Vlhký začátek února, na horách sněžení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekává se vlhký začátek února, na horách půjde o sněžení s jeho akumulací. Mimo hory se i nadále budou střídat srážky dešťové, smíšené i krátce sněhové. V nížinách půjde většinou o déšť nebo smíšené srážky. Srážek očekáváme hodně na počátku týdne a poté na jeho konci. Stále setrvá velice aktivní západní proudění s postupem četných frontálních systémů spojených s cyklonami. Některé cyklony mohou být opět významné a projeví se i zesílením větru s nárazy, podobně jako na konci týdne předchozího.

Týden 31.1. až 6.2.2022

Předpověď

Hodně oblačnosti nás provede i prvními dny února a s oblačností se pojí i četné srážky. Ty očekáváme v různém skupenství v mimo horských polohách vlivem neustálého kolísání teploty kolem bodu mrazu. Přes den očekávejme teplotu podobně nad bodem mrazu jako doposud. V noci při chladnějších přílivech mírně pod nulou, naopak při větru a teplejším proudění i celou noc nad nulou. Řeč je samozřejmě o ne horských polohách. Stále nás čeká velká aktivita atlantického proudění s významným přenosem vlhkosti do vnitrozemí Evropy a také s teplejším vzduchem oproti v tomto období poměrně častých opačných cirkulací.

Sněhové srážky se objeví v nížinách velmi krátce, stejně jako doposud. Na horách se mohou ke konci týdne krátce naopak objevit smíšené srážky. A to hlavně v polohách do 1000m n.m., výše očekávejme určitě sněžení. Příliv teplejšího vzduchu se ale očekává právě ke konci týdne krátce významnější s intenzivním západním prouděním. Protrhávání oblačnosti se předpokládá opět velmi přechodně, ve svižném sledu za sebou čekejme postup systémů front či samotných frontálních vln. Výhledově to nevypadá na změnu ani v příštím týdnu, silná převaha západního přenosu s kladným NAO indexem ukazujícím intenzitu tohoto proudění přetrvá. Shodují se na tom aktuální i předchozí prognózy z tohoto týdne.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -2°C, při chladnějším proudění -5°C.
  • Nejvyšší teplota: 0 až 5°C,v závěru týdne místy 8°C a zpočátku krátce do 3°C.
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 540mm, vyšší a horské polohy 4090cm, odchylka období: mírně nadprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Po celý týden můžeme očekávat postup frontálních vln v převážně svižném západním až severozápadním proudění s přenosem významné vlhkosti. Systémy souvisí s cyklonami, které při postupu severní drahou způsobí vyšší tlakový rozdíl ve střední Evropě. O něco chladnější vzduch k nám pronikne v první polovině týdne, naopak ke konci týdne půjde o mírně teplejší proudění.

Stále půjde o teplotně nadnormální období vůči průměru pro začátek února. Srážek spadne ale více, zejména od středních a vyšších poloh. To pokládáme za dobrou zprávu, byť kapalné srážky zcela nenahradí vláhu v polohách bez sněhové pokrývky. Od vyšších poloh sněhová pokrývka naroste, zatím je dosti podprůměrná. Vývoj srážek můžete sledovat na naší stránce Aktuální srážky. Předpovědní mapy najdete například na serveru wetterzentrale.de.

 

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality