Žádné velké teplo ani zima

Hodnocení článku

Poslední listopadové dny nás čeká poměrně ustálené počasí. Toto nijak z dlouhodobého normálu pro toto období vybočovat nebude. Nečeká nás žádné velké teplo ani zima. Počasí se mírně oteplilo po studeném až mrazivém vpádu vzduchu od severovýchodu z minulého víkendu. Jak již stručný výhled počasí z neděle vydaný v článku Studené počasí a na konci týdne oteplení naznačuje, zimní počasí nezůstane v ne horských polohách dlouho. Oteplení pokračuje i v současné době a významněji ho pocítíme během zítřka pozvolna od jihozápadu. To k nám pronikne ještě o něco teplejší vzduchu v převažujícím západním vlhčím proudění s převahou velké oblačnosti a poměrně častých srážek. Teplota vzduchu dosáhne nejvyšších hodnot na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Vystoupí v maximech do 10°C maximálně.

Na horách zimní počasí

Horké polohy budou mít v dalších dnech zimní ráz počasí. Srážky tam budou v drtivé většině případů sněhové, případně smíšené. Sněhová pokrývka se tam tedy udrží. Podobné platí o polohách vyšších, kde při přechodném oteplení, které se očekává zejména nyní na přelomu pracovní části týdne a víkendu, se objeví krátce i dešťové srážky. V posledních listopadových dnech by se mělo začít mírně ochlazovat. Sněžení se vrátí i do středních poloh.

Teplota vzduchu by se neměla ale i podle dlouhodobého výhledu počasí v nejbližší době zásadněji měnit. Nečeká nás tedy prozatím žádná výchylka v podobě významnějšího oteplení, ale ani ta směrem k ochlazení. V nočních hodinách očekáváme často teplotu kolem nuly a s tím spojený vznik náledí při mokrém povrchu. Záležet bude ale hodně na oblačnosti a tato se očekává často velká, jen přechodně bude na území ČR polojasno. Takže většinou mimo vyšší a horské polohy čekejme i v noci kladnou teplotu.

Ensemble modelu GFS na další dva týdny dopředu.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS na další dva týdny – průměrná teplota v hladině 850hP a srážky, zdroj: wetterzentrale.de.

Výhledově spíše ochlazování

Pokud se pro zajímavost podíváme na další výhled počasí a to na první prosincové dny, musíme podle současných výstupů modelů konstatovat podprůměrnou teplotu. Teplota vzduchu bude spíše klesat. Již od posledních listopadových dnech lze čekat průměrnou teplotu v 850hPa mírně pod dlouhodobým normálem. Současně na přelomu měsíců mírně přibude srážek. Tyto se čekají většinou od středních poloh a to již od 400m sněhové. V okrajových částech dne či spíše v noci mohou být smíšené či sněhové i níže. Sněhová pokrývka bude ležet či se navyšovat zejména od vyšších poloh. V polohách nižších můžeme čekat vzhledem k opětovně častějšímu poklesu teploty vzduchu na záporné hodnoty během noci vznik náledí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality