Prognózy počasíTýdenní výhledy

Letní přelom srpna a září

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekávat lze letní přelom srpna a září. Počasí se ohledně teploty vzduchu zmírní a maxima po většinu týdne nepřesáhnou letních 25°C. Mírně tepleji můžeme očekávat tentokrát v závěru týdne. Srážková činnost se odehraje méně často v podobě místních přeháněk a ojediněle bouřek. Srážek očekávejme oproti předchozímu týdnu o poznání méně. Začnou chladnější noci s minimem teploty i pod 10°C.

Letní přelom srpna a září. Slunečné počasí na sklonku léta.

Letní přelom srpna a září, typické slunné počasí na sklonku léta

Týden 29.8. až 4.9.2022

Předpověď

Přelom srpna a září znamená současně klimatologicky přelom léta a podzimu. A končí období školních prázdnin a typických letních dovolených. Teplota vzduchu doposud často či velmi často přesahovala i tropických 30°C, občas jsme se setkali s horkým vzduchem po celou noc. Takové teplotě situace v dalších dnech přát nebude. Očekáváme po ochlazení teplotu do letních 25°C a v noci či ráno chladněji, při vyjasnění po polovině týdne i o poznání chladněji. Srážek čekejme méně, na obloze se častěji objeví slunečno až malá oblačnost. Na slabých frontách se oblačnost krátce zvětší. A ráno se objeví častěji mlhy, spíše ale půjde o typické krátkodobé brzké ranní mlhy v údolích větších toků především. Tyto se rozpustí velmi brzy.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 10°C, kolem poloviny týdne krátce 13 až 8°C
  • Nejvyšší teplota: 20 až 25°C, krátce kolem 20°C, a na konci týdne místy 27°C
  • Průměrná teplota: 15 až 18°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 210mm, na J/JV až 20mm, odchylka období: mírně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Letní přelom srpna a září

Hřebe vysokého tlaku vzduchu určí počasí u nás na počátku a konci týdne. Půjde o tlakovou výší rozprostírající se nad severozápadní až postupně severní Evropou. V polovině týdne ovlivní počasí u nás slabší studená fronta. Za tou k nám pronikne krátce chladnější vzduchu. V závěru týdne k nám začne proudit teplý vzduch z východních směrů.

Po spadu významnějších srážek z minulých dnů musíme většinou konstatovat, že zásoba vláhy se zlepšila. V dalším týdnu nedojde k žádné větší změně vláhových podmínek díky nižší teplotě vzduchu. Absence srážek opět spíše způsobí v teplejších a slunných dnech slabý až mírný pokles vláhy. Též průtoky vodních toků očekáváme v týdnu klesající.

TIP: Sledujte náš pravidelně aktualizovaný Výhled na týden. Modelové mapy modelů lze sledovat například na webu Wxcharts.com.