Prognózy počasíTýdenní výhledy

Týden mrazu i sněžení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Zimní počasí bude ve všech polohách pokračovat a v polovině ledna nás čeká týden mrazu i sněžení. Zimní projevy počasí včetně nebezpečných jevů tak převládnou. Mráz bude během týdne i silný, sníh připadne či případně napadne i v nížinách. Tam se teplota zpočátku týdne dostane i slabě nad nulu, proto tam i nadále hrozí místy náledí a zmrazky. Během týdne bude mrznout i v nížinách celé dny.

Týden 11. až 17.1.2021

Předpověď

Týden mrazu i sněžení. Zasněžený strom.

Hodně oblačnosti a na celém území se sněžením lze čekat zejména v úterý. Poté se budou srážky objevovat spíše místy. Většinou bude při výskytu srážek teplota ale pod nulou nebo v blízkosti nuly, proto je třeba čekat tvorbu sněhové pokrývky. Vyjasnění se bude vyskytovat zejména během druhé poloviny týdne. Spojí se na většině území se sněhovou pokrývkou a vzniknou ideální podmínky pro výskyt silného mrazu. Základem bude zajisté mrazivé proudění, které bude zesilovat. Slábnutí mrazu modely celý tento týden postupně odsouvají a nyní ho předpokládají na první polovinu týdne následujícího.

Na tomto místě je třeba poznamenat, že původní předpoklad o nejteplejším počasí i s dešťovými srážkami na horách vůbec nevyšly. Takový průběh počasí se odhadoval ke konci prosince. Nakonec se situace vyvíjí zcela opačně a v údolích nás čeká velmi silný mráz. Možná půjde o teplotní vrchol letošní zimní sezóny, avšak nijak jistě to konstatovat nelze. Počasí nás dokáže překvapit totiž v tomto směru i v únoru. Navzdory původním předpokladům si několik dní užijeme na celém území pravé zimní počasí.

S oteplením v dalším týdnu jsou modely ovšem také stále opatrné, žádné zásadní čekat nelze. Jaký bude vývoj je ovšem ještě otázkou.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -3 až -10°C, po polovině týdne -6 až -12°C, na sněhu při delším vyjasnění -16°C. Nejvyšší teplota: -5 až 0°C, zpočátku krátce místy až +2°C a na konci týdne i kolem -5°C. Průměrná teplota: -5 až 0°C. Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 320cm, od vyšších poloh 1540cm a na severu i kolem 55cm. Shrnutí období: Průměrné*.

*Z hlediska srážek je třeba čekat větší rozdíly v úhrnech mezi nižšími a vyššími či horskými polohami. Na horách budou srážky trvalé a intenzivnější, v nížinách v závětří naopak spíše slabší.

Synoptická situace a závěr: Týden mrazu i sněžení

Zpočátku týdne ovlivní počasí v ČR vyšší tlak vzduchu, zasahující do střední Evropy z jižního Atlantiku. Během úterý postoupí do centrální Evropy frontální systém spojený s tlakovou níží se středem nad Skandinávií. Poté k nám zasáhne výběžek talkové výše ze Skandinávie, která se v této oblasti prosadí po přesunu cyklony k jihu až jihovýchodu. Vysoký tlak vzduchu bude určovat počasí v ČR po zbytek týdne.

Mnohé asi potěší, že nás čeká týden mrazu i sněžení. V některých situacích běžného pohybu nás takové počasí ovšem těšit nebude. Hlavní srážky spadnou v úterý v noci na středu. Sníh by měl připadnout nebo případně znovu napadnout i v nížinách. Na horách lze čekat větší příděl sněhu a to i 20-30cm/den, zejména na severu a východě. Pozor je třeba dávat nejen na nový sníh, ale i na náledí. Toto může být pod vrstvou sněhu i skryto. Ve druhé polovině týdne bude pokles teploty v nočních hodinách v konkrétním místě záležet na oblačnosti. Hlavně na vzniku nízké oblačnosti a mlh. Sledovat synoptickou situaci doporučujeme například na stránce dwd.de s předpovědí situace až na 108 hodin dopředu. Další předpovědní mapy tlaku nabízíme na stránce Předpověď tlaku.