Předpověď oblačnostiPředpověď teplotyPrognózy počasí

Teplé počasí místy pokazí mlhy

Hodnocení článku

Tento týden se již delší dobu očekává počasí s malou oblačností a vyšší teplotou než by v tomto období měla být. Nicméně máme období konce října a teplí počasí místy pokazí mlhy. Teplotní inverze mají v současné době dostatek času, aby přes noc vznikly. A mají hodně času k tomu, aby byly mocnější. Tím dochází společně se zvyšováním vlhkosti ke tvorbě mlh a nízké oblačnosti, tedy viditelné vlhkosti při dosažení nasycení vzduchu. Přízemní inverze jsou pro současné období typické. Odhadnout jejich vznik a hlavně chování, tj. trvání přes den, není snadné. V předpovědi se obecně uvádí, že se objeví ojediněle, místy a podobně mlhy nebo nízká oblačnost. Kde bude mlha a kde nízká oblačnost (mlhavý oblak ve výšce) závisí na hranici inverze a její mocnosti. Předpověď může díky moderním technologiím upřesnit, kde obecně lze čekat častější mlhy a kde se tyto udrží i celý den.

Mlh přibude, teplota v takových případech zůstane níže

Teplé počasí nás skutečně čeká, příliv teplého vzduchu v přecházející tlakové výši přes střední Evropu po přechodu rozpadající se studené fronty nastane. Ale tento se bude právě odehrávat postupně častěji do vyšších nadmořských výšek. To znamená, že na horách nás čeká v noci a ráno typických mráz a odpoledne i přes 10°C. V nížinách při oblačnosti mrznout nebude, ale přes den se teplota nemusí přes 10°C dostat. Zde postačí, když se mlha rozpustí příliš pozdě. To je v současné době například i kolem 14. hodiny, poté se vzduch nestačí již příliš prohřát. Nutno dodat, že současné období je pro významné inverze již typické. Celodenní mlhy a nízká oblačnost bývají časté, letos jich ale zatím příliš nebylo.

Mlhy vzniknou v noci na zítřek již podstatně četněji než tomu bylo doposud. Vznikat začnou již v první polovině noci a ráno je lze čekat nad rozsáhlejšími oblastmi než tomu bylo doposud. Zejména půjde o naše největší vodní plochy v podobě hlavních vodních toků, které mlhy lemují na podzim či v zimě často. Mlhy mohou být i mrznoucí, neboť teplot v noci na bod mrazu klesnout může. Velmi brzy se obnoví mlhy zítra a to již během pozdějšího večera. Tedy tam, kde se ve dne alespoň krátce rozpustí. Mohou být místa, kde to nestihnou.

Teplé počasí místy pokazí mlhy. Předpověď oblačnosti podle modelu GFS na 28.10.2021 5h.

Obr. 1 Předpověď oblačnosti podle modelu GFS na 28.10.2021 5h, zdroj: wetter3.de

Teplé počasí místy pokazí mlhy. Předpověď oblačnosti podle modelu Aladin na 28.10.2021 5h.

Obr. 2 Mlhy místy pokazí teplé počasí. Předpověď oblačnosti podle modelu Aladin na 28.10.2021 5h, zdroj: chmi.cz

Teplota vzduchu se dostane od zítra i nad 15°C, ale pouze místy. Místy zůstane studený vzduch a slabý sluneční svit nestačí během dne tento studený vzduch (přízemní inverzi) odbourat. Tím nedojde k rozpuštění mlhy či nízké oblačnosti Stratus. V takových případech je nutné čekat studené odpoledne a během celého dne malé změny teploty. Teplota zůstane o několik stupňů nižší než za slunečního svitu.

Předpověď vzniku a chování mlh je obtížná, místy pokazí mlhy teplé počasí

A předpověď mlhy či nízké oblačnosti? Tu globální modely příliš nezvládají (obr. 1). Model GFS ukazuje na čtvrteční 5. hodinu ranní zcela jasno na celém území ČR. S mlhami jednoduše nepočítá, není schopen vypočítat jejich vznik neboť nezná lokální podmínky. Dobře vyvinuté regionální modely předpoví mlhy celkem dobře (obr. 2), například Aladin v současné době po několika vylepšeních. Samozřejmě mnohdy může ukazovat, že se mlha rozpustí a ona v lokalitě zrovna zůstane celý den. Je to obtížná předpověď i se znalostí lokálních podmínek. Například kde zůstane mlha či oblačnost nízkého patra na sváteční čtvrtek do odpoledne je otázkou. Při slunečním svitu by měl být tento den velmi teplý. Zpočátku dne je ale nutné s mlhami často počítat nyní každý den.

Teoretické informace o mlhách najdete v článku Charakteristiky mlh. O procesu vzniku radiačních mlh pak v článku Radiační mlhy u nás.