Předpověď větruPrognózy počasí

Typická lednová vichřice

Hodnocení článku

O víkendu nás čeká typická lednová vichřice, trochu připomene Kyrill před 15 lety případně další podobné. Ty zasáhly naše území zejména v únoru 2020. Při silné aktivitě Atlantiku, kterou máme právě v těchto dnech, je toto počasí zcela typické. Nemusíme se bát, že se zopakují během tohoto víkendu nárazy větru jako 18. a 19. ledna 2007. Nicméně foukat bude skutečně hodně a nutno dbát bezpečnosti. Silný vítr v noci na včerejšek a včera zpočátku dne byl slabým odvarem. Dnes večer začne od západu foukat opravdu velmi silně. A to nejen na horách, ale i v nejnižších nadmořských výškách. Ten rozdíl v intenzitě nárazů mezi hřebenovými oblasti hor a naprostými nížinami čekejme malý. Očekávat nutno plošně silný až velmi silný vítr s četnými nárazy. Veškeré předměty, které se mohou uvolnit a pohybovat nutno mít stále zajištěny. Případně je zkontrolovat a zajistit.

Typická lednová vichřice, přinese ji cyklona zvaná Nadia

Typická lednová vichřice. Synoptická situace na 29.1.2022 na cyklona Nadia.

Obr. 1 Typická lednová vichřice a její příčiny. Synoptická situace na 29.1.2022 a poloha TN “Nadia”, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Další jméno tlakové níže, které prolétne médii a zřejmě některými již prolétlo zní “Nadia”. Cyklona pojmenovaná podle německého Institutu pro meteorologii se dnes přesouvá přes severní Atlantik ke Skandinávii. Tam se prohlubuje a blíží k pobřeží Skandinávie. Nad území Skandinávie dosáhne minima tlaku ve svém středu a to 965hPa, takže půjde o dosti hlubokou cyklonu. Na protější straně, v jihozápadní i západní Evropě po Británii se rozkládá trvale vysoký tlak vzduchu. To napovídá tomu, že v oblasti mezi útvary, tedy ve střední Evropy zesílí proudění. Převažující západní proudění se silnými poryvy větru. Samozřejmě s cyklonou se pojí frontální systém. Teplá fronta přinese spíše rovnou déšť, jen na hory sněžení. Studená fronta dorazí pozdě večer a přinese mírné ochlazování.

Obě fronty se projeví velkou oblačností a srážkami, zejména teplá déletrvajícími a plošnými. A právě před studenou frontou, v oblasti jejího přechodu i za ní zesílí zmíněné západní proudění. Tryskové proudění bude významné a jeho pás z Atlantiku zasahuje nad naše území. Objeví se typická lednová vichřice. Jak píšeme již v článku Silný vítr do konce týdne. Zcela poslední ale tento silný vítr v současné době nebude, únor nás přivítá v úterý dalším zesílením větru a očekává se typická lednová vichřice.

Jaké nárazy větru můžeme čekat a kdy dosáhne vítr maxima?

Typická lednová vichřice. Nárazy větru na 30.1.2022 10h podle modelu Aladin.

Obr. 2 Typická lednová vichřice. Poryvy větru a jeho směr k 30.1.2022 10h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Odpověď na tuto otázku zajímá nyní asi většinu z vás. Maxima dosáhnou poryvy větru zejména od noci na neděli, tj. od sobotních 22 hodin. Poryvy přetrvají výrazné celou noc na neděli a mimo horské oblasti by měly být ještě o něco významnější v neděli dopoledne a kolem poledne. Na hřebenech hor to vypadá na maximum nárazů dříve. Silný vítr poznamená ale prakticky celou neděli, kromě pozdějšího večera. To značně od západu slábnout a obecně vítr s nárazy postupně i ustávat.

Nárazy očekáváme podle modelových podkladů opravdu plošně od 15 do 25m/s, místy a to i v nížinách kolem 30-32m/s, na hřebenech hor však i 40-45m/s. Ten maximální náraz bývá většinou spíše vyšší a jde o krátkodobě extrémní poryv větru. Ale na nížiny půjde skutečně o nebezpečný vítr a to stabilněji silný s oněmi výchylkami v podobě nárazů, tedy krátce ještě vyšších rychlostí. Nutno dodat, že tyto situace jsou v chladné části roku běžné. V zimách s převahou významného atlantického proudění, které generuje významné cyklony, jde v poslední době o časté situace. To asi zaznamenal každý z vás. Některé zimy jsou chudší na silný vítr, jiné naopak.

Čeká nás další lednová vichřice příští týden?

Asi vás předběžně zajímá i to, zda se vichřice zopakuje. To bývá také častý vývoj, že většinou se vyskytnou dvě po sobě přicházející situace s významnými poryvy větru. Ať už v roce 2007 (první méně významná 12. ledna) nebo v jiných letech (2017, 2018 i 2020) se tak stalo. Ale spíše s odstupem 7-14 dnů. Příští týden během úterý skutečně při postupu další cyklony severní drahou vítr zesílí a očekávat lze opět i silný vítr a to po celou středu. Modely, byť je situace zatím ještě trochu dále, ukazují nižší hodnoty nárazů větru než nyní v neděli. O silný vítr ale místy pravděpodobně půjde.