Předpověď teplotyPrognózy počasí

Tropické počasí v závěru týdne

Hodnocení článku

Čeká nás tropické počasí v závěru týdne i na počátku toho dalšího. Maxima teploty dosáhnou a lehce přesáhnou 30°C. V tomto období to není neobvyklé, toto ustálené a velmi teplé počasí většinou však s chladnějšími rány přichází často. Příliv teplého vzduchu od východu nás čeká stabilně v několika dalších dnech. O víkendu začne sílit a teplota vzduchu dosáhne značně nadnormálních hodnot. Oteplení pocítíme i v nočních hodinách, kdy noci nutno čekat spíše teplejší než studené. Studenější noci bývají pro toto období však typičtější. Ty čekáme jen zpočátku tohoto týdne, o víkendu se předpokládá minimum teploty kolem 15°C a příští týden teplota klesne jen lehce pod 20°C. Milovníci teplého počasí si mohou užít poslední takové období letošní teplé části roku.

Tropické počasí v závěru týdne i na počátku dalšího

Tropické počasí v závěru týdne. Odchylky teploty vzduchu od normálu v Evropě na 9.9.2023.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu v závěru týdne v Evropě podle modelu GFS, zdroj: meteociel.fr

Velmi teplé počasí nás čeká od víkendu a přetrvá po většinu příštího týdne. Rozdílem oproti nadcházejícím dnům může být postupné přibývání oblačnosti. Nyní můžeme čekat většinou zcela jasné dny, což platí i o počátku dalšího týdne. Později začne oblaků ale přibývat. Zpět k teplotě vzduchu, jejíž průběh bude pravděpodobně nyní zajímat více. Očekávejme ho stále stoupající, kdy maxima teploty překročí letních 25°C zejména od čtvrtka a dosáhnou 30°C během víkendu. V současném období půjde spíše o kratší trvání výskytu vysoké teploty, avšak to nemění nic na tom, že počasí můžeme čekat velmi teplé. To se projeví postupně i na nočních minimech teploty vzduchu. Nejteplejší počasí čekáme do poloviny nového týdne, poté se ochladí, avšak zatím jen mírně. Podle dlouhodobého odhadu můžeme čekat velmi teplý a to mírně nadprůměrný i další zářijový týden.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

Čt 7.9.: 24 až 28°C

Pá 8.9.: 25 až 29°C

So 9.9.: 26 až 30°C

Ne 10.9.: 27 až 31°C

Po 11.9.: 27 až 31°C

Út a St 12. a 13.9.: 28 až 32°C

Pozvolné oteplování potrvá podle současných předpokladů do poloviny dalšího týdne. Poté by mělo dojít k ochlazení. Noční minima očekáváme kolem 15°C, od přelomu týdnů pak připomenou opět velmi teplé noci z období před zhruba třemi týdny, tedy ze srpna. Minima klesnou jen slabě pod 20°C a bude to záležitostí zejména níže položených a nejteplejších oblastí naší země. Odchylka teploty od normálu v denních maximech se očekává postupně většinou kolem +10°C. Vyšší než by měla bude samozřejmě i noční teplota.

Tlaková výše zablokuje západní cirkulaci

Příčinou tohoto ustáleného počasí, které nazýváme obecně počasím pěkným, bude stabilní anticyklona. Tato zablokuje nyní postup frontálních vln v západním proudění. K nám se dostane stabilně vzduch z východních směrů. Příliv teplého vzduchu zesílí právě ke konci týdne. Absence možnosti průniku frontálních vln spojených naopak s cyklonami od západu zabrání změně počasí. Zabrání totiž postupu studenějšího vzduchu od západu, který obsahuje současně vlhkost. Podobné situace mají většinou delší trvání a tato je jednou z nich. Zlom v počasí v podobě zde uvedené změny a tedy ukončení tohoto teplého a pěkného počasí samozřejmě nastane. Přesné datum jeho výskytu ovšem zatím zcela jasně stanovit v předpovědi nelze. Určitě se tak nestane do poloviny příštího týdne, tedy v horizontu dalších sedmi dnů.