Žádné velké teplo ani zima

Hodnocení článku

Poslední listopadové dny nás čeká poměrně ustálené počasí. Toto nijak z dlouhodobého normálu pro toto období vybočovat nebude. Nečeká nás žádné velké teplo ani zima. Počasí se mírně oteplilo po studeném až mrazivém vpádu vzduchu od severovýchodu z minulého víkendu. Jak již stručný výhled počasí z neděle vydaný v článku Studené počasí a na konci týdne oteplení naznačuje, zimní počasí nezůstane v ne horských polohách dlouho. Oteplení pokračuje i v současné době a významněji ho pocítíme během zítřka pozvolna od jihozápadu. To k nám pronikne ještě o něco teplejší vzduchu v převažujícím západním vlhčím proudění s převahou velké oblačnosti a poměrně častých srážek. Teplota vzduchu dosáhne nejvyšších hodnot na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Vystoupí v maximech do 10°C maximálně.

Na horách zimní počasí

Horké polohy budou mít v dalších dnech zimní ráz počasí. Srážky tam budou v drtivé většině případů sněhové, případně smíšené. Sněhová pokrývka se tam tedy udrží. Podobné platí o polohách vyšších, kde při přechodném oteplení, které se očekává zejména nyní na přelomu pracovní části týdne a víkendu, se objeví krátce i dešťové srážky. V posledních listopadových dnech by se mělo začít mírně ochlazovat. Sněžení se vrátí i do středních poloh.

Teplota vzduchu by se neměla ale i podle dlouhodobého výhledu počasí v nejbližší době zásadněji měnit. Nečeká nás tedy prozatím žádná výchylka v podobě významnějšího oteplení, ale ani ta směrem k ochlazení. V nočních hodinách očekáváme často teplotu kolem nuly a s tím spojený vznik náledí při mokrém povrchu. Záležet bude ale hodně na oblačnosti a tato se očekává často velká, jen přechodně bude na území ČR polojasno. Takže většinou mimo vyšší a horské polohy čekejme i v noci kladnou teplotu.

Ensemble modelu GFS na další dva týdny dopředu.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS na další dva týdny – průměrná teplota v hladině 850hP a srážky, zdroj: wetterzentrale.de.

Výhledově spíše ochlazování

Pokud se pro zajímavost podíváme na další výhled počasí a to na první prosincové dny, musíme podle současných výstupů modelů konstatovat podprůměrnou teplotu. Teplota vzduchu bude spíše klesat. Již od posledních listopadových dnech lze čekat průměrnou teplotu v 850hPa mírně pod dlouhodobým normálem. Současně na přelomu měsíců mírně přibude srážek. Tyto se čekají většinou od středních poloh a to již od 400m sněhové. V okrajových částech dne či spíše v noci mohou být smíšené či sněhové i níže. Sněhová pokrývka bude ležet či se navyšovat zejména od vyšších poloh. V polohách nižších můžeme čekat vzhledem k opětovně častějšímu poklesu teploty vzduchu na záporné hodnoty během noci vznik náledí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality

Napsat komentář