Předpověď větruPrognózy počasí

Silný vítr do konce týdne

Hodnocení článku

Od dneška musíme čekat silný vítr do konce týdne. Vítr lze očekávat převážně od západu a jeho rychlost dosáhne poměrně plošně na území ČR včetně nížin velkých rychlostí, zejména v nárazech. Čeká nás tedy další situace významných poryvů větru, které mohou způsobit opět i vážné důsledky a komplikace. Zejména v lesnictví, energetice a dopravě. Pozor ale i na pohyb běžně po ulici. Nutno zajistit veškeré předměty, které se mohou uvolnit a pohybovat. To platí zejména o jeřábech a dalších předmětech, které nemusejí být zcela stabilní a čnějí do větší výšky. Určitě bude na místě pokud možno nepohybovat se pod jakýmikoli vysokými předměty nebo tam, kde může něco spadnout. Rozhodně nevstupovat v době výskytu silného větru po vyšší stromy nebo dokonce do lesů. V lesích jsou mnohde stromy narušeny v důsledku kůrovcové kalamity.

Silný vítr do konce týdne. Vítr na 30.1.2022.

Obr. 1 Silný vítr čekejme do konce týdne. Předpověď směru a rychlosti větru s nárazy podle Modelu Aladin na 30.1.2022, zdroj: chmi.cz

Dvě vlny silného větru

Silný vítr zesiluje již dnes během odpoledne a čekáme ho do konce týdne. Čekáme tzv. první vlnu silného větru, která se naplno projeví v noci na zítřek a zítra. zítra k večeru začne vítr slábnout a přechodně ustane, takže noc na sobotu můžeme čekat klidnější. Každopádně nejedná se o jediný silný vítr. Další situace se odehraje v noci na neděli a v neděli, kdy vítr znovu zesílí. Nárazy větru západního směru více méně plošně čekejme od 15 do 25m/s, ojediněle vyšší. Na horách pak i přes 30m/s.

Poté vítr zesílí opět během sobotního odpoledne od západu. Nárazy by měly dosáhnout plošněji vyšších hodnot, alespoň podle současných prognóz. A to 20 až 30m/s i mimo vyšší nadmořské výšky. Na horách by v hřebenových partiích podle současných výpočtů mohly nárazy větru přesáhnout i 35m/s, ojediněle 40m/s. Pravděpodobně na exponovaných místech půjde i o vyšší nárazy, byť velmi krátce. Avšak situace se zařadí mezi nejvýznamnější se silným větrem v posledních letech.

Silný vítr do konce týdne. Jet stream na 28.1.2022.

Obr. 2a Jet stream na 28.1.2022, zdroj: netweather.tv

Silný vítr do konce týdne. Jet stream na 30.1.2022.

Obr. 2b Jet stream na 30.1.2022, zdroj: netweather.tv

Příčiny silného větru

Jednoznačně výskyt významného pásu tryskového proudění (jet stream), které v pásu zasáhne právě v těchto větrných situacích nad naše území (obr. 2 a 3). Synoptickou příčinou bude opět vznik velkého tlakového gradientu nad centrální Evropou a to opakovaně při postupu významných cyklon severně. Cyklony postoupí přes Skandinávii směrem k východu až jihovýchodu. Tím vznikne mezi jimi a vysokým tlakem, který se stále udržuje nad jihozápadní Evropou, významný tlakový gradient. Tento se bude zvýrazňovat právě při situacích, kdy hluboké cyklony projdou drahou přes Skandinávii a přiblíží se anticykloně. V takových případech právě v převažující západní cirkulaci zesílí u nás v okolí vítr.

Obr. 3 Synoptická situace na 30.1.2022 13h, zdroj: dwd.de

Silný vítr do konce týdne, příští týden se opět vrátí

Příliš si neodpočineme od větru a určitě ne od aktivity Atlantiku, tedy od západního proudění. Jak píšeme v minulém článku Chvíli sníh a poté déšť, jak to bude se zimou? Zimní počasí tedy krátce za studenými frontami můžeme čekat i mimo vyšší polohy. Například po přechodu dnešní studené fronty. Nicméně se v rychlém sledu dostane do střední Evropy další frontální systém. Ten způsobí svojí teplou frontou opět změnu vzduchových hmot. Silný vítr se vrátí opět v úterý, kdy se další pás významného jet streamu nad Atlantikem dostane nad střední Evropu. Postupovat bude totiž přes sever Evropy další tlaková níže. Tento trend počasí můžeme čekat i nadále, větrnější, i když už podstatně méně, počasí čekejme i po zbytek dalšího týdne. Stále nás čeká aktivita Atlantiku (kladná fáze NAO).