Silný vítr do konce týdne

Hodnocení článku

Od dneška musíme čekat silný vítr do konce týdne. Vítr lze očekávat převážně od západu a jeho rychlost dosáhne poměrně plošně na území ČR včetně nížin velkých rychlostí, zejména v nárazech. Čeká nás tedy další situace významných poryvů větru, které mohou způsobit opět i vážné důsledky a komplikace. Zejména v lesnictví, energetice a dopravě. Pozor ale i na pohyb běžně po ulici. Nutno zajistit veškeré předměty, které se mohou uvolnit a pohybovat. To platí zejména o jeřábech a dalších předmětech, které nemusejí být zcela stabilní a čnějí do větší výšky. Určitě bude na místě pokud možno nepohybovat se pod jakýmikoli vysokými předměty nebo tam, kde může něco spadnout. Rozhodně nevstupovat v době výskytu silného větru po vyšší stromy nebo dokonce do lesů V lesích jsou mnohde stromy narušeny v důsledku kůrovcové kalamity.

Silný vítr do konce týdne. Vítr na 30.1.2022.

Obr. 1 Předpověď směru a rychlosti větru s nárazy podle Modelu Aladin na 30.1.2022, zdroj: chmi.cz

Dvě vlny silného větru

Silný vítr zesiluje již dnes během odpoledne. Čekáme tzv. první vlnu silného větru, která se naplno projeví v noci na zítřek a zítra. zítra k večeru začne vítr slábnout a přechodně ustane, takže noc na sobotu můžeme čekat klidnější. Každopádně nejedná se o jediný silný vítr. Další situace se odehraje v noci na neděli a v neděli, kdy vítr znovu zesílí. Nárazy větru západního směru více méně plošně čekejme od 15 do 25m/s, ojediněle vyšší. Na horách pak i přes 30m/s.

Poté vítr zesílí opět během sobotního odpoledne od západu. Nárazy by měly dosáhnout plošněji vyšších hodnot, alespoň podle současných prognóz. A to 20 až 30m/s i mimo vyšší nadmořské výšky. Na horách by v hřebenových partiích podle současných výpočtů mohly nárazy větru přesáhnout i 35m/s, ojediněle 40m/s. Pravděpodobně na exponovaných místech půjde i o vyšší nárazy, byť velmi krátce. Avšak situace se zařadí mezi nejvýznamnější se silným větrem v posledních letech.

Silný vítr do konce týdne. Jet stream na 28.1.2022.

Obr. 2a Jet stream na 28.1.2022, zdroj: netweather.tv

Silný vítr do konce týdne. Jet stream na 30.1.2022.

Obr. 2b Jet stream na 30.1.2022, zdroj: netweather.tv

Příčiny silného větru

Jednoznačně výskyt významného pásu tryskového proudění (jet stream), které v pásu zasáhne právě v těchto větrných situacích nad naše území (obr. 2 a 3). Synoptickou příčinou bude opět vznik velkého tlakového gradientu nad centrální Evropou a to opakovaně při postupu významných cyklon severně. Cyklony postoupí přes Skandinávii směrem k východu až jihovýchodu. Tím vznikne mezi jimi a vysokým tlakem, který se stále udržuje nad jihozápadní Evropou, významný tlakový gradient. Tento se bude zvýrazňovat právě při situacích, kdy hluboké cyklony projdou drahou přes Skandinávii a přiblíží se anticykloně. V takových případech právě v převažující západní cirkulaci zesílí u nás v okolí vítr.

Obr. 3 Synoptická situace na 30.1.2022 13h, zdroj: dwd.de

Silný vítr se vrátí příští týden

Příliš si neodpočineme od větru a určitě ne od aktivity Atlantiku, tedy od západního proudění. Jak píšeme v minulém článku Chvíli sníh a poté déšť, jak to bude se zimou? Zimní počasí tedy krátce za studenými frontami můžeme čekat i mimo vyšší polohy. Například po přechodu dnešní studené fronty. Nicméně se v rychlém sledu dostane do střední Evropy další frontální systém. Ten způsobí svojí teplou frontou opět změnu vzduchových hmot. Silný vítr se vrátí opět v úterý, kdy se další pás významného jet streamu nad Atlantikem dostane nad střední Evropu. Postupovat bude totiž přes sever Evropy další tlaková níže. Tento trend počasí můžeme čekat i nadále, větrnější, i když už podstatně méně, počasí čekejme i po zbytek dalšího týdne. Stále nás čeká aktivita Atlantiku (kladná fáze NAO).

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality