Prognózy počasíTýdenní výhledy

Vlhký začátek února, na horách sněžení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekává se vlhký začátek února, na horách půjde o sněžení s jeho akumulací. Mimo hory se i nadále budou střídat srážky dešťové, smíšené i krátce sněhové. V nížinách půjde většinou o déšť nebo smíšené srážky. Srážek očekáváme hodně na počátku týdne a poté na jeho konci. Stále setrvá velice aktivní západní proudění s postupem četných frontálních systémů spojených s cyklonami. Některé cyklony mohou být opět významné a projeví se i zesílením větru s nárazy, podobně jako na konci týdne předchozího. Čeká nás vlhký začátek února.

Týden 31.1. až 6.2.2022

Předpověď

Vlhký začátek února. Zatažené počasí v zimě bez sněhu.

Vlhký začátek února, často hodně oblačné počasí.

Hodně oblačnosti nás provede i prvními dny února a s oblačností se pojí i četné srážky. Ty očekáváme v různém skupenství v mimo horských polohách vlivem neustálého kolísání teploty kolem bodu mrazu. Přes den očekávejme teplotu podobně nad bodem mrazu jako doposud. V noci při chladnějších přílivech mírně pod nulou, naopak při větru a teplejším proudění i celou noc nad nulou. Řeč je samozřejmě o ne horských polohách. Stále nás čeká velká aktivita atlantického proudění s významným přenosem vlhkosti do vnitrozemí Evropy a také s teplejším vzduchem oproti v tomto období poměrně častých opačných cirkulací.

Sněhové srážky se objeví v nížinách velmi krátce, stejně jako doposud. Na horách se mohou ke konci týdne krátce naopak objevit smíšené srážky. A to hlavně v polohách do 1000m n.m., výše očekávejme určitě sněžení. Příliv teplejšího vzduchu se ale očekává právě ke konci týdne krátce významnější s intenzivním západním prouděním. Protrhávání oblačnosti se předpokládá opět velmi přechodně, ve svižném sledu za sebou čekejme postup systémů front či samotných frontálních vln. Výhledově to nevypadá na změnu ani v příštím týdnu, silná převaha západního přenosu s kladným NAO indexem ukazujícím intenzitu tohoto proudění přetrvá. Shodují se na tom aktuální i předchozí prognózy z tohoto týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -2°C, při chladnějším proudění -5°C.
  • Nejvyšší teplota: 0 až 5°C,v závěru týdne místy 8°C a zpočátku krátce do 3°C.
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 540mm, vyšší a horské polohy 4090cm, odchylka období: mírně nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Vlhký začátek února

Po celý týden můžeme očekávat postup frontálních vln v převážně svižném západním až severozápadním proudění s přenosem významné vlhkosti. Systémy souvisí s cyklonami, které při postupu severní drahou způsobí vyšší tlakový rozdíl ve střední Evropě. O něco chladnější vzduch k nám pronikne v první polovině týdne, naopak ke konci týdne půjde o mírně teplejší proudění.

Stále půjde o teplotně nadnormální období vůči průměru pro začátek února. Srážek spadne ale více, zejména od středních a vyšších poloh. To pokládáme za dobrou zprávu, byť kapalné srážky zcela nenahradí vláhu v polohách bez sněhové pokrývky. Od vyšších poloh sněhová pokrývka naroste, zatím je dosti podprůměrná. Vývoj srážek můžete sledovat na naší stránce Aktuální srážky. Předpovědní mapy najdete například na serveru wetterzentrale.de.