Týden mrazu i sněžení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Zimní počasí bude ve všech polohách pokračovat a v polovině ledna nás čeká týden mrazu i sněžení. Zimní projevy počasí včetně nebezpečných jevů tak převládnou. Mráz bude během týdne i silný, sníh připadne či případně napadne i v nížinách. Tam se teplota zpočátku týdne dostane i slabě nad nulu, proto tam i nadále hrozí místy náledí a zmrazky. Během týdne bude mrznout i v nížinách celé dny.

Týden 11. až 17.1.2021

Předpověď

Hodně oblačnosti a na celém území se sněžením lze čekat zejména v úterý. Poté se budou srážky objevovat spíše místy. Většinou bude při výskytu srážek teplota ale pod nulou nebo v blízkosti nuly, proto je třeba čekat tvorbu sněhové pokrývky. Vyjasnění se bude vyskytovat zejména během druhé poloviny týdne. Spojí se na většině území se sněhovou pokrývkou a vzniknou ideální podmínky pro výskyt silného mrazu. Základem bude zajisté mrazivé proudění, které bude zesilovat. Slábnutí mrazu modely celý tento týden postupně odsouvají a nyní ho předpokládají na první polovinu týdne následujícího.

Na tomto místě je třeba poznamenat, že původní předpoklad o nejteplejším počasí i s dešťovými srážkami na horách vůbec nevyšly. Takový průběh počasí se odhadoval ke konci prosince. Nakonec se situace vyvíjí zcela opačně a v údolích nás čeká velmi silný mráz. Možná půjde o teplotní vrchol letošní zimní sezóny, avšak nijak jistě to konstatovat nelze. Počasí nás dokáže překvapit totiž v tomto směru i v únoru. Navzdory původním předpokladům si několik dní užijeme na celém území pravé zimní počasí.

S oteplením v dalším týdnu jsou modely ovšem také stále opatrné, žádné zásadní čekat nelze. Jaký bude vývoj je ovšem ještě otázkou.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: -3 až -10°C, po polovině týdne -6 až -12°C, na sněhu při delším vyjasnění -16°C. Nejvyšší teplota: -5 až 0°C, zpočátku krátce místy až +2°C a na konci týdne i kolem -5°C. Průměrná teplota: -5 až 0°C. Shrnutí období: Podprůměrné.

Celkové srážky: 320cm, od vyšších poloh 1540cm a na severu i kolem 55cm. Shrnutí období: Průměrné*.

*Z hlediska srážek je třeba čekat větší rozdíly v úhrnech mezi nižšími a vyššími či horskými polohami. Na horách budou srážky trvalé a intenzivnější, v nížinách v závětří naopak spíše slabší.

Synoptická situace a závěr

Zpočátku týdne ovlivní počasí v ČR vyšší tlak vzduchu, zasahující do střední Evropy z jižního Atlantiku. Během úterý postoupí do centrální Evropy frontální systém spojený s tlakovou níží se středem nad Skandinávií. Poté k nám zasáhne výběžek talkové výše ze Skandinávie, která se v této oblasti prosadí po přesunu cyklony k jihu až jihovýchodu. Vysoký tlak vzduchu bude určovat počasí v ČR po zbytek týdne.

Mnohé asi potěší, že nás čeká týden mrazu i sněžení. V některých situacích běžného pohybu nás takové počasí ovšem těšit nebude. Hlavní srážky spadnou v úterý v noci na středu. Sníh by měl připadnout nebo případně znovu napadnout i v nížinách. Na horách lze čekat větší příděl sněhu a to i 20-30cm/den, zejména na severu a východě. Pozor je třeba dávat nejen na nový sníh, ale i na náledí. Toto může být pod vrstvou sněhu i skryto. Ve druhé polovině týdne bude pokles teploty v nočních hodinách v konkrétním místě záležet na oblačnosti. Hlavně na vzniku nízké oblačnosti a mlh. Sledovat synoptickou situaci doporučujeme například na stránce dwd.de s předpovědí situace až na 108 hodin dopředu. Další předpovědní mapy tlaku nabízíme na stránce Předpověď tlaku.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality